Odluka o određivanju pritvora Goranu Vesiću, nekadašnjem ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, vraćena je na ponovno odlučivanje Višem sudu u Novom Sadu, nakon što je Apelacioni sud u ovom gradu uvažio žalbu Višeg javnog tužilaštva. Advokat Jovan Rajić za portal Nova.rs objašnjava da sve liči na “dobacivanje ping-pong loptice” i samo je predstava za javnost.
Naime, nekadašnji ministar Goran Vesić uhapšen je nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu i u pritvoru je proveo nekoliko dana. Vesić se, nakon štrajka glađu, našao na slobodi 27. novembra, pošto mu je ukinut pritvor.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je podiglo 30. decembra optužnicu protiv 13 osoba, uključujući i Gorana Vesića, nakon čega je zatraženo da se on ponovo vrati u pritvor. Taj zahtev je odbijen dan kasnije, a istog dana je tužilaštvo uložilo žalbu, koja je takođe odbijena.
Apelacioni sud u Novom Sadu ukinuo je juče rešenje Višeg suda u tom gradu, kojim je odbijen predlog za određivanje pritvora Vesiću i vratilo na ponovono odlučivanje.
Rajić: Sve je predstava za javnost
Ovakvo postupanje nadležnih više podseća na partiju ping-ponga, gde se odgovornost prebacuje sa jednih na druge, kaže advokat Jovan Rajić za portal Nova.rs.
„Trenutno, ovo što se događa na relaciji Apelacioni sud, Viši sud liči na partiju ping-ponga. Počev od inicijalnog pritvaranja Gorana Vesića, koje smo svi videli kako je izgledalo. On se vozi u marici na prednjem sedištu, pa je potom štrajkovao glađu jedno prepodne, da bi na kraju bio pušten na slobodu. Smatram da je to sve jedna predstava za javnost“, objašnjava ugledni advokat.
Naš sagovornik ističe da Apelacioni sud u ovom slučaju može u nedogled da ukida odluku i da je vraća na ponovno odlučivanje Višem sudu u Novom Sadu.
„Sve se to radi po modelu dobar policajac-loš policajac. Takođe, važno je napomenuti da postoji procesna mogućnost, sve dok se ne okonča postupak, da tužilaštvo podnosi žalbe, kao i stranke, ali isto tako i sud može po službenoj dužnosti, ako proceni da postoje razlozi, i nakon podizanja optužnice da Vesića vrati u pritvor“, kaže Rajić.
On smatra da ovakvo delovanje služi da bi se predstavilo javnosti da tu postoje određene procedure, ali da postoje neka pravna neslaganja kada je u pitanju relacija tužilaštvo – Viši sud – Apelacioni sud.
„Ne postoji tačno određeni broj puta koliko jedna odluka može da bude upućena na Apelacioni sud, a potom vraćena na ponovno odlučivanje Višem sudu, s tim što Apelacioni sud ima pravo da preinači odluku Višeg suda. Nelogično je da se, ako ponovo Viši sud donese istu odluku, po odluci Apelacionog suda ona njima vrati na ponovno odlučivanje još jednom, da se ne bi išlo u nedogleda. Sumnjam da će se bilo šta konkretno desiti u ovom slučaju“, rekao je za kraj advokat Jovan Rajić.
Sud odbio pritvor za Vesićeve saradnike
Nakon što je podignuta optužnica protiv 13 osoba i zatražen da se onima koji su na slobodi odredi pritvor, Viši sud je to odbio. To se odnosni na bivšu direktorku Infrastrukture železnice Srbije Jelenu Tanasković i Vesićevu pomoćnicu Anitu Dimoski.
15 poginulih, dvoje povređeno
U padu nadstrešnice u Novom Sadu, podsećanja radi, poginulo je 15 osoba, među kojima je i dvoje dece.
Kobnog 1. novembra nastradali su Sara Firić (6), njena sestra Valentina Firić (10) i njihov deda Đorđe Firić (53) iz Kovilja, Milica Adamović (16) iz Kaća, Nemanja Komar (17) iz Stepanovićeva, Anđela Ruman (20) iz Stare Pazove, Miloš Milosavljević (213) iz Knićanina, Stefan Hrka (27) iz Beograda, Sanja Ćirić Arbutina (35) iz Kaća, Goranka Raca (58) iz Novog Sada, Vukašin Raković (69) iz Bukovca, Mileva Karanović (76) iz Kaća, Đuro Švonja (77) iz Stepanovićeva, Vasko Sazdovski (45), državljanin Republike Severne Makedonije, iz mesta Sveti Nikola i Anja Radonjić (24) iz Paraćina.