Izvesno je da su blokade na prelomnoj tački – traju skoro dva meseca, a kod građana i inače postoji zasićenost beskonačnim skupovima i šetnjama. Zato će sudbina protesta zavisiti od toga da li će predstavnici dela studenata koji učestvuju u blokadama, ali pre svega i opozicionih partija koje ih podržavaju, u narednim danima uspeti da nagovore pojedine sindikate ili strukovne organizacije, poput advokatskih komora, da stupe u štrajk.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
Kako “Blic” saznaje, ovi razgovori su uveliko u toku i opozicioni lideri u direktnim razgovorima, ali i u javnim nastupima, pritiskaju sindikate i strukovne organizacije na štrajk. O tome su, manje ili više direktno, minulih dana u medijima naklonjenim opoziciji sve češće govorili i brojni sagovornici.
Najdirektniji je bio Nebojša Zelenović, doskorašnji kopredsednik partije Zajedno, koja se nedavno ujedinila sa Demokratskom strankom.
– Advokatska komora Srbije i komore širom zemlje treba da donesu odluku da li podržavaju studente, tako što će proglasiti potpuni štrajk svih advokata u zemlji do ispunjenja studentskih zahteva. Takva odluka dovela bi do zaustavljanja rada svih sudova – rekao je Zelenović za portal “Simptom”.
Zelenović je praktično pozvao prosvetne radnike da blokiraju sve osnovne i srednje škole posle zimskog raspusta, a poljoprivrednicima je direktno poručio da “moraju da odluče da li će blokirati puteve i pruge”.
– Ako te tri važne društvene grupe podrže studente, onda će biti zaustavljen i rad javnih preduzeća, kao i ogromnog broja privatnih firmi. To bi bio opšti štrajk – izjavio je Zelenović.
Kurir: U Novom Sadu održan sastanak pojedinih predstavnika studenata i opozicije sa temom širenja protesta van zgrada fakulteta
Na temu štrajka je danas pisao i Kurir, koji tvrdi da je u Novom Sadu održan sastanak pojedinih predstavnika studenata i opozicije na kojem je glavna tema bila “širenje protesta van zgrada fakulteta, prema (…) pre svega sindikatima, advokatskim komorama i drugima koji mogu da svojim protestom i obustavama da dovedu do kolapsa države”.
Kurir tvrdi da je “cilj da se prosvetni sindikati ucene da ne pristanu na dogovor sa vladom” i da je na sastanku iskazan interes za povezivanje sa predstavnicima sindikata vojske i policije, što je Kurir ocenio kao “subverzivno delovanje prema oružanim snagama” i “teško krivično delo narušavanja Ustavom utvrđenog poretka Republike Srbije”.
U međuvremenu, premijer Miloš Vučević sastao se u četvrtak u Vladi Srbije sa predstavnicima sindikata prosvete. Sastanak je počeo u 13 sati, završen je posle 15 časova, a prisustvovali su ministar finansija Siniša Mali i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.
Vučević se posle sastanka obratio medijima i naveo da su razgovori bili složeni, ali konstruktivni.
– Predlog Vlade je da imamo u toku ove godine dva povećanja plata za nastavnike i stručno osoblje, martovska da bude povećana za 5 i oktobarska za 5 odsto. Da prosvetni radnici imaju u januaru povećanje 6 odsto. Znači za period od 12 meseci imaćemo povećanje od 31 odsto za nastavnike. Time bismo od oktobra došli na nivo da je početna plata nastavnika prosečna zarada u Srbiji – rekao je Vučević.