Devet meseci nakon nestanka dvogodišnje Danke Ilić u Banjskom Polju kod Bora, javnost i dalje čeka odgovore na ključna pitanja. Apelacioni sud ukinuo je rešenje Višeg suda u Zaječaru o potvrđivanju optužnice za njeno ubistvo, dok sama optužnica, podignuta u zakonskom roku, ne pruža dokaze o sudbini devojčice niti odgovara na pitanje gde je njeno telo. Advokat Milinko Jovanović, koji zastupa jednog od optuženih u predmetu, tvrdi da se optužnica oslanja na priznanja osumnjičenih koja su kasnije povukli, ističući da su ona iznuđena i da nema dokaza da je Danka Ilić uopšte ubijena.

Milinko Jovanović, advokat Radoslava Dragijevića objasnio je da ukidanje rešenja o potvrđivanju optužnice od strane Apelacionog suda ukazuje na sumnju u osnovanost same optužnice. On ističe da je neophodno ponovo razmotriti da li postoje validni dokazi na osnovu kojih bi se optužnica mogla podići i sprovesti suđenje.

“Predmet je vraćen u Viši sud, primio sam rešenje o ukidanju potvrđivanju optužnice. Sada čekamo da Viši sud u Zaječaru ponovo donese odluku u vezi sa tim. Viši sud ponovo može da potvrdi optužnicu, a može i da je vrati javnom tužiocu radi dopune istrage. Ukoliko je ponovo potvrdi, mi kao branioci ponovo imamo pravo žalbe Apelacionom sudu”, navodi Jovanović za Nova.rs.

Naš sagovornik ističe da im sada preostaje samo da sačekaju novu odluku Višeg suda, nakon čega će odlučiti o daljim koracima.

“Ja smatram da nema dokaza koji opravdavaju podizanje optužnice, te bi Viši sud trebalo da vrati optužnicu javnom tužiocu na dopunu i po mogućstvu, pribavljanje dodatnih dokaza koji bi opravdali njeno podizanje. To bi bilo najispravnije i u skladu sa zakonom. Optužnica je podignuta u roku od šest meseci isključivo kako bi se okrivljenima produžio pritvor. Na slobodi je jedino Radoslav”, objašnjava advokat.

„Nemamo nijedan dokaz o smrti Danke Ilić“

Jovanović ističe da je tužilac pribavio određene dokaze, ali smatra da ti dokazi nisu dovoljni da bi se opravdalo podizanje optužnice.

“Mi, branioci, podneli smo odgovor na optužnicu, ali Viši sud prilikom podizanja optužnice nije uzeo u obzir naše navode. Konkretno sam predložio da se obavi rekonstrukcija događaja na licu mesta, kao i da tužilac pribavi ključni dokaz – dokaz o smrti male Danke Ilić. Tužilac, međutim, nema dokaz da je devojčica mrtva, niti dokaz za posledicu krivičnog dela. Posledica teškog ubistva, kako nalaže zakon, mora biti smrt, ali o njenoj smrti nemamo nijedan dokaz“, kaže naš sagovornik.

Advokat Milinko Jovanović osvrnuo se potom i na ubistvo Dalibora Dragijevića u Policijskoj upravi u Boru, otkrivši da istraga povodom njegove smrti uopšte nije pokrenuta.

„Pokušavaju da zataškaju smrt Dalibora Dragijevića“

“Svi znamo da je Dalibor Dragijević umro u Policijskoj upravi u Boru nasilnom smrću. Zapisnik o obdukciji je izašao u javnost i jasno je da je smrt nasilna. Ta činjenica dovodi u sumnju priznanje Dejana i Srđana u policiji, jer su ta priznanja iznuđena. Normalno je da ćemo mi kao branioci to koristiti, jer na tom osnovu ne može da se zasnuje presuda”, kaže advokat Jovanović i dodaje: 

“Što se tiče postupka njegove smrti, taj predmet se nalazi u Višem javnom tužilaštvu u Nišu. Još uvek je predistražni postupak, mada je prošlo sigurno devet meseci. Istraga još uvek nije pokrenuta i oni to žele da zataškaju. Nema nikakve logike da se za toliko vremena ne pokrene istraga, a čovek umro nasilnom smrću”.

Takođe, Jovanović naglašava da branioci Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića poseduju dokaze o povredama koje su osumnjičeni zadobili po telu.

“Branioci Dejana Dragijevića i Srđana Jankovića poseduju dokaze o povredama koje su zadobili po telu. Imaju lekarski izveštaj o tome kada su primljeni u pritvor u Okružnom zatvoru u Zaječaru. I oni imaju povrede, a odakle im te povrede, to dovodi u sumnju njihovo priznanje. Jedini dokaz im je iznuđeno priznanje koje su osumnjičeni kasnije povukli, a materijalni dokazi i biološka veštačenja ne potvrđuju navode optužnice,” zaključuje advokat Radoslava Dragijevića.

Nema tela deteta, nema DNK tragova

Podsetimo, Danka Ilić je dvogodišnja devojčica iz Bora čiji je nestanak potresao celu Srbiju i do danas nije u potpunosti rasvetljen. 

Srđan Janković i Dejan Dragijević, radnici JKP „Vodovod“ iz Bora, optužnicom se terete za ubistvo Danke Ilić. Kobnog dana, kako tvrdi tužilaštvo, oni su kolima devojčicu udarili u Banjskom polju, nedaleko od imanja porodice deteta, a potom njeno telo stavili u automobil. Devojčica se u nekom trenutku osvestila i oni su je ubili, a potom bacili telo na deponiju, a zatim se Dragijević narednih dana vratio i premestio telo.

Iako je optužnica trebalo da da odgovore na gotovo sva pitanja vezana za slučaj Danke, većina pitanja ostala je i danas nepotpuna ili bez odgovora. Optužnica je puna rupa u slučaju, a najveći propust u ovom slučaju jeste to što do danas nije pronađeno telo deteta.

Postavlja se pitanje i kako je moguće da policija nije pronašla telo ukoliko su osumnjičeni najpre priznali ubistvo Danke Ilić i do detalja objasnili šta se tog dana dešavalo.

Još jedan ključni propust jeste nedostatak materijalnih tragova, pa je pravo pitanje na čemu se zaista bazire optužnica protiv Jankovića i Dragijevića.

Tokom istrage analizirano je više od 500 tragova, a ni na jednom nije pronađen DNK devojčice.

Smrt Dalibora Dragijevića u policiji bez odgovora

Optužnicom se Srđan Janković i Dejan Dragijević terete za krivično delo teško ubistvo u saozvršilaštvu, dok je Radoslav Dragijević optužen za krivična dela pomoć učiniocu nakon izvršenog krivičnog dela i neprijavljivanje krivičnog dela i učinioca.

U ovom slučaju bio je priveden i rođeni brat Dejana Dragijevića, Dalibor, jer mu je navodno pomagao da ukloni telo. Dalibor Dragijević je prebijen u policijskoj stanici i u obdukcionom nalazu navodi se da je nasilna smrt. Niko do danas nije uhapšen zbog prebijanja čoveka nasmrt.