U Srbiji, u 240 gradova i opština, već gotovo tri meseca traju protesti podrške studentima četiri univerziteta, koji očekuju da vlast ispuni njihove zahteve. Usled blokade fakulteta i jednog broja srednjih škola, kao i bojkota prodavnica, situacija u državi je krajnje nestabilna, što prema mišljenju pojedinih stručnjaka može dovesti u pitanje opstanak megalomanskog projekta EXPO, čije je zaustavljanje tražio deo opozicije.

Iako je izgradnja objekata za EXPO uveliko u toku, javnost intrigira zašto se organizatori projekta nisu pojavili u Srbiji 31. januara, kako je bilo najavljeno, i može li se jedna ovakva međunarodna izložba održati u zemlji u kojoj je društveno-politička kriza dostigla tačku ključanja.

“Ta teoretska mogućnost postoji. Ukoliko bi se ova vlast, kojoj je toliko stalo do EXPO odlučila da je otkaže, Vučić bi to doživeo teže nego da mu cela Vlada podnese ostavku ili rukovodstvo SNS-a. EXPO je jednostavno njegovo faraonsko čedo, a do izložbe ima još vremena. Ostaje nam da se nadamo da će se ova politička i društvena kriza rešiti u dogledno vreme, a onda bi EXPO mogao da bude ugrožen na drugi način, ne zbog studentskih protesta i nereda na ulicama, već zbog mega korupcije koja se iza EXPA skriva”, objašnjava Boško Jakšić, spoljnopolitički analitičar.

Korupcija u stotinama miliona

Prioritet ove vlasti je Nacionalni stadion, dok pola države nema kanalizaciju, naglašava Jakšić.

“To je očigledno zacrtano jer je pre svega izvor mega korupcije. To je s jedne strane pokretački motiv vlasti, a sa druge se upravo protiv te korupcije bore studenti i građani. Ako se istražuje korupcija zbog rekonstrukcije nadstrešnice gde su u pitanju desetine miliona evra, u okviru EXPO bi se došlo do stotina miliona evra, koje će završiti kao mito. To je razlog zašto se Vučić tako grčevito bori, jer on ne zna dokle može da se stigne. Njegovi dometi su da hapsi pečenjara, ali ne i ljude koji su mnogo viši u hijerarhiji”, kaže Jakšić.

Problem je, međutim, što međunarodna zajednica ne reaguje u pojedinim slučajevima onako kako se od nje očekuje i kako bi trebalo.

“Na nivou teorije možemo da se podsetimo slučaja Svetskog prvenstva u fudbalu u Kataru. Tada je EU izdala saopštenje u kojem su rekli da treba bojkotovati SP u Kataru jer ta država ne vodi računa o radnicima, koji rade na gradilištima i da oni ginu kao mušice. Ta osuda EU nije međutim naišla na neku plebiscitarnu podršku širokih krugova u svetu. Bojkot nije uspeo i prvenstvo je održano. Mala paralela je što u Srbiji još ne ginu radnici, ali ljudi pod nadstrešnicama gube život”, kaže za Nova.rs Miša Brkić, ekonomski novinar.

Organizacija koja priređuje EXPO, mogla bi, kaže on, da donese odluku da otkaže izložbu zbog nestabilne političke situacije.

Bezbednosni uslovi nisu za održavanje izložbe

“To samo ukoliko bi procenili da Srbija neće biti u stanju da završi objekte na vreme, a i ako ih završi, bezbednosni uslovi neće biti pogodni za međunarodnu izložbu. Tako bi se odlučili da projekat daju nekoj drugoj zemlji koja ima sajamske objekte za održavanje manifestacije. To da li EXPO može da se održi, proceniće onaj ko ga organizuje”.

Inače, delegacija tog foruma je, ističe on, trebalo da dođe do 31. januara u Srbiju, da obiđu objekte i kažu nam dokle smo stigli.

“Nisu došli, nego im je Srbija poslala papire u kojima stoji kako će se šta odvijati, sa sve cenama. Imaju odobrenje da objave hodogram, ali ne i finansijski aspekt, što znači da je taj deo državna tajna, iako se zna da cela organizacija košta oko 18 milijardi. Po onome što su zaključili u januaru kad su dobili papire, nema naznaka da razmišljaju da otkažu, ali državni izveštaj verovatno sve prikazuje idealnim. Postoji ta korupcionaška strana priče koja bi ovaj projekat mogla da uruši, ali samo ako bi se umešao neko sa strane, tačnije evropski sudovi, jer domaći nemaju toliki kapacitet i ugled da bi mogli da nagovore organizatore da se time pozabave”, objašnjava Brkić.

Projekat je počeo i nema stajanja

“Ne može direktno da se utiče na otkazivanje EXPA. Jedino ako bi se do tada promenilo političko rukovodstvo, jer niko ne bi menjao taj projekat. Nije to pitanje personalnih preferencija i državne koristi, već obaveza koje država preuzima na sebe, a koje je dobila da uradi. Nema tu više razmišljanja da li nam se sviđa ili ne. To je suverena obaveza države, kao što nas je Josip Broz zadužio u sedamdesetim godinama prošlog veka, pa i dalje otplaćujemo taj dug. E ovo je nešto što je započeto i više se ne preispituje. Možemo da diskutujemo o izgradnji nuklearke ili kopanju litijuma, jer to još nije startovalo, ali ovo je već odmaklo i ne verujem da ga iko može zaustaviti”, smatra Ivan Nikolić, ekonomista.

Podsetimo, deo predstavnika opozicije odgovorio je na poziv novinarke Maje Divac, da se zaustavi projekat EXPO u Srbiji.

Naime, novinarka produkcijske kuće Mreža Maja Divac, tvrdi da bi trebalo zaustaviti projekat EXPO, tako što bi narodni poslanici iz redova opozicije uputili inicijativu za zaustavljanje tog projekta Birou u Parizu, uz detaljno obrazloženje zašto se to traži. Ona je dodala da bi i hiljade građana moglo da pošalje pripremljen tekst sa istim zahtevom.

Kopredsednik Zeleno-levog fronta (ZLF) Radomir Lazović rekao je da treba pisati organizatorima EXPO izložbe, da bi se zaustavio štetan projekat.

A inicijativu bi podržao i Zdravko Ponoš, predsednik stranke Srbija centar.

„Mislim da je obustavljanje projekta EXPO od nacionalnog značaja, zato što je to pljačkaška platforma kakvu ovaj vek još nije video i koja mora da se razmontira što pre. Svaka inicijativa koja može da dovede do obustavljanja tog projekta je nešto što podržavam“, rekao je Ponoš.

***