G. A. iz Zrenjanina, inače direktor odseka za ljudske resurse u kompaniji “Linglong”, uplatio je 80.000 dinara u humanitarne svrhe u zamenu za odbacivanje krivične prijave koja je protiv njega podneta zbog polnog uznemiravanja koleginice. Ceo slučaj dogodio se oktobra prošle godine, a prema saznanjima Nova.rs, u u odnosu na osumnjičenog je primenjen institut odlaganja krivičnog gonjenja, te mu je naloženo da novac uplati u humanitarne svrhe.
Prema nezvaničnim saznanjima našeg portala, polno uznemiravanje dogodilo se na radnom mestu u kompaniji „Linglong“ u oktobru prošle godine. Protiv osumnjičenog je pokrenuta istrage povodom krivičnog dela polno uznemiravanja, ali je ona početkom januara ove godine odbačena.
Ova saznanja potvrđena su za naš portal iz Osnovnog javnog tužilaštva u Zrenjaninu.
„U predmetu Osnovnog javnog tužilaštva u Zrenjaninu, u krivičnom postupku koji se vodio protiv G.A. iz Zrenjanina, zbog krivičnog dela Polno uznemiravanje iz čl. 182a st. 1 KZ, imajući u vidu visinu zaprećene kazne za navedeno krivično delo – novčana kazna ili zatvor do šest meseci, u odnosu na osumnjičenog je primenjen institut odlaganja krivičnog gonjenja. Naloženo mu je da u humanitarne svrhe uplati novčani iznos od 80.000,00 dinara, te nakon što je osumnjičeni postupio po naredbi. Ovo tužilaštvo je 3.1.2025.godine donelo rešenje o odbačaju krivične prijave podnete protiv imenovanog, na koji način je okončan krivični postupak“, navodi se u saopštenju.
Portal Nova.rs je povodom ovog slučaja kontaktirao i MUP iz kojeg su nas uputili na tužilaštvo. Sa druge strane, advokat G. A. nije želeo da komentariše optužbe protiv njegovog klijenta.
Pitanja smo uputili i kompaniji „Linglong“ kako bismo proverili koje su radnje preduzete u vezi ovog slučaja, ali do objavljivanja teksta nismo dobili odgovor.
Problemi iza zatvorenih vrata „Linglonga“
Podsetimo, fabrika „Linglong“, koja se bavi proizvodnjom guma, više puta se pojavljivala u medijima u negativnom kontekstu.
Kako je naš portal ranije pisao, poslovanje kineskog proizvođača guma je praćeno kontraverzama već godinama, a zbog zagađenja koje njihovi pogoni prouzrokuju praktično su nepoželjni svuda u svetu sem na Tajlandu, Uzbekinstanu i Srbiji. Kinesko ministarstvo za ekologiju i zaštitu životne sredine je 2018. godine optužilo kompaniju da krši mere kontrole zagađenja životne sredine.
„Pored ovih prekršaja „Linglong“ je optuživan i da je svesno zagađivao životnu sredinu, jer je fabrička kanalizacija bila tretirana samo u septičkoj jami, nakon čega bi se mešala sa vodom za hlađenje iz proizvodnih pogona i ispuštala u reku Luoshan. Takođe, kompanija Linglong se 2010. godine našla i u aferi krađe patenta konkurentske kompanije“, pisala je Nova.
Takođe, ova kompanija se 2021. godine nalazila na radaru međunarodnih institucija zbog sumnji da krši osnovna ljudska prava vijetnamskih radnika koji su tu dovedeni kao jeftina radna snaga. Oduzeti su im pasoši, ograničeno im je kretanje, a neki od njih nisu ni znali gde zapravo idu da rade, pa su se pobunili.
Redakcija portala Nova.rs je ranije obišla kamp u kom su stanovali u Zrenjaninu i na mnogim fotografijama užasnih uslova u kojima rade Vijetnamci, vidi se da radnici često nose samo japanke i tanke majice.
Radnik o užasu iza vrata „Linglonga“
Jedan od njih je za naš portal ispričao da je bio primoran da radi na gradilištu fabrike, uprkos vidnoj povredi ruke koju ima.
„Mi ovde nemamo nikakvu medicinsku pomoć, niti pristup lekaru. Pre mesec dana smo skoro svi imali bolove u stomaku i verovatno neki virus, ali nikome nije ukazana pomoć. Svaki dan se neko razboli, ali to njih nije briga”, priča za Nova.rs radnik iz Vijetnama po imenu Dži.
Prema njegovim rečima, svi oni su “preko noći” dovoženi po grupama od njih pedesetak, a da praktično nisu znali ni gde dolaze, ni u kakvim uslovima će raditi. To potvrđuje činjenica da većina od 500 radnika od garderobe ima par majica, japanke i sem radnih kombinezona u kojima i rade i spavaju, nemaju ništa drugo.
„Želim da se vratim kući kao i dosta mojih kolega. Ovde sam od letos i za četiri meseca primio sam svega jednu platu. Stalno moramo da se bunimo da bi nas platili, a oni nas nekad poslušaju a nekada ne”, ispričao je on. Inače, Dži je 20 dana ranije pobegao iz pakla Linglonga i pokušao da sa nekom grupom migranata uđe u Mađarsku, međutim carinici su ih uhvatili prilikom ulasku i vratili u Srbiju.