Predsednik Srbije pre nekoliko dana obznanio je da su Sjedinjene Američke Države odlučile da uvedu sankcije Naftnoj industriji Srbije zbog ruskog vlasništva nad tom kompanijom. Posle takve najave, ključno pitanje je kako će to uticati na cene goriva i gasa na domaćem tržištu. Stručnjaci za energetiku ističu da je teško dati bilo kakvu procenu razmera krize koja nas očekuje kada se ne zna kakve će sankcije pogoditi NIS. Najgori scenario je da se Srbiji obustavi isporuka nafte preko Hrvatske. To bi značilo kolaps našeg tržišta. Međutim, potreslo bi i susedne zemlje.

Stručnjak za energetiku Miloš Zdravković kaže za Nova.rs da papir o tome da li će, kada i kakve sankcije biti uvedene Naftnoj industriji Srbije niko nije video, već da je u pitanju samo usmena izjava predsednika Srbije.

Aleksandar Vučić je, da podsetimo, rekao da su SAD odlučile da uvedu sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS). Naveo je da je u pitanju “geopolitička odluka, mnogo krupnija od dnevnih stvari“, da je čuo da je to Evropa spremala već dve godine, ali da nije znao da su to planirale i SAD. Naglasio da to ne može da se uradi „od danas do sutra“ već da Srbiji mora da se da rok.

Predsednik Srbije je procenio da će Velika Britanija i Evropska unija verovatno slediti SAD u uvođenju sankcija, što bi moglo značiti obustavu isporuka nafte naftovodom iz Hrvatske. „Još čekamo da dobijemo službeni dokument s detaljima“, rekao je Vučić.

„Hrvatskom naftovodu preti stečaj“

Miloš Zdravković ističe za Nova.rs da je pre procene na koji način bi to moglo da utiče na cene goriva i gasa u Srbiji, vrlo važno znati kakve su to sankcije i šta sve uključuju. Dodaje da je od početka rata u Ukrajini bilo više vrsta različitih paketa američkih sankcije prema Rusiji. I Evropska unija je uvodila sankcije, ali nije uvek i u svemu pratila Vašington.

milos zdravkovic

“Jedine sankcije koje bi moglo ozbiljno da pogode NIS su da Jadranski naftovod (JANAF), kompanija u vlasništvu Hrvatske, prestane da im distribuira naftu. Ako ne bude išla nafta preko JANAF-a onda bi NIS vrlo brzo stao”, ocenjuje Zdravković.

Međutim, to je, prema njegovim rečima, scenario koji ne pogađa samo Srbiju.

“JANAF je u vlasništvu države Hrvatske, a NIS je njihov pojedinačno najveći konzument. Preko 70 odsto posla JANAF-a ide za NIS, pa bi praktično i oni otišli u stečaj. Hrvatska je članica Evropske unije i to bi trebalo da bude zaista veliki pritisak da se to desi. Ali u međunarodnoj politici je sve moguće”, naglašava.

„Nestašice goriva nam ne ginu“

Nema sumnje da država ima određene rezerve goriva, predviđene za vanredne situacije i probleme u snabdjevanju, ali to, prema Zdrakovićevoj oceni, ne bi bilo dovoljno.

“Ako bi došlo do toga, da se prekine snabdevanje preko JANAF-a, to bi dovelo do potpunog kolapsa i nestašice goriva. Naše rezerve ne pokrivaju mnogo, čujem navodno da imamo zalihe za dva meseca, ali sankcije se ne uvode na kratak period. A baržama da snabdevamo državu, kako je bilo nekih predloga, to baš ne ide”, zaključuje Zdravković. Još jednom ponavlja da prvo treba videti kakve bi tačno to sancije bile.

I Željko Marković, takođe konsultant u ovoj oblasti, saglasan je da je teško komentarisati ovu najavu bez potvrde iz Vašingtona o čemu je konkretno reč.

“Nema zvanične najave Sjedinjenih Država, samo to što je predsednik Srbije rekao. Čak i američki ambasador u Srbiji nije mogao da potvrdi validnost te najave”, kaže Marković za Nova.rs.

Podseća da nije prvi put da se otvara ova tema i da se od početak rata u Ukrajini više puta postavljalo pitanje da li će se, kada i kako NIS naći na udaru zbog ruskog vlasništva.

“Ako se sećate, bilo je priča da li će sam JANAF obustaviti snabdevanje jer se NIS najvećim delom snabdeva preko tog naftovoda. Međutim, važno je znati kakve su to sankcije, ali i ko će se pridružiti tim sankcijama. Da li će i u kojoj meri Evropska unija slediti Ameriku u tome”, objašnjava Marković.

„Svaki paket sankcija ima i izuzeća“

Sankcije će svakako pogoditi NIS, ali je veliko pitanje obima tih mera.

“Uvek kada se uvode sankcije, možete da imate izuzeće od sankcija. To nije strogo ustrojeno pitanje i sve zavisi od slučaja do slučaja. Pa i u ovim paketima mera protiv Rusije i njenih kompanije, bilo je izuzeća po raznim osnovama”, naglašava.

Procenjuje da bi na NIS, kao velikog izvoznika, mogla da utiče i mera da ne može ništa da plasira na inostrano tržište.

Kada su u pitanju kretanja na domaćem tržištu, Marković je saglasan da trenutne rezerve Srbije, koje podrazumevaju zalihe goriva za dva meseca, svakako ne bi bile dovoljne da se izbegne kriza, jer je veliko pitanje da li bi druge naftne kompanije prisutne na našem tržište mogle da nadomeste ono što radi NIS.