Dan uoči izbora, Donald Tramp je posetio tri države, a Kamala Haris je u Pensilvaniji.

S obzirom na to da u SAD ne postoji koncept izborne tišine, kampanje se vode i tokom samog izbornog dana, podseća Dimitrije Milić, politički komentator iz organizacije “Novi treći put”.

– Izbor svake države je važan, s obzirom da su mnogi analitičari već naveli sedam država oko kojih se najveća trka vodi, zbog izborne pobede u elektorskom sistemu, jer trenutno, kao što možemo da vidimo, najviše je naglašena Pensilvanija, koja nosi na ovim izborima 19. elektora i to je država gde je najviše i resursa usmereno. Tako da možemo očekivati sigurno da će tu najviše biti pažnje posvećeno i što se tiče timova kandidata, ali i što se tiče, verovatno, i protesta koji dolaze nakon izbora – objasnio je Milić za N1.

Kamala ima vrlo težak zadatak zbog Gaze

Kamala Haris se dan pre u Mičigenu obratila pre svega muslimanskoj zajednici, sa kojom ima generalno problem zbog rata u Gazi.

.

– Kamala Haris ima vrlo težak zadatak, kao i demokrate generalno, kada se radi o Gazi, s obzirom na to da za demokratsku stranku u nekim prethodnim izbornim ciklusima glasa natpolovično jevrejska zajednica u Americi, ali natpolovično i ljudi islamske veroispovesti. I kada se dođe do pitanja koje deli tu bazu, onda je teško komunicirati tako da se sačuva i jedna i druga grupa. Iz tog razloga ona pokušava da poruči ljudima koji su islamske veroispovesti da bi, u slučaju dobijanja predsedničkog mesta, bila dosta obazrivija kada se radi o bezrezervnoj podršci Izraelu. S druge strane ne sme da pretera, jer značajan deo starije populacije, čak i starih demokrata, ali i jevrejska zajednica takođe glasa za demokrate – kazao je Milić.

Trampu odgovara polarizacija zbog Izraela

Republikance to manje brine, objašnjava on, jer oni očekuju jake proizraelske poruke, kako su najveći deo glasačke baze republikanaca protestanti i evangelisti kojima je to vrlo važno pitanje.

Donald Tramp

– Trampu ovaj vid polarizacije možda i pomogne, jer će jedan broj muslimana glasati za kandidatkinju treće stranke Džil Stein – dodao je.

Trampova politika bazirana na antielitizmu

Na pitanje šta se može očekivati do Donalda Trampa nakon sutrašnjeg glasanja, on podseća da je Tramp uneo visok nivo nepoverenja u institucije, još otkako se kandidovao prvi put.

– Njegova politička retorika je bazirana na antielitizmu, gde iz njegovog ugla postoje neke elite građana, pa je samim tim on jedini predstavnik tih etničkih građana. I on od 2016. tada govori da će ga tada pokrasti i da će tada biti organizovana duboka država i ostali da mu uzmu pobedu. Međutim, kada je pobedio, odustao je od toga. Pa je opet iskoristio tu politiku u 2020, videli smo šta je sve bilo sa upadom u Kapitol. Ove godine manje-više koristi istu retoriku, spominje da je krađa u toku i opet ulazi u diskreditaciju celog političkog procesa. Tako da je on u tom smislu nepredvidiv, ali jeste predvidiv u onom delu koji se tiče generalnog negiranja institucija i izbornog procesa – kazao je on.

“Želja da se održi dugotrajna stabilnost na Zapadnom Balkanu”

Upitan kako će se ovi izbori odraziti na Srbiju, kaže da je veoma važno pitanje odnosa u regionu, ali i uticaja velikih sila u regionu.

– Prvenstveno se misli na rastući uticaj Kine u ekonomskoj sferi. Može se reći da se i u Vašingtonu primećuje da je uticaj Rusije na okolnosti u Zapadnom Balkanu dosta manji nego ranije i da na neki način sa ratom u Ukrajini opada, ali ipak postoji jedan vid želje da se na neki način održi dugotrajna stabilnost u našem regionu i da regionalni odnosi ostanu na vrlo visokom nivou – odgovorio je.

I demokrate, i republikanci to žele, ali pristup im je drugačiji.

– Demokrate uvek više teže institucionalnom pristupu, saradnji sa Evropskom Unijom i multilateralizmu. Kod republikanaca se primeti direktniji pristup koji manje-više pokušava da zaobiđe Brisel, naročito Berlin i Nemačku – kazao je.

Sve o izborima u Americi pratite na našem sajtu.