Pre nekoliko dana korisnike društvenih mreža raznežila je scena ispred OŠ “Prva vojvođanska brigada” iz Novog Sada, gde su se okupili roditelji učenika kako bi pružili podršku prosvetnim radnicima, nezadovoljnim dogovorom reprezentativnih prosvetnih sindikata sa Vladom Srbije.
Posle govora predstavnika roditelja i nastavničkog osoblja, zajedno su zapevali pesmu „Za milion godina“ koju je davne 1985. snimila „Yu rock misija“.
„Roditelji i nastavnici ispred OŠ „Prva vojvođanska brigada“ pevaju: ‘Nikad ne boj se, s tobom neko je…’“, piše u objavi.
Roditelji i nastavnici isprd OŠ Prva vojvođanska brigada pevaju: „Nikad ne boj se, s tobom neko je…“ pic.twitter.com/iw23GJHbjI
— Autonomija Info (@autonomijandnv) January 20, 2025
Pomenutu grupu činili su najpoznatiji izvođači tadašnje SFRJ. Snimivši ovu pesmu „YU rok misija“ je uputila podršku Bobu Geldofu, koji se borio za pomoć gladnima u Africi, a čija je akcija kulminirala čuvenim koncertom „Live Aid“ 13. jula 1985.
Istaknuti irski muzičar bio je deo grupe „The Boomtown Rats“, a još poznatiji je po akciji Live Aid. Nakon putovanja u Afriku, gde se uverio u katastrofalne životne uslove, odmah po povratku u London okupio je najveće britanske muzičare i snimili su „Do they know it’s Christmas“ – najprodavaniji britanski sing svih vremena. Nakon toga, održan je čuveni koncert „Live Aid“ u više gradova širom sveta, ali glavne lokacije bile su u Londonu i Filadelfiji. Učestvovalo je na desetine pevača, a najpoznatija imena su Fredi Merkjuri, Dejvid Bouvi, Pol Makartni, Elton Džon, Madona, Mik Džeger, Bob Dilan i mnogi drugi.
Ovoj akciji pridružile su se države širom sveta, a jugoslovenski muzičari su izveli ovu pesmu na osmočasovnom koncertu 15. juna 1985. u Beogradu.
Iako su tada bili velike zvezde, neke od perspektivnih karijera su utihnule. Na primer, jedna od solistkinja bila je Marina Perazić, tadašnja pevačica grupe „Denis&Denis“, koja je u to vreme snimala hitove „Kolačići“, „Program tvog kompjutera“ i „Soba 23“. Međutim, jugoslovenski seks simbol napustila je Jugoslaviju početkom devedesetih, a po povratku na Balkan, nije uspela da povrati popularnost.
Njenu koleginicu Viktoriju Mišković zadesila je slična sudbina. Posle brojnih hitova, kako solo, tako i u grupama „Aske“ i „Viktorija“, pevačica nije uspela da održi karijeru, dok je popularnost na održavala na sličan način – učešćem u brojnim rijaliti programima.
Oliver Mandić važio je za jednog od najkontroverznih izvođača osamdesetih. Konzervativniji deo javnosti ozbiljno mu je zamerao tranvestizam i škakljive tekstove, ali bez obzira na to njegova muzička nadernost nikada se nije dovodila u pitanje. Osim mnogih hitova, Oliver je i radio muziku za poznate filmove „Nacionalna klasa“ i „Davitelj protiv davitelja“. Senku na karijeru bacio je političkim aktivizmom tokom devedesetih, kada se priključio Srpskoj dobrovoljačkoj gardi, a poslednjih godina je blizak sa vlastima, te je 2019. i nastupao na mitingu SNS-a „Budućnost Srbije“.
Goran Bregović, Željko Bebek i Alen Islamović, članovi „Bijelog dugmeta“ važili su za najveće jugoslovenske zvezde, ali je već poznato da članovi nisu u najboljim odnosima. Bebek je posle izlaska iz grupe, ostvario i zapaženu solo karijeru, ali ne želi da se odaziva na pozive starog benda da im se pridruži na godišnjicama „Bijelog dugmeta“. S druge strane, Islamović zaradu uložio u plantaža lešnika u Bihaću, pa već nekoliko godina uspešno sarađuje sa kompanijama iz Švajcarske i Nemačke. Najveći biznismen među njima definitivno je Goran Bregović, koji je veliku ušteđevinu uložio u nekretnine i danas važi za jednog od najbogatijih muzičara u regionu.
Adolf Dado Topić popularnost je stekao kao član „Korni grupe“ i grupe „Tajm“. Početkom ratova u Jugoslaviji, odselio se u Austriju, gde je proveo nekoliko godina, a po povratku ponovo je okupio grupu „Tajm“ sa kojom povremeno učestvuje na muzičkim festivalima. Posle dužeg perioda, javnost ga je videla na sahrani njegove koleginice Slađane Milošević, sa kojom je snimio čuvenu pesmu „Princeza“. Poznata jugoslovenska „Princeza“ napustila nas je prošle godine, nakon duže bolesti. Slađana Milošević važila je za ikonu novog talasa osamdesetih, a ni ona nije želela da prihvata nove muzičke trendove i poslednje godine života provela je povučeno, suočavala sa zdravstvenim izazovima, uključujući autoimunu bolest Sjogrenov sindrom.
Pre nje, napustio nas je i Masimo Savić. Nekadašnji član grupe „Dorijan Grej“, uspeo je da prilagodi svoju muziku novom muzičkom talasu, te je tokom dvehiljaditih snimio brojne hitove, kao što su „Vještina“, „Zar više nema nas“, „Iz jednog pogleda“ i „Mali krug velikih ljudi“, a njegovi koncerti širom Balkana uvek su bili puni do poslednjeg mesta.
Još jedan član „Yu rock misije“ više nije sa nama, a reč je o frontmenu „Parnog valjka“, Akiju Rahimovskom. Muzičar nas je napustio 2022, a do poslednjeg trena radio je punom parom sa svojim bendom.
Frontmen grupe „Film“ Juro Stublić, poslednjih godina nije aktivan na muzičkoj sceni. Bitan trag ostavili su pesmama „Kad si mlad“, „Sjećam se prvog poljupca“ i „Zamisli život u ritmu muzike za ples“, a danas se tek povremeno okupljaju.
Roker Peđa D Boj u spotu pesme „Za milion godina“ pevao je zagrljen sa Slađanom Milošević, a nažalost njena sahrana je bila povod da ga vidimo u javnosti posle dužeg niza godina. Peđa je početkom dvehiljaditih imao zapaženo učešće u jednom rijaliti programu, posle čega se potpuno povukao iz javnosti.
Zorica Kondža bila je deo hrvatske grupe Stijene, posle čega je nastavila sa solo karijerom. Važila je za najbolji vokal hrvatske pop muzike, a neretko je nastupala i kao pomoćnim vokal velikim zvezdama. Poslednjih godina se povukla iz javnosti, ali povremeno učestvuje na muzičkim festivalima i takmičenjima. Vesna Vrandečić, bivša pevačica grupe Xenia se po raspadu iste povukla iz muzike. Živi mirnim, porodičnim životom, a mnogima je bilo zanimljivo to što radi kao sekretarica u časopisu Hrvatske glazbene unije.
Najveće zvezde „Yu rock misije“ svakako su Momčilo Bajagić Bajaga i Zdravko Čolić. Ova dva umetnika uspela su da održe popularnost, uprkos promenama kako na muzičkoj, tako i na političkoj sceni, pa su njihove i stare i nove numere i dan danas slušane, a koncerti mesecima unapred rasprodati.