– Sa velikim zadovoljstvom vas pozdravljam i želim srdačnu dobrodošlicu u Beograd, naš glavni grad, i veoma sam radostan što ste u ovolikom broju ovde kako biste razgovarali i radili u cilju jačanja svih napora u borbi protiv trgovine ljudima i krijumčarenja migranata. Izuzetna mi je čast što je Ministarstvo unutrašnjih poslova domaćin ovakvog globalnog događaja koji predstavlja dokaz naše zajedničke posvećenosti izgradnji bezbednijeg i boljeg sveta, kako kroz globalni pristup i razmenu iskustava, tako i kroz bilateralne operativne sastanke koje ćete imati tokom ova tri dana. Koristim ovu priliku da se zahvalim Interpolu, najvećoj i najstarijoj profesionalnoj policijskoj organizaciji na organizaciji ove globalne konferencije u Beogradu, kao i projektu EU4FAST Zapadni Balkan, koji je pružio izuzetnu podršku i pomoć našem domaćinstvu – izjavio je Dačić.

Ministar Dačić je rekao da je, kada je reč o borbi protiv trgovine ljudima, Republika Srbija i dalje zemlja porekla, tranzita, ali i odredišta za žrtve trgovine ljudima.

– Domaći državljani, naročito žene i deca, izloženi su različitim oblicima eksploatacije, poput prinudnog rada i prinudnog braka, ali preovladava seksualna eksploatacija. Ministarstvo unutrašnjih poslova u Srbiji preduzima aktivne mere za suzbijanje ovih kriminalnih aktivnosti. Od početka 2023. godine do oktobra 2024. godine, podneto je 35 krivičnih prijava protiv 69 lica za krivično delo trgovina ljudima, a identifikovana je 61 žrtva. Ovi podaci naglašavaju potrebu za sistemskim rešenjima i sveobuhvatnim i koordinisanim pristupom – istakao je ministar.

“Planirano usvajanje Zakona o trgovini ljudima do juna 2025. godine”

Dačić je objasnio da je u tom cilju, Vlada Republike Srbije usvojila Program za borbu protiv trgovine ljudima za period 2024-2029, koji podrazumeva jačanje sistema prevencije i krivičnog gonjenja, uz obezbeđivanje zaštite žrtava posebno žena i dece.

– Takođe, planirano je usvajanje Zakona o trgovini ljudima do juna 2025. godine, što će značajno unaprediti pravni okvir za borbu protiv ovog fenomena. Kada je u pitanju krijumčarenje migranata, Republika Srbija kao zemlja na središtu migrantske rute preko Balkana je i dalje izložena prilivu migranata koji u najvećem broju slučajeva tranzitiraju sa krajnjom destinacijom u zemljama Zapadne Evrope, uglavnom koristeći usluge krijumčara, što intenzivira formiranje organizovanih kriminalnih grupa, čija je prevashodna kriminalna delatnost krijumčarenje ljudi. Ovo potvrđuju i podaci Fronteksa i Evropola, ali i skorašnje Interpolove globalne operacije „Libertera 2“, koji ukazuju na činjenicu da je najveći broj iregularnih migranata do zemalja Zapadne Evrope došao korišćenjem krijumčarskih mreža, te da je ruta preko Zapadnog Balkana jedna od primarnih – naglasio je Dačić.

“Deset prijava protiv 60 pripadnika kriminalnih grupa”

Ministar Dačić istakao je da je Republika Srbija posvećena snažnom, jedinstvenom, regionalnom, ali i globalnom odgovoru na fenomen krijumčarenja migranata i trgovine ljudima.

– Od početka 2023. godine do oktobra 2024. godine, naša policija je podnela 600 krivičnih prijava protiv 791 lica za krivično delo nedozvoljen prelaz državne granice i krijumčarenje ljudi. Od ovog broja 10 krivičnih prijava podneto je protiv 60 pripadnika organizovanih kriminalnih grupa koje su krijumčarile iregularne migrante – rekao je Dačić.