Suđenje Urošu Blažiću, optuženom za masakr u Duboni i Malom Orašju, nastavljeno je danas u Specijalnom sudu u Beogradu. On je jutros, zajedno sa svojim ocem Radišom Blažićem, koji je takođe optužen, dovezen u zgradu suda. Kako javlja naš reporter sa lica mesta, policija je blokirala Ustaničku ulicu. Na današnjem ročištu očekuje se svedočenje veštaka.

Sudija Višeg suda u Smederevu, Lidija Jovanovski, na prethodnom ročištu navela je da će još dva veštaka, koji su bila deo tima koji je utvrđivao psihološko stanje okrivljenih, biti saslušana.

Uroš je slobodnom voljom pobio više ljudi

Na prethodnom ročištu, svedočila je Marija Panić, specijalista psihijatrije, zaposlena u Specijalnoj zatvorskoj bolnici. Panić je veštačila duševno stanje i uračunljivost Uroša i Radiša Blažića.

„Uroš je mlađa punoletna osoba i njegova ličnost je i dalje u razvoju. Prosečan intelekt, nije primećena duševna poremećenost. Njegov razvoj u vreme zločina i nalaza odgovora njegovom uzrastu. Nismo registrovali simptome zavisnosti od droga i alkohola. Analiza duševnog stanja, nema psihopatoloških promena. Mera bezbednosti i nadzora nije indikovana. Sposoban je da shvati delo i njegove posledice i da sam vrši svoju odbranu. Nismo dobili podatak od ispitanika da je koristio suplemente kritičnom prilikom niti neposredno pre toga. Postavljena su mu konkretna pitanja, a odgovor je bio negativan“, rekla je Marija Panić.

Govoreći o Urošu Blažiću, utisak veštaka je da je osećaj krivice odgovornosti kod ispitanika redukovan u odnosu na većinu njegovih vršnjaka.

„Bio je u stanju da razmisli, ne radi se o duševno oboleloj osobi. Uroš je slobodnom voljom pobio više ljudi“, zaključuje Panić.

Bombe iz kasarne

Svedok Svetozar Miletić, vojno lice i kolega oca optuženog ubice, govorio je na prethodnom ročištu o bombama koje su nestale iz vojnog objekta. Objasnio je da Radišu poznaje od 1997. godine, kada su zajedno služili u Rumi.

„Kada su u pitanju nestale bombe, to se dogodilo u Buđanovcima 1999. godine. Blažić je bio komandir čete i dobio sam naređenje da zadužim dve ručne bombe i 150 metaka za automatsku pušku, kako bi on imao sredstva za ličnu odbranu na terenu. Otišao sam sa dvojicom vojnika koji su bili na odsluženju vojnog roka do magacina. Video sam da su u jednom sanduku bombe bile pokidane i prevrnute, ali nisam odmah shvatio da nedostaju. Kasnije sam primetio da su neke nestale sa kutijom, dok je negde ostala kutija bez bombe. Čini mi se da je nestalo 11 komada“, ispričao je na prethodnom ročištu.

Rekao je da su pred sudom bila četiri lica, među kojima je bio i on, dok Blažić nije bio prisutan. Međutim, istakao je da ima saznanja da se i protiv Radiše Blažića vodi postupak zbog nestanka oružja.

„Radiša Blažić je kao i sve starešine imao zaduženu automatsku pušku i pištolj. Ja sam mu to izdavao i ja sam bio zadužen i za vraćanje, to je stajalo u magacinu. Pomenute bombe spadaju u vojno naoružanje, ali moja jedinica je raspolagala samo sa M-75. Radiša je u Rumi bio komandir artiljerije. Kao starešini bili su mu dostupni magacini sa naoružanjem, ali uglavnom uz moje prisustvo“, ispričao je tada svedok. Dodao je da su novčano kažnjeni zbog nestanka bombi.

Na jednom od prethodnih ročišta govorio je i Predrag Puhač, zaposleni u Vojsci Srbije, kojem je Radiša Blažić bio jedan od nadređenih u toku ratnih dejstava na teritoriji Hrvatske.

„Te 1994. godine, potpukovnik je došao na privremeni rad i tada sam ga upoznao. Tada sam čuo od Radiše da je bio u Istočnoj Slavoniji, gde je vladao haos i da je mogao da uzme šta god hoće, uključujući oružje koje je Vojska Jugoslavije proglasila nekorisnim. Radiša se tada hvalio da mogao da uzme koliko god želi oružja, a vojnici su pričali da se bavi švercovanjem naoružanja. Kod njega su jednom prilikom pronađene dve puške, koje više nisu mogle da se nađu u magacinima JNA, već kod hrvatskih pobunjenika“, ispričao je Predrag Puhač.