Kako je “Blic” danas objavio, u Tužilaštvo u Novom Sadu dovezeni su radi saslušanja neki od uhapšenih u vezi sa urušavanjem nadstrešnice na Železničkoj stanici.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je juče da je uhapšeno i zadržano ukupno 11 lica, među njima i doskorašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.

Đukanović je objasnio kako izgleda krivični postupak poput ovog.

– Oni koji su uhapšeni izlaze pred tužioca. Mogu da se brane ćutanjem ili da iznesu odbranu, to je na njima. Svako od advokata, kada se radi o slučaju sa većim brojem uhapšenih, savetuje svog klijenta da se brani ćutanjem da ne bi došlo do eventualnog neslaganja izjava, što posle može da ugrozi odbranu – kaže Đukanović.

Policijsko zadržavanje najduže do 48 sati

Đukanović kaže da Više javno tužilaštvo u Novom Sadu odlučuje da li će zatražiti meru pritvora, nenapuštanja mesta stanovanja, nošenja nanogice ili neki drugi vid mere protiv uhapšenog.

– Policijsko zadržavanje može da traje najduže 48 sati, a o pritvoru, nakon saslušanja, dalje odlučuje sudija za prethodni postupak po predlogu Tužilaštva. U ovakvim slučajevima se najčešće određuje pritvor – kaže Đukanović.

.

Đukanović podseća na Zakon o krivičnom postupku i da član 211 određuje pritvor za lice koje postoji osnovana sumnja da je učinilo krivično delo ako:

  1. se krije ili se ne može utvrditi njegova istovetnost ili u svojstvu optuženog očigledno izbegava da dođe na glavni pretres ili ako postoje druge okolnosti koje ukazuju na opasnost od bekstva,
  2. postoje okolnosti koje ukazuju da će uništiti, sakriti, izmeniti ili falsifikovati dokaze ili tragove krivičnog dela, ili ako osobite okolnosti ukazuju da će ometati postupak uticanjem na svedoke, saučesnike ili prikrivače,
  3. osobite okolnosti ukazuju da će u kratkom vremenskom periodu ponoviti krivično delo ili dovršiti pokušano krivično delo ili učiniti krivično delo kojim preti,
  4. je za krivično delo koje mu se stavlja na teret propisana kazna zatvora preko 10 godina, odnosno kazna zatvora preko 5 godina za krivično delo sa elementima nasilja, ili mu je presudom prvostepenog suda izrečena kazna zatvora od 5 godina ili teža kazna, a način izvršenja ili težina posledice krivičnog dela su doveli do uznemirenja javnosti koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka.

.

U ovom slučaju zaprećena je kazna od 2 do 13 godina zatvora, a Đukanović smatra da će se u ovom slučaju tužilac najverovatnije pozvati na tačku 4.

– U pritvoru mogu da ostanu do šest meseci i do tog momenta mora da se digne optužnica. Ako nisu u pritvoru, može da bude podignuta i kasnije. Ove uhapšene će verovatno zadržavati do tih šest meseci i pozvati se na tačku 4, mada je to po meni glupost! Jer, koliko dugo je to Goran Vesić bio ministar? Koliko dugo je bila Jelena Tanasković? – kaže Đukanović.

Đukanović pretpostavlja da je tužilac dao nalog da se radi i veštačenje.

– Tužilac je onaj ko podiže optužnicu. Pitanje je i da da li će svi oni koji su uhapšeni biti i optuženi, jer je za to potrebno da se imaju poprilični dokazi. Zato slobodno mogu da kažem da je na tužiocu jako težak posao – smatra Đukanović.

“Svedočimo lovu na veštice”

Đukanović situaciju na političkoj sceni nastalu posle tragedije u Novom Sadu opisuje kao lov na veštice.

– Naši tužioci su zaplašeni šta će da im kažu neki mediji i tresu se šta će reći neka grupa političkih grupacija za pritisak. Sve ovo podseća na vreme Informbiroa. Opozicija nema plan i program, ima 150 idiota koji blokiraju državu. Što ne pohapse one koji su blokirali sud? Nek njih lepo uhapse, a ne da se čak se najavljuju nova hapšenja oko Novog Sada – kaže Đukanović.

Đukanović očekuje da će biti političkih potresa još dva-tri meseca, dok ne dođe do tranzicije vlasti posle predsedničkih izbora u SAD.

– A to kažem jer je grupa anarholevih liberala u panici da će promenom vlasti (u Americi) ostati bez sredstava za finansiranje i pokušavaju da izazovu potrese svuda, pa i kod nas – kaže Đukanović.

Među uhapšenima su i Nebojša Šurlan, bivši direktor “Infrastrukture železnice Srbije”, koji je ovu funkciju vršio do marta ove godine, kada je podneo ostavku. Goran Vesić je 5. novembra podneo je ostavku, a Jelena Tanasković ostavku je podnela u sredu.