To smatra Dejan Bursać, politikolog i naučni saradnik u Institutu za filozofiju i društvenu teoriju.

On za “Blic” kaže da mu protest u Beogradu deluje neozbiljno i bezidejno nakon, kako ocenjuje, “zaista velikog protesta u Novom Sadu koji je mnogo solidnije organizovan”.

– Deluje mi da nema nikakvog plana niti izlazne strategije, kao da se ustalila zamisao da je dovoljno izaći na ulicu pa će ceo režim Aleksandra Vučića da pristane na ustupke ili čak da se uruši zato što se neki broj građana skupio na ulici. Pa onda samo licitiramo koliki je taj dovoljan broj građana, ne shvatajući da iza neke borbe mora da stoji ozbiljan plan i logistika – ocenjuje Bursać.

Nije Bursać jedini koji tako vidi proteste. Još nisu svi učesnici stigli do svojih kuća, počele su da se nižu kritike. Tako se na društvenim mrežama čulo “Mene je malo sramota”, što je napisao Branimir Kuzmanović iz Demokratske stranke (koja je učestvovala u organizaciji protesta) do “Novosađani, izvinite”, što je poručio dramski pisac Siniša Kovačević.

x.com

Krenulo se od kritika

Neki su konstatovali i da “nije mala veština napraviti protest i učiniti da okupljeni budu više ljuti na organizatore nego na one koji su povod protesta”. Ni Dragan Milić, predsednik pokreta “Podest” iz Niša nije štedeo kritike.

– I opet će najveću cenu u svakom smislu i političkom, platiti Novi Sad i Niš. Ako Novi Sad kaže Dobar dan odmah su autonomaši, ako Južnjaci kažu da propadaju i da žive u bedi onda su huškači… Da mi neko objasni šta se desilo u nekoliko dana, od veličanstvenog protesta naroda u Novom Sadu do anemične predstave večeras u Beogradu – ocenio je na društvenoj mreži “iks” Milić.

x.com

Stiglo se do prepucavanja

Jutro posle, krenulo se u konkretna prepucavanja. Prvo su Aleksandar Jovanović Ćuta i Danijela Nestorović, narodni poslanici iz Ekološkog ustanka, kritikovali predstavnike parlamentarne opozicije zbog sinoćnjeg protesta i toga što se, kako su rekli, “plaše da izađu na binu i obrate se građanima”.

.

Na to je reagovalo i Dragan Đilas, lider Stranke slobode i pravde (SSP), rekavši da Ćuta “ne govori istinu kada kaže da je SSP sprečio ili blokirao da političari govore na protestu” i ustvrdio da je “u toku akcija režima i BIA da rasture opoziciju i naprave neku novu”.

– U to su umešani političari koji su na strani vlasti, samo glume neku opoziciju kada zatreba na izborima – rekao je Đilas.

Ujedno, prozvao je Nestorović zbog incidenta sa gumom gde se, kako je rekao, ispostavilo da je guma izduvana, a ne izbušena kako je ona tvrdila, kao i da incident nije prijavila policiji.

Nestorović mu nije ostala dužna, već mu je odmah poručila da “vreme da konačno prekine sa zamajavanjem građana”.

Šta dalje?

Strasti oko protesta su i dalje uzavrele, ali to ne znači da se javnost ne pita: šta dalje? Deo planova najavio je poslanik Zeleno-levog fronta Đorđe Pavićević. Okupljanja se, kako je rekao, neće zadržati samo u Beogradu. I to nije sve.

– Mislim da će opozicija raditi na tome da se protest proširi, da ne budu samo jednokratna okupljanja, nego i da imamo akcije, da cela Srbija zna ono što se dogodilo. Biće akcija na granici zakonitosti: nećete i ne možete dopustiti diktatorskoj vlasti da izbegne odgovornost. Ključna reč je odgovornost, pravda, solidarnost – kazao je Pavićević.

Đorđe Pavićević

Ipak, Bursać ne gleda blagonaklono na ove najave.

On podseća da je u Srbiji u zadnjih deset godina bilo vrlo malo uspešnih protesta koji su “izgurali” zahteve, kao i da im je zajedničko to što su imali vrlo jasne limite, a organizatori su jasno su komunicirali sa učesnicima, javnošću, medijima, vlašću.

– A to znači imali su zacrtano šta očekuju, šta žele da postignu i gde su crvene linije. Ja to sada zaista ne vidim i onda su pretnje koje čujem prazne. Ako organizujete neuspešan skup a onda najavljujete radikalnije mere, moram da pitam “Pa čekajte, niste uspeli ni prvi korak da savladate, kako najavljujete peti ili sedmi? – kazao je Bursać.

Novosadsko tužilaštvo pokrenulo je istragu zbog nesreće na Železničkoj stanici Novi Sad, navodeći da su saslušane najmanje 53 osobe, a jedinu ostavku do sada je podneo ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić. Državni funkcioneri, među kojima je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, navode da Vesićeva ostavka neće biti jedina, kao i da traže i političku i krivičnu odgovornost zbog te nesreće.