U Specijalnom sudu u Beogradu danas se nastavlja suđenje Urošu Blažiću iz Dubone kod Mladenovca, koji se tereti da je 4. maja prošle godine ubio devet osoba, dok je njih 12 teško ranio.
Tužilac traži da se pregledaju slike iz telefona Radiše Blažića
Tužilac Olivera Milojević rekla je da su prošli put veštačeni snimci sa telefona Uroša Blažića, ali da nisu pregledane fotografije iz telefona njegovog oca Radiše Blažića.
Tužilac je istakla da je jako važno da se pregledaju te fotografije i zamolila da one budu pogledane danas.
Advokat Nebojša Perović zamolio je sudiju da pita Uroša Blažića da se izjasni da li se predomislio u vezi sa tim da neće da odgovara na njegova pitanja, s obzirom na to da mu je Blažić na prethodnom ročištu odbrusio, rekavši: „Tebi neću da odgovaram!“
Advokati su predložili i dopunsko veštačenje Zorice Panić, majke ubijenih Milana i Kristine Panić.
Veštak DNK odgovara na pitanja
Veštak Tamara Mandić, koja je sprovela dva DNK veštačenja, istakla je da ostaje pri svom nalazu i mišljenju, te da nema ništa što bi imala da dopuni.
„LR vrednost je vrednost koja se računa poređenjem dve pretpostavke koje su međusobno suprotne. Hipoteza tužioca govori da se DNK profil osumnjičenog sadrži u tragu, a hipoteza odbrane je da tu ne postoji DNK osumnjičenog. Ovde je vrednost dobijena preko milion, što znači da sa izuzetno velikom sigurnošću možemo da kažemo da je u pitanju biološki trag osumnjičenog“, rekla je tužilac objašnjavajući DNK trag Radiše Blažića na okviru pištolja koji je veštačila.
Ona je objasnila da je moguće da neko bude u kontaktu sa predmetu, ali da ne ostavi dovoljno biološkog materijala, te da tako ne može da se utvrdi čiji je DNK u pitanju.
Tužilac je pitao da li je moguće da se dodiruju municija i oružje i da se tako ostavi biološki trag, a veštak je odgovorila da dobar biološki trag zavisi od dosta faktora koji prethode kontaktu.
„Utiču rukavice, dezinfekciona sredstva, neko ostavlja više, neko manje bipološkog traga. Na trag negativno utiče visoka temperatura, prisustvo nekih mikroorganizama, UV zračenje, protok vremena, kao i hemijska sredstva, koja mogu da dovedu do oštećenja i uništenja“, rekla je.
Branilac Radiše Blažića Dušan Puđa pitao je koja je verovatnoća da neko ne ostavi DNK, na šta je veštak Mandić rekla da je ostavljanje traga individualno, zavisi i od same osobe, ali i okolnosti, tako da ne može da se utvrdi verovatnoća.
„DNK se na čvrstim predmetima u zatvorenom prostoru, bez spoljnih i atmosferskih uticaja zadržava jako dugo u stanju koje bi posle moglo da da neki dobar rezultat tokom DNK analize. U tim uslovima trag može da se zadrži godinama“, rekla je veštak odgovarajući na pitanja branioca.
Punomoćnih oštećenih Miloš Munić rekao je da je radiša Blažić istakao da je DNK prešao na okvir pištolja posredno sa vozila i upitao da li tako nešto može da se desi, na šta je veštak odgovorila da u teoriji ne može da se isključi ta mogućnost.
„DNK analizom ne možete da utvrdite kako je nastao neki trag i u koje vreme, možemo samo da utvrdimo da li postoji DNK na nekom predmetu“, zaključila je veštak.
Morao je da menja okvire na pištolju
Veštak Milan Kunjadić, balističar, pristupio je sudskoj govornici.
„Ostajem pri iskazu. Automatska puška je vojničko oržje sa preklopnim kundakom, ima okvir sa 30 metaka, može da isapljljuje pojedinačnu i rafalanu paljbu. Ručica određuje način paljbe, možete pucati sa otvorenim kundakom i bez njega, može se pucati rafalno, kratki rafalni od 3-5 metaka i dugi rafali preko pet metaka. Koristi municiju. Brzina leta metka je do 720 metara u sekundi. Verovatno postoje i drugi okviri za ovu pušku. Pancirno zapaljivo zrno, da bi bili sigurni onda moramo da vidimo vrh projektila. Kod pancirnog, unutra ima čelično jezgro koje je namenjeno da probija limove i prilikom udara tada se razvija temperatura do 2000 stepeni i koristi se za specijalne namene. Postoji pirotehnička smeša i kada se metak ispali i onda se vidi meta u vazduhu jer ostavlja trag i to služi za korekciju vatre. Što se tiče početka pucanja u Malom Orašju on je počeo rafalnom paljbom na osnovnu broja čaura, duži rafal, da li je kasnije u toku kretanja menjao paljbu, ne znam. Moguće je teoretski. On je prilazio, kretao se, vidi se na osnovu rasporeda čaura, pucao je u više pravaca, nije na jednom mestu. U Duboni on je bio na nekoliko metara, pregledom odeće konstatovano je, nema tragova prislona ni čestica na odeći bilo kog stradalog lica. Mogao je da priđe od metar i po i dalje, ne bliže. Isto na osnovu odeće je zakljućeno da nije prilazio, u Duboni gde je pucao iz pištolja. Obzirno na brojnost municije, ruski tt model, menjao je okvire na pištolju, ispalio je 15 metaka. Morao je da menja okvire“, rekao je Kunjadić.