Brnabić govori na panelu “Proširenje EU: uloga normi i vrednosti na putu pristupanja”, na kojem će se obratiti i komesarka za proširenje Marta Kos i generalni direktor Direktorata Evropske komisije za proširenje i susedsku politiku Gert Jan Kopman.
Iz organizacije Prijatelji Evrope navode da ovogodišnji samit o Zapadnom Balkanu ima za cilj da redefiniše dijalog o proširenju EU, fokusirajuci se na procese pristupanja Zapadnog Balkana kroz inkluzivan i inovativan pristup.
Ističu i da će se samit baviti širim implikacijama proširenja EU na dugoročne ciljeve Unije.
– Samit o Zapadnom Balkanu ima za cilj izgradnju kohezivne i sveobuhvatne strategije za integraciju regiona u EU, uz prilagođavanje njegovih ambicija i politika kako bi se uklopile u novu realnost proširene i složenije Evrope – navode iz ove organizacije.
“Važno da se EU proširi na Zapadni Balkan”
Brnabić izjavila je danas u Briselu da je važno da se EU proširi na ceo Zapadni Balkan što je pre moguće i ocenila da bi to samo po sebi rešilo mnoga otvorena pitanja u regionu, a pritom je ukazala na rezultate koje je Srbija ostvarila u proteklih 11 godina.
Brnabić je rekla da smatra da ne bi trebalo da se “takmičimo jedni sa drugima na Zapadnom Balkanu, u pristupanju EU”, već da treba da se zalažemo jedni za druge.
– Za EU je važno da se proširi na način da što pre prihvati ceo Zapadni Balkan u EU, a onda očigledno i sve druge partnere i prijatelje koji teže ulasku u EU – navela je Brnabić tokom panela “Proširenje EU: uloga normi i vrednosti na putu pristupanja”.
Ona je dodala da kada se razmišlja o Zapadnom Balkanu, ne radi se o proširenju, već o obuhvatanju i ukazala da je region okružen EU.
– Radi se o tome da se EU učini celovitom. Mislim da je zaista podjednako važno da EU prihvati Zapadni Balkan kao što je za Zapadni Balkan važno da postane deo EU. Mislim da i jedni i drugi imamo svoje interese u ovome – rekla je Brnabić.
“Važna je i ekonomska perspektiva”
Ocenila je i da će čitav narativ o tome da postoje oni koji zaostaju “na kraju biti loš za Zapadni Balkan”, navodeći da to može da podstakne jedan deo Zapadnog Balkana, ali da destimuliše druge delove Zapadnog Balkana.
– Mislim da je važno da se Zapadni Balkan u celini pridruži EU. I ne mislim da je to veliki izazov za EU – rekla je Brnabić.
Ona je ocenila da lično smatra da, bez obzira na proces zasnovan na zaslugama, da bi Zapadni Balkan jednostavno trebalo da postane deo EU. Na pitanje da li drugi lideri u regionu imaju istu viziju, Brnabić je rekla da ne zna, ali da ne bi volela da vidi da se Zapadni Balkan takmiči jer ne vidi nikakvu korist u tome.
Kada je reč o onome što je Srbija uradila i može da uradi, prvenstveno je ukazala na značaj ekonomske perspektive i navela da “ako ljudi žive bolje, ako imaju dobre poslove, ako vide perspektivu za svoje porodice i za svoju decu, onda ce gledati u budućnost i imaće čemu da se raduju”.
– Neće zaboraviti na prošlost, ali će to za njih postati manji problem – rekla je Brnabić.
Pored panela “Proširenje EU: uloga normi i vrednosti na putu pristupanja”, tokom samita biće održane još dve sesije posvećene pravosuđu i ekonomskim potencijalima Zapadnog Balkana.
Na panelu “Proširenje EU: uloga normi i vrednosti na putu pristupanja” učestvuju i predsednik Crne Gore Jakov Milatovic, član Evropskog parlamenta i bivši ministar spoljnih poslova Estonije Urmas Paet, zamenica premijera za evropske integracije Moldavije i glavni pregovarač sa EU Kristina Gerasimov i potpredsednica ukrajinske vlade za evropske i evroatlantske integracije i ministarka pravde Olga Stefanišina.
Prijatelji Evrope su tink-tenk organizacija sa sedištem u Briselu za analizu i debatu o politici Evropske unije.
(Tanjug)