Sankcije se u suštini odnose na zabranu putovanja u te zemlje, blokadu imovine u tim zemljama. Kako prenosi austrijski državni medij ORF, austrijska ministarka spoljnjih poslova Beate Majnl-Rajzinger (NEOS) rekla je danas u Sarajevu da će biti tražena zabrana putovanja u te zemlje za spomenuti trojac koji se sumnjiči za napad na ustavni poredak BiH.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
Kako Klix.ba saznaje ovu vrstu bilateralnih sankcija političkom vrhu entiteta Republika Srpska uskoro bi mogle da slede i Švedska i Francuska. U međuvremenu su se Austrija i Nemačka oglasile zajedničkim saopštenjem.
Pokrenute mere
“Napadi na ustavnu celovitost Bosne i Hercegovine od strane vodećih političara iz Republike Srpske, koji svesno slabe državu, neprihvatljivi su i predstavljaju opasnost za sigurnost i stabilnost Bosne i Hercegovine i cele regije. Oni takođe blokiraju dalji proces pristupanja EU i dovode u opasnost budućnost zemlje u EU”, obrazlažu ovaj korak austriska ministarka Meinl-Reisiger i nemačka šefica diplomatije Ana Lirman.
Austrija i Nemačka stoga, u bliskoj koordinaciji zajedno s drugim partnerima, odlučno se suprotstavljaju odgovornim političarima iz entiteta RS. U tom cilju, pokreću se mere kojima će se u budućnosti sprečiti ulazak Dodiku i najbližim saradnicima u Austriju i Nemačku trojici odgovornih političara iz Republike Srpske.
Podsetimo, generalni sekretarijat Interpola odbio je juče zahtev BiH za raspisivanje međunarodne poternice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem.
Podsetimo da je prvo Srbija uputila prigovor Interpolu na ovaj zahtev, a nakon nje je to uradila i Mađarska.
Sud Bosne i Hercegovine je 27. marta tražio od Interpola raspisivanje ove međunarodne poternice – zbog Dodika jer je napustio državu i otputovao u Srbiju, zatim Izrael i Rusiju dok je u BiH raspisana unutrašnja poternica i nalog za privođenje.
Zbog Stevandića je poslan zahtev Interpolu jer je otputovao u Srbiju takođe kada je za njim raspisana unutrašnja poternica.
(klix.ba)