Košarkaši Crvene zvezde su nakon savršenih rezultata na “španskoj turneji” krajem 2024. i početkom 2025. godine došli u situaciju da je pred njima svojevrsni “zicer”. Četiri vezane pobede u Evroligi (Makabi, Barselona, Baskonija, Pariz) dovele su izabranike Janisa Sferopulosa u situaciju da se nalaze u situaciji da bukvalno sve drže u svojim rukama.

A onda je na red došao meč sa Fenerbahčeom i jedna ozbiljna opomena za crveno-bele, pogotovo ako se uzme u ozbir i abaligaška uvertira u meč sa turskim timom. Naime, Zvezda je u okviru ABA lige dočekala Dubai i meč završila ubedljivim porazom (92:107), iako je ubacila 92 poena.

Tri dana kasnije, crveno-beli su dočekali Fenerbahče i taj meč završili porazom sa 96:91. Dovoljno da na Malom Kalemegdanu bude upaljeno prvo svetlo za uzbunu u odbrani.
Ne toliko zbog poraza od Fenera – u pitanju je jedna od najboljih ekipa Evrope, a Zvezda ima bolji skor u odnosu na turskog giganta nakon što je u Turskoj slavila 76:57, koliko zbog katastrofalne defanzive u poslednje vreme.

Crveno-beli su, naime, na dve utakmice primili čak 203 poena, što je previše za ekipu koja pretenduje da napravi ozbiljniji rezultat posebno u Evroligi.
Upravo je odbrana bila ključ Zvezdinih pobeda u sezoni, s obzirom na to da su crveno-beli upravo na taj način lomili rivale. A koliko je to važan faktor pokazuje i jedan podatak – samo dva puta se dogodilo da je Zvezda dobila meč u situaciji kada bi protivnik ubacio preko 80 poena ove sezone.

Prvo je 12. novembra u „kneževini“ savladan Monako sa 98:90, dok je u Bolonji Virtus pobeđen sa 94:87.

U svim ostalim situacijama Zvezda je do pobeda dolazila ukoliko bi protivnika spustila na manje od 80 – Pariz je ubacio 77, Baskonija 71, Fenerbahče 57, Alba 71, Bajern 77, Olimpijakos 73, Barselona 74, Baskonija u Španiji 73, te Pariz 69 u Beogradu. A interesantno je da Zvezda izgubila samo jedan meč na kom je protivnik sveden na tu granicu, poražena je od Asvela u Francuskoj sa 77:74.

A koliko je važno da u Zvezdi podignu nivo igre u odbrani pokazuje i raspored mečeva.

Crveno-bele posle Monaka čekaju dva „gostovanja“ Makabiju (23. januara) i Partizanu (31. januara), oba u Beogradu, a potom dolazi Asvel pre nego što usledi put u Nemačku na megdan Albi, 6. februara. Zatim će 27. februara posle pauze za Kup Radivoja Koraća ugostiti Žalgiris, 6. marta gostovati Bajernu, a 13. marta dočekati Armani.

Od tih sedam mečeva, pet puta će sa druge strane biti ekipe koje prosečno ubacuju preko 80 poena – Armani 87,7, Bajern 86, Partizan 83,1, Makabi 84,9, Monako 87,8.
Ekipa Janisa Sferopulosa, jasno je, u svaki od tih sedam mečeva ulazi kao ozbiljan takmac i i te kako ima šansu da dođe do trijumfa na svakom od njih, ali je preduslov za to da bude podignut nivo igre u odbrani, i to ozbiljno. U suprotnom, ako se ponove partije kao protiv Dubaija i Fenerbahčea, Crvena zvezda bi veoma lako mogla da dođe u situaciju da sve ono dobro što je urađeno u dosadašnjem toku sezone počne da pada u vodu.

I više nego ikada je očigledno koliko dve pobede ili isto toliko poraza može da promeni stanje na tabeli u Evroligi, jer je Zvezda posle Fenera sa petog otišla na deveto mesto.