Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon objavio je na svom nalogu na društvenoj mreži X mapu svih fizičkih napada i policijske brutalnosti prema Srbima u AP Kosovo i Metohija, od kad je vlast preuzeo premijer privremenih institucija u Prištini Aljbin Kurti.

– Da li ste znali da je od dolaska Albina Kurtija na vlast zabeležen 81 etnički motivisan fizički napad na Srbe na Kosovu i Metohiji? To je skoro jedan napad po sedmici. Napadi uključuju fizike napade, ubode nožem, ranjavanja iz vatrenog oružja, policijsku brutalnost i otmice – napisao je Gujon u objavi.

x.com

Gujon je podsetio da se u subotu dogodio novi napad, kada je jednog Srbina na severu Kosovske Mitrovice pretukla kosovska policija.

– To je razlog zašto smo napravili mapu svih fizičkih napada i policijske brutalnosti u južnoj srpskoj pokrajini od kad je Aljbin Kurti preuzeo vlast. Trenutno se na severu Kosova i Metohije vodi intenzivna kampanja nasilja i proterivanja prema preostalom srpskom stanovništvu pod izgovorom uvođenja reda i zakona. Ove akcije imaju za cilj suzbijanje srpskog faktora na severu Kosova i ‘tiho proterivanje’ Srba iz pokrajine – naglasio je Gujon.

Više od polovine napada na Srbe izvršila kosovska policija

Mapa koju je podelio sadrži sve napade na Srbe od 1. januara 2021. godine, zaključno sa jučerašnjim danom.

Na karti piše da je od dolaska Kurtija na vlast zabeležen 81 napad na Srbe od kojih su:

  • 46 napada izvršili civili – kosovski Albanci, a
  • 35 napada je delo kosovske policije.

Kako je istaknuto, nijedan od ovih slučajeva nije dobio sudski epilog.

“Napadi na Srbe rezultat zapaljive retorike iz Prištine”

Aleksandar Gudžić, analitičar iz Gračanice, istakao je da su sve učestaliji etnički motivisani napadi na Srbe na Kosovu “rezultat zapaljive retorike koju vodi kosovska vlada poslednjih godina, ali i narativa u poslednjih 25 godina “da su Srbi krivi za sve”.

Kako kaže, život i politika na Kosovu se mogu podeliti na dva dela.

Više od polovina napada na Srbe na Kosovu delo je kosovske policije

– Političku scenu i život na Kosovu možemo podeliti na dva dela. Jedan je teorija, drugi je praksa. U teoriji Kosovo ima odlične demokratske zakone, ali se oni u praksi ne primenjuju – rekao je Gudžić.

“Udžbenik iz istorije najbolji primer raspoloženja prema Srbima”

Analitičar iz Gračanica apostrofira udžbenik iz istorije za albansku decu na Kosovu kao “pravi primer kakvo raspoloženje vlada prema Srbima”.

– Njihov udžbenik iz istorije počinje slikom Adema Jašarija, a prva lekcija je masakr u Račku i sve ono što se dogodilo devedesetih. Sve je postavljeno crno i belo, da su za sve krivi Srbi. Naravno, to ne odgovara istini, jer je kao za ljubav, i za rat potrebno je dvoje ili više strana, u ovom slučaju je to trougao međunarodne zajednice, kosovskih Srba i kosovskih Albanaca. Sve je to razlog zašto se nastavljaju etnički motivisani napadi na Srbe – ocenjuje Gudžić.

Dva razloga zašto mnogi Srbi ne prijavljuju napade

Naglasio je da postoje slučajevi “kada Srbi ne žele da prijave etnički napad bilo koje vrste iz dva razloga:

  • straha i
  • svesnosti da slučaj neće dobiti sudski epilog

– Neki se Srbi odluče da prijave, a znam i neke slučajeve gde nisu odlučili da prijave nasilje. Verovatno iz straha, ili jer ne žele da dalje produbljuju te nesporazume, verovatno se rukovode činjenicom da, ako se povuku, da će sve to prestati – zaključuje Gudžić.