Preko parcela na kojima se nalaze objekti Stare šećerane, prema Akcionom planu za raseljavanje koji je Grad Beograd usvojio, ići će deo prve linije Beogradskog metroa. Kako proizilazi iz tog plana, najmanje šest objekata koji su pripadali nekadašnjoj Prvoj fabrici šećera, a čiji je suvlasnik sada biznismen blizak SNS Željko Drčelić, moraće da budu otkupljeni.
Grad Beograd usvojio je Akcioni plan raseljavanja za prvu fazu prve linije Beogradskog metroa, navodi se na sajtu Javnog komunalnog preduzeća „Beogradski metro i voz“.
Plan predstavlja smernicu u procesu eksproprijacije i raseljavanja koji će biti sprovedeni tokom realizacije tog projekta, a utvrđene su i „zone uticaja“, odnosno objekti i parcele koji će biti predmet eksproprijacije. U tom dokumentu piše i da će tačan broj zahvaćenih parcela biti potvrđen nakon što se završi proces njihove deobe, kako u celosti ne bi bile otkupljivane, već samo neophodni delovi.
Dostupna dokumentacija ukazuje na to da će otprilike 487 parcela biti obuhvaćeno projektom, kako privatnih, tako i javnih.
Kako je Nova.rs već pisala, budući metro prelaziće preko parcele na kojima se nalaze objekti kompleksa Stara šećerana, koja je sada u celosti vlasništvo firme „Vrenje“, a čiji je suvlasnik kompanija „Konkord Vest“ Željka Drčelića. U Akcionom planu pominje se šest objekata Fabrike šećera „Dimitrije Tucović“ u stečaju, čiju imovinu na Čukarici je za svega 5,9 miliona evra kupila firma „Vrenje“. Od toga su četiri zgrade, a kako se navodi, svi objekti su prazni i zapušteni.
U blizini postoje i drugi objekti koji su deo starog fabričkog kompleksa, ali se ne očekuje da budu eksproprisani za projekat. Ipak, to nije do kraja izvesno.
Kompleks Stare šećerane je inače bio planiran kao lokacija na koju će se širiti Beograd na vodi. Na javnom nadmetanju koje je u junu organizovala Agencija za liceniranje stečajnih upravnika, država je imala pravo preče kupovine firme u stečaju, ali ga nije iskoristila.
Umesto nje kompleks “Prve srpske fabrike šećera Dimitrije Tucović 1898”, koji se nalazi na atraktivnom zemljištu tik uz Hipodrom, kupila je firma “Vrenje” u kojoj trećinu vlasništva ima Željko Drčelić, vlasnik kompanije “Konkord Vest”. U kompaniji “Vrenje” dve trećine vlasništva ima “Pan-alko sistem” iz Beograda, čiji je vlasnik Vlado Stanišić.
Za 5,9 miliona evra u okviru kompleksa Stare šećerane ta firma je dobila 18 nepokretnosti, od kojih najmanja ima 37, a najveća 3.716 kvadrata. U okviru kompleksa je i pozorište KPGT koje je pod zaštitom države, a tu je i porodična stambena zgrada.
Cena po kojoj je kupljena Stara šećerana, kao imovina firme u stečaju, značajno je niža od njene tržišne vrednosti. Parcela na kojoj se nalazi Stara šećerana obuhvata i objekte koji su ranije prodati, a njena ukupna površina je 84.104 kvadrata, odnosno oko 8,4 hektara.
Da je parcela namenjena za projekat koji je važan za državu vidi se i u napomenama u Katastru.
Naime, u zabeležbi koja je stavljena na parcelu 12. avgusta ove godine piše da je primljen zahtev, te da je u pitanju “realizacija projekata linijskih infrastrukturnih objekata od značaja za Republiku Srbiju sa izveštajem”. U takve projekte spadaju pruge, putevi…, ali i metro, čija će prva linija ići od Železnika do Mirijeva.
Na tim parcelama prethodno su stavljene zabeležbe koje se odnose na konverziju zemljišta iz prava korišćenja u pravo svojine, na šta inače, po novim zakonskim propisima, besplatno imaju pravo kupci firmi u stečaju.
Kompleks “Fabrika šećera” je kulturno dobro, a nalazi se u okviru prostorno kulturno-istorijske celine „Topčider“, koja je od 1987. godine kulturno dobro od istorijskog značaja.