U Crnoj Gori je drugi dan žalosti nakon što je Aco Martinović (45) u sredu na Cetinju ubio iz vatrenog oružja 12 ljudi, a četvoro ranio posle čega je izvršio samoubistvo. Pritom, ostaće večito pitanje da li bi Martinović ubio toliko ljudi da policija nije, najpre, otišla na pogrešnu adresu prve pucnjave.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
Premijer Milojko Spajić rekao je da se “moraju pooštriti kazne za one koji nelegalno poseduju i nose oružje”.
– Imamo hronični nedostatak policajaca u svim opštinama. Raspisaćemo konkurs za brzi prijem policajaca bez čekanja odluke Saveta Evrope, pa ćemo naknadno objasniti – rekao je Spajić neposredno nakon krvavog pira Aca Martinovića na Cetinju.
“Organizovani kriminal doživeo procvat”
V.d. direktora Uprave policije Lazar Šćepanović nije želeo da komentariše izjavu premijera, ali je potkačio bivši režim.
Kako je rekao, u poslednjih 30 godina u Crnoj Gori je “poljuljan društveno-bezbednosni ambijent”, a “organizovani kriminal doživeo je procvat” pa je “izvršen niz teških ubistava na organizovan i planiran način”.
Kazao je i da ne želi da komentariše izjavu premijera, kao i da smatra da je događaj na Cetinju posledica i dugogodišnje krize društvenog ambijenta u Crnoj Gori.
Milo optužio MUP
Na ovaj način je, čini se, Šćepanović odgovorio i na optužbe Mila Đukanovića, bivšeg predsednika Crne Gore, koji je rekao da “nadležni u MUP i Upravi policije nisu mogli satima ni da prebroje mrtve”.
Đukanović je rekao da masovno ubistvo na Cetinju “na zastrašujući način, nažalost, još jednom potvrđuje da se crnogorsko društvo nalazi u uslovima duboke krize i ugrožene bezbednosti svakog građanina, svakog deteta”.
– Dok su čelnici MUP-a i UP držali nemušte presove, ubica je praktično iza njihovih leđa nastavljao svoj krvavi pir, a mi iz regionalnih medija saznavali šta se zbilo i šta se događa na Cetinju. Nesnađeni, nisu satima bili u stanju ni mrtve da prebroje, dok su saopštavali da se i Vojska podiže na jednog pomahnitalog ubicu. Odgovornost je višestruka, i mora u najkraćem roku biti utvrđena i personalizovana. Ne može i ne sme biti zataškana nikakvim ishitrenim merama Vlade i praznorečivim žalopojkama koje smo imali prilike da slušamo već u prvim nastupima najodgovornijih – napisao je Đukanović na svom X profilu.
“Patološki mrzitelj i politički lešinar”
Đukanović nije dugo morao da čeka na reakciju, koja je stigla iz tabora Demokrata Alekse Bečića, inače potpredsednika crnogorske Vlade, koji se ozbiljno obrukao povodim tragedije na Cetinju, podelivši falsifikovanu fotografiju paljenja sveća za žrtve.
Bivše predsedniku Crne Gore, odgovorio je poslanik Momčilo Leković, koji mu je poručio da je “patološki mrzitelj” i “politički lešinar”.
– U ovim najtužnijim danima, dok je tišina zavladala ulicama Crne Gore i dok saoseća svaki dobronameran čovek, oglasio se najveći grobar naše zemlje – čovek koji je više od tri decenije nemilosrdno sahranjivao pravdu, sigurnost i dostojanstvo svakog crnogorskog doma. U svom prepoznatljivom maniru, traži odgovornost od države i institucija, dok su njegovi tragovi krivice duboko urezani u svaki ugao ove zemlje – kazao je, između ostalog, Leković.
Detalje o tome ko su žrtve Aca Martinovića pročitajte u odvojenoj vesti.
Masovnom ubici Aci Martinoviću prepisana terapija, ustanovljeno da je bio antisocijalan.
Ranjena majka sa detetom u naručju bežala od masovnog ubice i uspela da se spasi.
Juče je objavljena najtužnija umrlica – cela Crna Gora plače za dva dečaka koje je bez milosti ubio Aco Martinović.
U džepu masovnog ubice Aca Martinovića pronađeno je čak 60 metaka.
Premijer Crne Gore Milojko Spajić juče je izjavio da je razočaran što u sredu uveče pojedini ugostiteljski objekti nisu ispoštovali molbu Vlade da obustave rad.
Bizaran splet okolnosti na Cetinju poslao policiju na pogrešnu adresu, a detalje pročitajte u odvojenoj vesti.
Stanje povređenih u masakru na Cetinju pročitajte u našoj odvojenoj vesti.
Profil ubice sa Cetinja, Aca Martinovića, pročitajte u odvojenoj vesti.
Komemorativna sednica zakazana je za sutra u 10 sati.
Povodom hapšenja Aca Martinovića tokom 2022. godine, oglasio se Viši sud u Podgorici.