Poslanici opozicije danas su na sednici Odbora za finansije i javnim slušanju o budžetu za 2025. kritikovali plan državne kase, posebno u delu zaduživanja i kamata.

Poslanici opozicije danas su na sednici Odborau za finansije i javnim slušanju o budžetu za 2025. kritikovali plan državne kase, posebno u delu zaduživanja i kamata.

Poslanik Demokratske stranke Nenad Mitrović rekao je da skoro dve trećine velikih projeka nije završeno, da su uzeti krediti, novac potrošen, a projekti nisu završeni.

On je naveo da naredne godine samo za kamate treba platiti 1,9 milijardi evra.

„Za tri godine ste se zadužili 14 milijardi evra, koliki je javni dug bio 2012. Da ste sve ovo uradili – ja bih rekao: svaka čast. Ali niste“, rekao je Mitrović.

On je naveo da vlast gomila troškove.

„Na šta liči ova politika – uzmem kredit da bih kupio 100 pljeskavica i onda nahranim radnike koje plaćam iz kredita za projekt. To nije ekonomija, takvu ekonomiju svako može da vodi“, rekao je Mitrović.

Poslanik Srbija centra Slobodan Cvejić ocenio je da je budžet nedovoljno transparentan.

On je rekao da budžet počiva na fiskalnom deficitu i zaduživanju za pokrivanje deficita.

Vlast je ranije govorila o smanjenju fiskalnog deficita na 1,5 odsto, a onda je došlo do zaokreta i ide se na deficit od tri odsto, dodao je Cvejić.

Deficit od tri odsto je, po njegovom mišljenju, primeren kada se rešava neka kriza.

On je rekao da na otplatu kamata ide 1,9 milijardi evra, što je 10 odsto prihoda budžeta, dok je javni dug za četiri godine povećan za više od 50 odsto.

Poslanica grupe Srce Verica Milanović rekla je da povećanje fiskalnog deficita na tri odsto „plaši“, jer je preporuka da srednjoročno deficit bude 1,5 odsto.

Ona je ukazala da je povećanje javnog duga konstantno i da će ovim budžetom drastično porasti.

Velika zaduženja imaju javna preduzeća, poput Elektroprivrede Srbije, koja nije u stanju da odrzava sistem.

Ona ne pitla vlast zašto se sramno odnosi prema kulturi za koju je odvojeno samo 0,6 odsto.

Poslanik Srpske napredne stranke Uglješa Mrdić rekao je da „ne vidi šta je loše u budžetu“.

Poslanica grupe Mi – snaga naroda Jelena Pavlović rekla je da na jedan projekat ide
23 odsto ukupnih rashoda budžeta i pitala kada je izdata građevinska dozvola za izgradnju stadiona.

Poslanica SNS Jadranka Jovanović pozvala je ministra finansija Sinišu Malog, koji je predstavljao budžet, da svoj govor „obogati“ i navede izdvajanja za kulturu, na šta je on pitao: „Vi niste čitali budžet“.

Mali je rekao da se za zdravstvo izdvaja 5,5 milijardi evra, a za operacije u cilju smanjenja lista čekanja oko četiri milijarde dinara.

On je naveo da se budžet za kulturu povećava sa 15,6 na 17,8 milijardi dinara i da je izdvojeno još 4,3 milijarde za objekte kulture.

Koordinatorka Nacionalnog konventa o EU Bojana Selaković navela je da se u ovogodišnjem izveštaju o napretku kaže da Srbija nije ostvarila napredak u transparentnosti budžeta.

Ona je tvrdila da civilni sektor mora praktično da „moli“ da bi prisustvovao javnom slušanju. Predsednik Odbora Veroljub Arsić rekao je da to nije tačno, da su zahtev za učešće poslali posle podne, a odgovor dobili ujutru.

Predstavnik organizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić rekao je da bi bilo smisleno da se država ugleda na svoje opštine koje organizuju javne rasprave i pitaju građane šta da finansiraju budžetom.

On je naveo da neke opštine u Srbiji dnevno ili mesečno objavljuju trošenje budžeta, pa bi to mogla da radi i Vlada Srbije.

Nenadić je pozvao poslanike da ne pristanu na objedinjenu raspravu o budžetu i zakonima koji sa njim nisu vezi.

***