Jednu takvu je dala predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, koja je rekla da vladajuća većina ima više od 60 odsto poslanika, a da će ih biti i više jer određeni poslanici opozicije neće više da učestvuju u onome što rade njihove poslaničke grupe.

– Vladajuća većina ima 154 od 250 narodnih poslanika, što je preko 60 odsto, a sva je prilika da ćemo imati i više, zato što određeni poslanici u opoziciji neće da učestvuju u ovome, ne žele da sramote parlament i sebe – rekla je Brnabić za “Juronjuz”.

Ana Brnabić

A šta joj je dalo podlogu za ovakve tvrdnje?

Nogu povukao SSP

Poslednji primer je Slavica Radovanović iz Narodnog pokreta Srbije, koja je napustila njihov klub u parlamentu. Kako je objasnila, to je uradila jer NPS “nema kapacitet i nije doraslo ovim teškim vremenima koje su pred nama”.

– Više puta pokušavala da razgovara Aleksićem o zapažanjima koja joj se nisu svidela i koja su bila duboko protiv njenih ubeđenja ali nisam naišla na podršku već naprotiv, dobijala sam savete da se ne bavim tim stvarima – rekla je između ostalog Radovanović.

.

Ovaj oproštaj pratio je i zahtev da Radovanović vrati mandat, ali i da su njenu odluku prvo čuli od vlasti “prvobitno od Milenka Jovanova, Nebojše Bakareca i režimskih medija”.

Pre nje su poslanice Stranke slobode i pravde (SSP) Irena Živković i Sonja Pernat takođe napustile poslanički klub jer, kako su objasnile, “nisu smele da imaju drugačije mišljenje”.

Sonja Pernat, iz Zrenjanina, je rekla da su njeni “doprinosi u poslednje vreme bili potpuno marginalizovani”, a Irena Živković iz Bora, kritikovala je da neki članovi grupe čiji je ona bila deo rade isto što radi i Srpska napredna stranka i da je na na sednici o Rio Tintu, kad se pričalo o Boru, ja kao jedina poslanica iz Bora morala da ćuti.

Irena Živković i Snežana Pernat

Ni ovaj odlazak nije bio bez praska, optužile su lidera Dragana Đilasa da je bez njihovog znanja deponovao potpis za podnošenje zahteva o izglasavanju nepoverenja vladi i da je to bila “kap koja je prelila čašu”.

Pre svih njih, nogu su povukli poslanici SSP Željko Veselinović i Đorđo Đorić, koji u napustili poslanički klub SSP.

Rekli su da su se na taj korak odlučili jer rekli su da su tu poslaničku grupu napustili jer više za njih nije bilo poštovanja i dodali da će započeti sa formiranjem ozbiljne radničke partije, a Đorđić je rekao da je doživeo razočarenje nakon decembarskih izbora i “odluku o bojkotu shvatio vrlo lično”.

– Nama nije problem SNS već konsolidacija u opozicionim redovima – istakao je Đorđić.

Željko Veselinović i Đorđo Đorđić

Svi oni, njih petoro, pre nekoliko dana su formirali novi poslaničku grupu pod nazivom “Pokret radnika Sloga – Da se struka pita” na čijem je ćelu Veselinović, a zamenica je Radovanović.

Osipanja se dešavaju i na nižem nivou, pa su pre dva dana Uroš Tešmanović, odbornik u Skupštini Beograda i njegova supruga Sanja, napustili su Narodni pokret Srbije (NPS).

“Signal problema”

Govoreći o ovim dešavanjima,. Dejan Bursać, politikolog, ocenio je da je to signal jednog problema unutar opozicije.

– Meni to govori o slaboj političkoj koheziji sa jedne strane i slabom organizacionom radu unutar opozicionih stranaka sa druge strane. Ovo je ko zna koji put da se dešavaju odmetanja poslanika, međusobne svađe i interni sporovi koji se rešavaju cepanjem stranaka. To zaista govori o tome i da se slabo radi na unutrašnjem jedinstvu. Ujedno, naš izborni sistem nudi podsticaje da se fragmentiraju, cenzus je nizak, bira se proporcionalno i poruka svakom poznatijem akteru da može uđe u parlament – napominje Bursać.