Građane na Medaku pre nekoliko dana zatekao je šokantan prizor. Na nekoliko automobila skinute su felne sa gumama, a automobili su ostavljeni da stoje na ciglama i blokovima. Ovakvi prizori, nažalost, nisu neuobičajena pojava na ulicama Beograda, a iako lopovi ne biraju šta će odneti sa vozila, meta su im uglavnom gume, volani, radio plejeri.

Hladno vreme, temperature u minusu, ustanete rano i spremate se za posao, krećete, a ispred zgrade vas sačeka neprijatno iznenađenje. Vaš četvorotočkaš naslonjen je na cigle, a nijedan od četiri točka nije tu. To je prizor koji su pojedini stanovnici Beograda doživeli ovog jutra, kada je, za sada, nepoznata osoba poskidala felne sa vozila i odnela gume.

Cena čeličnih felni se kreće oko 6.000 dinara za ceo set, aluminijumske su daleko skuplje, dok se cena zimskih guma, koje su u ovom periodu obavezne, kreće oko 6.000 dinara pa naviše, po komadu. Što znači da je pojedine Beograđane ovog jutra dočekala šteta od minimum 30.000 dinara, ali je tužna realnost da je zapravo i mnogo veća.

Gotovo svakodnevno svedoci smo da se na društvenim mrežama pojavljuju apeli građana kojima su automobili obijeni. Ne tako davno, portalu Nova.rs javili su se čitaoci koji su ispričali da su im sa automobila marke „škoda“ ukradeni prednji senzori, kao i da je šteta iznosila više od 1.000 evra. Pomenuti senzor se nalazi u delu iznad tablica, a MUP je potvrdio tada da je imao prijavljen slučaj krađe.

Lopovi kradu sve što mogu potom da preprodaju, a prema pisanju portala garaža.rs, ovo su najčešći delovi automobila koji se kradu u Srbiji.

Retrovizori i stakla retrovizora

Retrovizori luksuznijih automobila mogu koštati i nekoliko stotina evra, što ih čini privlačnim za krađu.

Posebno su ranjiva stakla retrovizora, jer se lako skidaju, a njihova zamena je česta zbog manjih saobraćajnih nezgoda. Kako bi sprečili krađu, stručnjaci preporučuju graviranje VIN broja na staklima, što smanjuje njihovu vrednost na crnom tržištu.

Prednja i zadnja svetla

Cena farova na određenim modelima automobila dostiže i nekoliko hiljada evra, što ih čini glavnom metom lopova. Pored domaćeg tržišta, ukradena svetla čest su predmet trgovine u inostranstvu. Lopovi ponekad koriste specijalne alatke koje izazivaju dodatna oštećenja na vozilu.

Takođe, graviranje VIN broja na svetlima može odvratiti potencijalne kriminalce.

Registarske tablice

Krađa registarskih tablica česta je praksa kriminalaca koji ih koriste za ilegalne aktivnosti, izbegavanje saobraćajnih kamera i zavaravanje policije.

Jednostavnost skidanja tablica čini ih lakom metom, a preporuka je parkiranje na dobro osvetljenim ili zatvorenim mestima.

Volan

Volani luksuznih vozila poput „poršea“, „BMW-a“ ili „mercedesa“ mogu doseći cenu od nekoliko hiljada evra.

Velika potražnja za ovim delovima dolazi iz zemalja gde se uvoze ozbiljno oštećeni automobili, posebno iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD). Zaštita volana najbolje se postiže parkiranjem na sigurna mesta, jer tradicionalne brave za volan više nisu uobičajene.

Unutrašnja oprema

Paneli i drugi delovi unutrašnjosti luksuznijih, odnosno automobila novije proizvodnje, takođe su na meti lopova.

Ovi delovi često završavaju u inostranstvu ili se ugrađuju u oštećena vozila.

Iako ređe od ostalih delova, krađe unutrašnje opreme i dalje izazivaju značajne finansijske gubitke.

Točkovi

Automobili koji ostaju na ciglama ili dizalicama nisu retkost na ulicama Srbije. Skidanje točkova zahteva više vremena, ali lopovi ciljaju vozila parkirana na slabo osvetljenim mestima.

Sigurnosni vijci za točkove predstavljaju efikasan način zaštite od krađe.

Katalizatori

Katalizatori sadrže plemenite metale poput platine, paladijuma i rodijuma, što ih čini izuzetno vrednim.

Lopovi od prodaje mogu zaraditi nekoliko stotina evra, a vozila marki „Toyota“ i „Leksus“ su posebno ugrožena zbog većeg sadržaja ovih metala. Neki vlasnici odlučuju da zamene originalne katalizatore jeftinijim verzijama kako bi smanjili rizik, piše garaža.rs.

Šta je VIN broj?

VIN broj predstavlja broj dodeljen od strane proizvođača kao jedinstveni identifikacioni broj automobila, modela. Cifre se dodeljuju u skladu sa normom ISO 3779-1983, koja omogućava identifikaciju vozila na celom svetu.

S obzirom na povećanu učestalost krađa delova automobila, vlasnici bi trebalo da ulože u dodatne mere bezbednosti. Parkiranje na sigurnim mestima, ugradnja sigurnosnih vijaka i graviranje VIN broja na delove automobila mogu značajno smanjiti rizik od krađe. Prevencija je ključna kako biste izbegli štetu i neprijatnosti.