Marko Miškeljin, saradnik Centra za društvenu stabilnost, smatra da novo prolongiranje konstituisanja kosovskog parlamenta treba tumačiti kao deo taktike i pokušaja “kupovine vremena“ pokreta Samoopredeljenje kako bi uspeli da obezbede potrebnu većinu za formiranje nove vlade.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; }

– Potreban im je veći manevarski prostor i pre svega veći vremenski period – izjavio je za “Kosovo onlajn” Miškeljin.

Smatra da bi pozadina toga mogla biti pokušaj ili da obezbede većinu ili da sa vladom u tehničkom mandatu uđu u nove izbore.

– Čak i ako bi računali na svih deset poslanika iz redova nesrpskih manjina opet im nedostaju tri glasa. To nije lako nadoknaditi, i za šta im je potrebno vreme i veći manevarski prostor. Kada govorimo o tome da žele da ostanu u tehničkom mandatu što duže to je sasvim sigurno. Naročito bi idealno bilo ako bi to uspeli da ostanu do nekih narednih izbora. Jer, jedan od načina na koji se i trenutna zavrzlama oko formiranja većine unutar same skupštine može rešiti je da se ide na nove izbore, a sasvim sigurno je da to ne odgovara Samoopredeljenju. Međutim, mnogo lakše bi sve to podneli ukoliko bi oni bili ti u tehničkom mandatu koji sprovode izbore – smatra Miškeljin.

Aljbin Kurti

Parlamentarni izbori na Kosovu održani su 9. februara, a konstitutivna sednica Skupštine Kosova je juče prekinuta po četvrti put nakon što je poslanik Samoopredeljenja Glajuk Konjufca zatražio više vremena za konsultacije.

Kurti od završetka parlamentarnih izbora pokušava da napravi većinu u skupštini za šta mu je potreban 61 poslanik, ali poznavaoci političkih prilika mu daju slabe izglede za to.

Za sada, ne može da odmakne dalje od pokušaja da dobije mesto predsednika Skupštine, na čemu insistiraju ističući da Ustav kaže da tu poziciju dobija stranka koja je osvojila najviše glasova na izborima.

Kuda vodi situacija u Prištini?

Naredna sednica zakazana je za danas, a Bljerim Canaj, Univerzitetski profesor i diplomata, ukazao je da je neophodan dogovor političkih partija ali i ocenio da se stranke nalaze u ćorsokaku.

Kako je rekao, trenutno ni Samoopredeljenje ni opozicione stranke prethodnog saziva nemaju glasove za formiranje vlade.

– Mi smo u političkom ćorsokaku koji ozbiljno izražava potrebu da stranke sednu za sto i razgovaraju o ovom pitanju ili ćemo izaći na izbore. Ali, dokle god ova situacija traje sa sednicama svakih 48 sati, to će nas odvesti na izbore – rekao je Canaj.

“Opozicija nema plan”

Ne misle svi tako. Novinar Valjon Silja kaže da ni vlast a ni opoziciju ne zanimaju novi izbori, i da Kurti može da nastavi sa kršenjem Ustava jer opozicija nema plan.

– Čini mi se da nikog ne zanimaju izbori. Kurtija nije briga, on može nastaviti ovako sa kršenjem Ustava kako bi produžio svoju vlast do lokalnih izbora. U međuvremenu, opozicija je izgleda bez plana – rekao je Silja.

Skupština Kosova

Na izborima 9. februara, pokret Samoopredeljenje osvojio je 42,3 odsto glasova, odnosno 48 mandata, a najjača srpska stranka u pokrajini, Srpska lista devet mandata od 10 predviđenih za Srbe.

Na drugom mestu je Demokratska partija Kosova sa 20,95 odsto dobijenih glasova, odnosno 24 mandata, a na trećem Demokratska stranka Kosova sa 18,27 odsto glasova, odnosno 20 mandata. Na četvrtom mestu je koalicija okupljena oko Alijanse za budućnost Kosova sa 7,06 odsto glasova, odnosno 8 mandata.

Jedan mandat od 10 predviđenih za Srbe osvojila je stranka Za slobodu, pravdu i opstanak na čijem je čelu Nenad Rašić.

Prema rezultatima CIK-a, nijedna stranka nije obezbedila dovoljan broj glasova da samostalno formira vladu. Izlaznost na izborima je bila 46,54 odsto.