Međutim, policija nikoga od zaposlenih nije zatekla na poslu u prostorijama Centra za praktičnu politiku u ulici Kneza Miloša, te niko nije mogao da im otvori kancelariju.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; }

– Veruje se da Centar za praktičnu politiku praktično ne posluje od 2018. godine i da nema niti jednog zaposlenog – kaže izvor “Blica”.

Kako “Blic” nezvanično saznaje, zakonski predstavnik Centra Dragan Popović nije u Srbiji. On se nije javljao na naše pozive.

Popović: Centar za praktičnu politiku nikad nije imao USAID novac

Ipak, Dragan Popović oglasio se danas na svom nalogu na platformi “Iks” potvrdivši da je policija zatražila dokumentaciju Centra.

– Policija je tražila i dokumentaciju Centra za praktičnu politiku koji nikad nije imao USAID novac i nema aktivne projekte već godinama. Dakle, nema veze sa USAIDom, nego je represija autoritarnog režima nad društvom, napisao je Popović.

Podsetimo, pripadnici MUP-a, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, ušli su u kancelarije nekoliko nevladinih organizacija radi prikupljanja dokaza o mogućem nenamenskom trošenju sredstava USAID-a.

Kako “Blic” nezvanično saznaje, između ostalih su se proveravale organizacije CRTA i Građanske inicijative.

CRTA se oglasila na svom nalogu na platformi “Iks” potvrdivši da je policija danas došla u njihovu kancelariju i da će se na tu temu ubuduće oglašavati samo na svojim profilima na društvenim mrežama.

Iz organizacije Građanske inicijative su saopštili da je oko 9.20 dvadesetak policajaca iz Uprave kriminalističke policije upalo u njihove prostorije navodeći da imaju nalog Tužilaštva da provere rad organizacije, dodajući da “nisu hteli da pokažu nalog za pretres”.

Stefanović: Tužilaštvo se obratilo Ministarstvu pravde SAD za dostavljanje obaveštenja

Glavni tužilac Nenad Stefanović obratio se danas povodom pretresa kancelarija dve NVO.

– Tužilaštvo u Beogradu formiralo je predmet i obratilo se Ministarstvu pravde Sjedinjenih Američkih Država za dostavljanje potrebnih obaveštenja pod sumnjom koje su na račune USAID-a, Agencije Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj, u prethodnom periodu izneli najviši državni zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država u vezi sa zloupotrebom sredstava, mogućim pranjem novca i nenamenskim trošenjem sredstava američkih poreskih obveznika u Republici Srbiji – izjavio je Stefanović.

– U tim izjavama pomenute su nevladine organizacije kao i ugovarači Sjedinjenih Američkih Država koji su dobijali projekte u Srbiji. Među onima koji su izneli sumnje u vezi sa radom USAID-a su predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp, državni sekretar Marko Rubio, portparol Bele kuće Karolina Levit, zatim Odeljenje za efikasnost vlade Sjedinjenih Američkih Država na čijem čelu je Elon Mask, kao i direktor Federalnog istražnog biroa FBI-a Keš Patel – kaže Stefanović.

Zahtev da za obraćanje SAD lakša dostupnost podacima

Stefanović dalje navodi:

– Razlog obraćanja je činjenica da dodela i trošenje sredstava USAID-a nisu automatski dostupni tužilaštvu, već prema pravilima koje je ta organizacija sama ustanovila, sam USAID odlučuje koje će podatke dostaviti tužilaštvu. I to tek pošto tužilaštvo dokaže USAID-u da postoje konkretne sumnje o nepravilnostima i pranju novca – kaže Stefanović.