Nekadašnji gigant “Mostogradnja”, koji je gradio širom Srbije i bivše Jugoslavije, i zvanično je otišao na doboš, pošto je oglašana licitacija i to po početnoj ceni od nešto više od devet miliona evra. Glavni kandidat za kupovinu ovog građevinskog preduzeća, koje je već tri godine u stečaju, je kćerka firma čuvenog “Milenijum tima”, kompanije čiji vlasnici su bliski Srpskoj naprednoj stranci i koja svoj meteorski uzlet u građevinarstvu Srbije beleži upravo tokom vladavine naprednjaka. U pitanju je “Mostogradnja ING”, koja već iznajmljuje pokrenutu i nepokretnu imovinu čuvenije imenjakinje, a preuzela je i deo njenih radnika.
Agencija za licenciranje stečajnih upravnika oglasila je za 25. decembar prvu prodaju javnim nadmetanjem beogradskog građevinskog preduzeća „Mostogradnja“ po početnoj ceni od 1,1 milijardu dinara, što je oko 9,3 miliona evra.
Šta je sve na prodaju
Kako je navedeno u oglasu, prodaje se upravna zgrada u Vlajkovićevoj ulici, industrijski kompleks u Batajnici koji obuhvata niz objekata visokogradnje i niskogradnje, zemljište površine veće od 12 hektara u svojini države Srbije, čiji je nosilac prava „Mostogradnja“. Na prodaju je, kako se dodaje, i niz objekta privremenog karaktera na nekoliko lokacija u Beogradu i u Gazivodama, kao i oprema – vozila i građevinske mašine, elektro-oprema, kancelarijska oprema i zalihe materijala.
Pravo da učestvuju u licitaciji imaju sva pravna i fizička lica koja do 18. decembra otkupe prodajnu dokumentaciju po ceni od 1,5 miliona dinara, dok depozit iznosi 473,7 miliona dinara.
“Mostogradnja” je u stečaju od 2021. godine, a najveći deo njene imovine uzela je u zakup kompanija sličnog naziva „Mostogradnja ing“, koju je čuveni “Milenijum tim” u vlasništvu Ivana Bošnjaka i Stojana Vujka, osnovao krajem 2020. godine. Kako je još u maju objavila Nova.rs deo imovine nakadašnjeg građevinskog giganta u Batajnici, Novom Beogradu i Ostružnici za nešto više od 30.000 evra mesečno koristi kćerka firma “Milenijum tima”.
U Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika tada nam je objašnjeno je “Mostogradnja ING” pre otvaranja stečajnog postupka poznatije imenjakinje zaključila ugovor o zakupu dela njene imovine, pa je on nastavljen i u toku stečajnog postupka.
Više nego skromna zakupnina
U odgovoru na pitanja Nova.rs tada je navedeno da je “predmet zakupa” Fabrika čeličnih konstrukcija u Batajnici i građevinska operativa na Novom Beogradu, a u čijem je sastavu i lokacija u Ostružnici. Ugovor o zakupu, kako nam je tada objašnjeno, odnosi se i na nepokretnu i pokretnu imovinu.
“Zakupnina iznosi 27.846 evra plus PDV u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu NBS na dan ispostavljanja računa i uz obavezu zakupca da snosi prateće troškove (obezbeđenje, električna energija, voda, gradska čistoća, tekuće održavanje…)”, navedeno je u odgovoru Agencije.
Već na prvi pogled je jasno da je to više neko skromna zakupnina jer je imovina starije “Mostogradnje” u Batajnici, ali i na Novom Beogradu ogromna i to ako govorimo samo o nepokretnoj imovini.
Prema podacima iz Katastra nepokretnosti, u Batajnici se na ime GP “Mostogradnje” vodi 19 objekata. U tom naselju posrnuli gigant ima i 13 parcela ukupne površine više od 100.000 kvadrata, na koje ima pravo korišćenja. Na “Mostogradnju” se u katastru vodi i 28 parcela na Novom Beogradu, površine od oko 38.000 kvadrata. To preduzeće se vodi i kao držalac 19 objekata na Savskom nasipu.
Zgrada i stanovi u centru Beograda
Nekadašnji građevinski gigant već godinama grca u dugovima sa nekoliko zaposlenih posle više bezuspešnih pokušaja privatizacije, ali se na njega još uvek vodi ozbiljan broj nekretnina u Beogradu.
U samom centru grada, u Vlajkovićevoj ulici gde se nalazila upravna zgrada nekadašnjeg giganta dok je gradio mostove i tunele po celoj bivšoj Jugoslaviji, u katastru se na ime “Mostogradnje” vodi zgrada površine 375 kvadratnih metara sa pripadajućim podrumom od 297 kvadrata.
Kao odvojene katastarske jedinice u Vlajkovićevoj ulici se na ime “Mostogradnje” vodi i sedam poslovnih prostora. Najmanji od njih ima 174 kvadrata. Ostalih šest su približno slične veličine, svaki od oko 300 kvadratnih metara, a ukupne površine skoro 2.000 kvadrata. Na tri od šest tih prostora postoje hipoteka i zabeležba o izvršenju. Na ime “Mostogradnje” u centralnoj beogradskoj opštini vodi se i stan u Ulici majke Jevrosime, površine od 41 kvadrat.
Na ovo preduzeće u stečaju u katastru se vodi i 28 parcela na Novom Beogradu, površine od oko 38.000 kvadrata. “Mostogradnja” se navodi i kao držalac 19 objekata na Savskom nasipu.
Na ime nekadašnjeg građevinskog giganta u katastru su i nepokretnosti u beogradskoj opštini Palilula, i to dva objekta u Krnjači, površine po 450 i 347 kvadratnih metara. Takođe, državna kompanija poseduje u toj opštini i 12 stanova, tri u Krnjači i devet na Paliluli.
Kada se prodaje preduzeće u stečaju, onaj ko ga kupuje sa njim stiče i pravo korišćenja koje je to preduzeće imalo na određeno zemljište. Prošlog leta je usvojen zakon kojim je dozvoljena besplatna konverzija prava korišćenja na određeno zemljište u pravo svojine, pa onaj ko kupi “Mostogradnju” dobija besplatno i placeve koje je koristila u Batajnici.
Radnici odavno upozoravali na ovaj scenario
Radnici “Mostogradnje” pričali su svojevremeno za Nova.rs da je privatna “Mostogradnja ING” 2021. godine preuzela deo zaposlenih i zakupila deo imovine.
„Tu se nalazi proizvodni pogon sa osam kranova, sa alatnicom i ogromnim strugovima, magacinom, mehanizacijom… Taj prostor će biti iznajmljen za smešne pare, na mesečnom nivou, a posle toga, za mesec, dva, kad se odredi stečajni upravnik, naša GP „Mostogradnja“ će biti spremna za privatizaciju. Zna se kako to ide – na prvom tenderu će biti velika cena, na drugom 50 odsto niža i na trećem tenderu ’Milenijum tim’ će nas kupiti za neku siću“, objasnili su tada radnici.
Interesantno je da je jedan od vlasnika “Milenijum tima” Stojan Vujko na ovogodišnjem Kopaonik biznis forumu pohvalio da ta kompanija „apsolutno može da bude ono što je u doba Jugoslavije bio Energoprojekt, koji je kao izvoznik građevinskog znanja i usluga bio prisutan na stranim tržištima”. Zato ne čudi namera da se preuzme ono što je prostalo od nekadašnjeg građevinskog giganta.
Inače, Milenijumova “Mostogradnja ING”, osnovana krajem 2020. godine, prema finansijskom izveštaju iz 2023. godine, ima 214 zaposlenih.
Prošlu godinu je završila sa neto dobitkom od 551 milion dinara, što je skoro pet miliona evra. To je duplo više od neto dobitka iz 2022. godine, koji je, prema izveštaju u Agenciji za privredne registre, bio 211 miliona dinara, što je oko dva miliona evra.
“Mostogradnja ING” sudeluje u većini ključnih građevinskih projekata u zemlji od “Beograd na vodi” do gradnje Nacionalnog stadiona i kompleksa za EXPO 2027.