Gostujuću u emisiji “Nije srpski ćutati” na “Blic” TV, koja se emituje svake subote od 15 časova na MTS kanalu 117, premijer Vučević je izjavo da smatra da je ključni zahtev demonstranata politička smena, i da je uveren u to da će studentski i opozicioni zahtevi kad-tad postati jedan zahtev, a to je prelazna vlada.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
– Ne smemo zanemariti činjenicu da u prelaznoj vladi, koja se prema meni neće nikada desiti, ministri ne bi bili studenti već članovi opozicionih stranaka ili ljudi iz političkog života. Dakle, studente sada neki doživljavaju kao pešadiju ili instrument za ostvarivanje političkih ciljeva – kaže premijer Vučević.
Referendum, provera legitimiteta vlasti i novi izbori
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Srbija ići na referendum, jer prema nekim istraživanjima, kako je rekao, “navodno 60 odsto građana ne podržava ovu vlast”. Vučević ističe da ne bi isključio ni mogućnost raspisivanja i novih izbora.
– Ne bih isključio da izbori nisu odgovor. Političke partije hoće izbore, koji će biti izvedeni iz delovanja prelazne vlade. Mi prelaznu vladu nemamo, tako da možemo da raspišemo izbore samo iz ovog stanja. Ali ako je istina da je Vučić najnepopularniji, a da se cela vlast zasniva na njemu, kako tvrde onda dokažite da da on nema legitimitet – kaže Vučević.
Dodaje da promena vlasti ne može biti posledica određenih društvenih okolnosti, već isključivo demokratskih izbora, i da nasilna promena vlasti mimo izbora nije prihvatljiva.
Rekonstrukcija na godišnjicu vlade
Kada je u pitanju najavljena rekonstrukcija Vlade Republike Srbije, ona je bila tema i pre pada nadstrešnice 1. novembra, ističe Vučević.
– Rekonstrukciju možemo očekivati na godišnjicu vlade, plus minus koji dan ili nedelja. To je realan vremenski okvir da svedete račune – kaže premijer.
Na pitanje ko će “pakovati kofere iz Nemanjine”, premijer Vučević odgovara:
– Imate taj sociološki, politikološki fenomen, svi misle da se to ne odnosi na njih. Imao sam nekoliko razgovora sa predsednikom i pitanju kabineta i da li treba ići na manji broj i na manje ministara. To nije možda pitanje za rekonstrukciju ove vlade, nego za izbore nove vlade – kaže premijer.
Upitan čijim radom nije zadovoljan, premijer nije dao konkretan odgovor.
– Oni koji su se sklonili, zaćutali, koji se ne bore, koji misle da treba samo da pričaju o lepim temama i svakako oni koji ne postižu dobre rezultate o svojim stvarima. Mnogi iz SNS-a se nisu ponašali onako kako treba da se ponašaju. Mnogi su zaćutali i ovde pre svega govorim o rukovodstvu, a ne o članstvu, koje je daleko borbenije – kaže Vučević.
“Niko neće biti pošteđen”
Osvrnuo se i na borbu protiv korupcije, dodajući da “niko neće biti pošteđen, uključujući članove Srpske napredne stranke (SNS)”
– Cilj je suzbiti korupciju na svim nivoima i u svim sektorima, bez obzira na političku pripadnost, kako bi se očuvali osnovni demokratski principi i ekonomska stabilnost zemlje. Ovo će biti bolan i neprijatan proces za mnoge, ali nužan za očuvanje osnovnih demokratskih principa i ekonomske stabilnosti zemlje – navodi.
“Srbija kolateralna šteta u igri velikih sila”
Kada su u pitanju sankcije koje su SAD uvele Srbiji i NIS-u, premijer Vučević ističe da one nisu nikakva “osveta našoj zemlji”, već da zbog geopolitičke situacije, SAD nastoje da potisnu ruski i kineski uticaj iz trećih zemalja.
– Predsednik Vučić je na sastanku sa visokom delegacijom iz Vašingtona insistirao da od Ministarstva finansija SAD dobijemo pismena objašnjenja u vezi sa sankcijama protiv NIS-a. Trenutno, Srbija čeka te informacije kako bi znala da li je cilj potpuno eliminisati ili samo smanjiti uticaj ruskog kapitala u NIS-u – kaže.
Dodaje da Srbija ne želi da otima imovinu od Rusa niti da je nacionalizuje, već je spremna da otkupi akcije.
– Situacija je komplikovana jer Srbija mora paralelno pregovarati sa SAD i Rusijom. Iako građani neće biti pogođeni u smislu snabdevanja i cena energenata, postoji veliki rizik ako ruska strana odbije da proda akcije – ističe premijer Vučević.
Kako dodaje, “mi smo ovde kolateralni, ovde je velika igra velikih sila”, kao i da sankcije nisu usmerene isključivo na Srbiju, već pogađaju energetski sektor u više od 30 zemalja.
– Najgori scenario bi bio ako Amerikanci ostanu kod sankcija, a Rusi kažu da neće prodati. Ili da prevedemo, Amerikanci kažu da Rusi ne mogu da budu u Srbiji, a Rusi kažu: “Mi nećemo da idemo iz Srbije”. I da Srbi i Srbija stradaju! U tom slučaju mi čuvamo sebe i donosimo odluke koje će sačuvati Srbiju po svaku cenu – kaže premijer Vučević u “Nije srpski ćutati”, u kojoj je govorio i o studentskim blokadama i početku drugog polugodišta u srpskim školama.
Iako se čini da su trenutne sankcije deo geopolitike odlazeće administracije SAD-a, premijer je siguran da dolazeća administracija Donalda Trampa možda ne bi imala takav pristup.
– Srbiji je ključno da sačuva svoje interese i donese odluke koje će zaštititi njenu stabilnost – zaključuje premijer.