Bez obzira na to što su Atina i Priština nivo kancelarija podigli na ekonomske razmere i postoje pokušaji da se podignu i na političke, to, kaže Nedeljković, ne menja stav Grčke.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; }

– Grčka će, kako vidim, tokom 2025. zauzimati isti stav i verujem da će moći da bude i dalje jako prijateljska prema Srbiji – kaže Nedeljković.

Odnosi Grčke i Srbije, dodaje on, baziraju se ne samo na viševekovnom prijateljstvu dva naroda nego i na političkim odnosima na najvišem nivou između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i grčkog premijera Kirijakosa Micotakisa.

– Takođe, kiparsko pitanje koje i dalje opterećuje grčki narod, kao i odnos crkve prema pitanju Kosova i Metohije ne dozvoljava grčkom političkom establišmentu, koje je i pod stalnim pritiskom javnosti, da ide ka bilo kakvim koracima koji bi implicirali nezavisnost Kosova i Metohije i podršku u okviru Evropske unije tom pitanju. Kroz istoriju se pokazalo da su dva naroda prijateljska, politike su na najvišem nivou, crkve su na jako visokom nivou saradnje. Tako da ne verujem da će Grčka tokom 2025. podržati na bilo koji način Kosovo i Metohiju – navodi Nedeljković.

Što se tiče aspiracija Prištine vezanih za ulazak u Savet Evrope, kako kaže, tu je borba stalna i ostaje da se vidi kako će se odvijati stvari na tom polju.

(Kosovo onlajn)