Institut za istraživanje korupcije Kareja podneo je krivičnu prijavu Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal u vezi sa sumnjivim finansiranjem rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu, na kojoj je 1. novembra prošle godine, prilikom urušavanja nadstrešnice, stradalo 15 osoba, saznaje Nova.rs. Smatraju da postoje sumnje da su NN osobe izvršile krivična dela udruživanja radi vršenja krivičnih dela, pranje novca i više krivičnih dela protiv službene dužnosti.

Na osnovu člana 288 Zakona o krivičnom postupku (ZKP), koji se odnosi na prikupljanje obaveštenja od građana, Institut za istraživanje korupcije Kareja podneo je krivičnu prijavu Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal, koja se odnosi na finansiranje projekta rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu. Pomenuta Železnička stanica svečano je otvorena jula prošle godine, svega nekoliko meseci nakon što je došlo do urušavanje nadstrešnice koja je usmrtila 15 osoba, a dve teško povredila.

Kako navode iz Kareje, krivična prijava se podnosi protiv: više NN izvršioca, funkcionera (izabranih, imenovanih odnosno postavljenih lica) i službenih lica u institucijama nadležnim i odgovornim za rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu i pruge Novi Sad – Subotica, pre svega Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, odgovornih lica u AD „Infrastruktura železnice Srbije“, odgovornih lica privrednih društava izvođača radova, podizvođača, dobavljača i drugih.

Dalje navode razloge podnošenja krivične prijave.

„Zbog postojanja sumnje da su u vremenskom periodu pre potpisivanja Osnovnog ugovora (za rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu i pruge Novi Sad – Subotica) do dana završetka radova ugovorenih Osnovnim ugovorom i aneksima ugovora, izvršili krivična dela Udruživanja radi vršenja krivičnih dela iz čl. 346, više krivičnih dela protiv službene dužnosti čl. 359, 366, 367 i 368. Krivičnog zakonika, kao i više krivičnih dela Pranja novca iz čl. 245 Krivičnog zakonika, sve u nameri pribavljanja protivpravne imovinske koristi za sebe i drugoga a na štetu budžeta Republike Srbije“, navodi se u krivičnoj prijavi.

Rekonstrukcija koštala mnogo više od predviđenog

U obrazloženju, predsednik Upravnog odbora i ujedno osnivač Instituta za istraživanje korupcije Kareja, Siniša Janković, navodi da, pre svega, javnost zahteva da se proveri finansiranje posebno jer je rekonstrukcija koštala daleko više nego što je trebalo. Smatraju da treba ispitati razliku od 12 miliona evra.

„Dana 1.11.2024. godine u 11,52 pala je nadstrešnica zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, usled čega je život izgubilo petnaest lica, čiji je identitet opšte poznat. Mesno nadležno javno tužilaštvo u Novom Sadu preduzelo je mere u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti, kako bi utvrdilo odgovorne za pad nadstrešnice i smrt petnaest lica. Međutim, mesno nadležno javno tužilaštvo u Novom Sadu, nije proveravalo okolnosti u vezi sa finansiranjem, a za to nije ni nadležno. U međuvremenu javnost burno reaguje. Protesti su se proširili u 200 gradova i sela, fakulteti i mnoge škole su u blokadi. Sve zbog nezadovoljstva postupanjem represivnih organa. Javnost insistira na svom, javnom interesu da se proveri finansiranje rekonstrukcije Železničke stanice. Posebno jer je rekonstrukcija trebala da košta 3.500.000 evra, a plaćeno je 15.850.000 miliona evra. Razlika od 12.000.000 evra što u dinarskoj protivrednosti iznosi 1.400.000.000 dinara nedvosmisleno ukazuje da postoji dovoljan stepen sumnje da se proverom obuhvati i finansiranje“, navode i dodaju:

„Imajući u vidu sve okolnosti u vezi sa navedenim kriminalnim događajem, smatramo da je potrebno postupiti u skladu sa čl. 21 ZONDOSOK (Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, terorizma i korupcije), obrazovati udarnu grupu, sa ciljem da radi na otkrivanju i gonjenju krivičnih dela u vezi sa zloupotrebom finansiranja rekonstrukcije Železniče stanice u Novom Sadu i pruge Novi Sad – Subotica“.

Inače, Janković iza sebe bogatu policijsku karijeru, bio je i deo tima koji je istraživao sumnjive privatizacije, radio je i u predmetu pančevačke Azotare, a kada su policajci došli do dokaza, umesto podizanja optužnice, taj policijski tim je ukinut. Godinama ukazuje na slučajeve korupcije, a nedavno je za Nova.rs govorio o tome kako bi trebalo da izgleda finansijska istraga vezana za pad nadstrešnice.

„Potrebno je pratiti puteve „belog novca“, a to je, za policiju mnogo lakše. Znate postoji „crni novac“, koji je dobijen iz krivičnih dela, recimo od trgovine drogom i njegovo poreklo se krije od samog izvora. „Beli novac“ su pare koje dolaze iz legalnih izvora, u ovom slučaju od države, iz budžeta. Sistem jeste na neki način složen, ali nije preterano komplikovan. Imate državu koja je platiša i daje novac „Infrastrukturi železnice“, koja raspisuje tender i angažuje izvođača radova. I tu već kreću sumnjiva dešavanja, jer izvođači angažuju podizvođače, koji angažuju podizvođače, koji angažuju podizvođače. Upravo je toliki broj podizvođača pokazatelj da tu postoje neke zakulisne radnje. Treba ići kroz papire, ko je kome platio, koliko i za šta. Na kraju će morati da se pojavi nepravilnost, da je nešto preplaćeno i to je znak za uzbunu. Ako je nešto što košta, recimo, 1.500 dinara, plaćeno 5.000 dinara, to je jasan znak da je u pitanju korupcija“, rekao je on tada.

Tužilaštvo provereva da li je bilo korupcije

Podsetimo,  prilikom urušavanja nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu stradalo je 15 osoba. Više tužilaštvo u Novom Sadu je krajem prošle godine podnelo optužnicu za pad nadstrešnice protiv 13 osoba, među kojima je bivši ministar Goran Vesić, bivši direktori „Infrastrukture Železnice“ Jelena Tanasković i Nebojša Šurlan, kao i ostali.

Konačno, prošle nedelje Više javno tužilaštvo u Novom Sadu oglasilo se i o tome da li vode finansijsku istragu vezanu za rekonstrukciju stanice, rekavši da proveravaju da li je bilo korupcije.

„Usled velikog interesovanja javnosti, a posebno nakon izjava u medijima kojima se ukazuje na sumnju u pogledu verodostojnosti objavljene dokumentacije, kao i na izraženu sumnju u pogledu finansijskog aspekta poslovanja privrednih subjekata koja su učestvovala u rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, u saradnji sa Upravom kriminalističke policije – Odeljenjem za borbu protiv korupcije, vrši određene provere i preduzima procesne radnje u cilju utvrđivanja postojanja osnova sumnje da je učinjeno neko krivično delo sa koruptivnim elementima“, naveli su i dodali:

„Kako se postupak nalazi u predistražnoj fazi, saopštavanje više informacija u ovoj fazi bi moglo da oteža ili ugrozi dalji tok postupka, pri čemu će javnost o donetim procesnim odlukama biti blagovremeno obaveštavana“.

Inače, vlast od tragedije pokušava da uveri javnost da nadstrešnice nije bila obuhvaćena projektom rekonstrukcije stanice, što su demantovali stručnjaci koji su radili na projektu, građevinsko veštačenje i fotografije.