– Strategija kojom sada poseže Kurti je na neki način ’praviti se mrtav’, čekati neko bolje političko vreme, u smislu finalnog dogovora oko prestanka rata u Ukrajini, a zatim da se sačeka i konačan odgovor Evropske unije u celom tom procesu. A onda, na kraju, da li i šta jeste američka pozicija prema Kosovu – izjavio je Surlić za Kosovo onlajn.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
Kurtijevo nedavno odbijanje da se sastane sa predstavnicima Saveta za albansko-američke odnose vidi pre svega kao pokušaj da bude uvažen „na mnogo većem nivou“.
– Kurti želi da bude uvažen na mnogo većoj instanci od strane američke administracije i ne vidi nikakvu korist od eventualnog susreta. A drugo, ne bi mu se dopale poruke koje bi eventualno čuo na tom sastanku – smatra Surlić.
Precizira da SAD ima „konstantu“ nemenjanja odnosa prema nezavisnosti Kosova, ali da za kosovskog premijera mnogo važniji stav da ga nova američka administracija ne želi na tom mestu.
– Mislim da je ovo vreme gde se on pritajio i čeka zapravo da dobije pravi poziv i možda ostvari neki novi kontakt ili dogovor sa aktuelnom administracijom u Vašingtonu – naglašava Surlić.
“Ne treba preuveličavati značaj albanskog lobija u SAD”
Smatra da, bez obzira na kontinuitet, ne treba preuveličavati značaj albanskog lobija u SAD.
– Naravno da je on bio mnogo izraženiji početkom 2000-tih godina, ali mi svedočimo jedno povlačenje, pre svega američkog prisustva i u vojnom i u civilnom smislu, pogotovo nakon početka Briselskog dijaloga i postizanja Briselskog sporazuma. Prestalo se sa tom politikom u kojoj je američki ambasador zapravo mogao direktno da naređuje zvaničnicima na Kosovu. I tu vidimo i prekid značaja lobija u Americi koji podstiče albanske interese – smatra Surlić.
Razloge treba podražiti u „zaključku“ da su ključni albanski interesi na Kosovu ostvareni.
– Kosovo je sa prisustvom Natoa obezbedilo svoju nezavisnost i samim tim ovaj kontinuirani lobi ima disperziranost. Ne može a priori Kurti ili bilo koja politička opcija na Kosovu da očekuje da će taj lobi stajati iza njega. S toga, moj zaključak je da mi u regionu previše dajemo na značaju određenom lobiju koji je pre svega imao u ovim poslednjim godinama jedan emotivan karakter onih senatora, kongresmena i drugih političkih aktera koji su svedočili devedesete i koji su iz nekih privatnih razloga videli Kosovo kao svoj lični projekata do poslednjih dana svoje političke karijere ga podržavali – zaključuje Surlić.
(Kosovo online)