Suđenje Darku Šariću, optuženom za organizovanje kriminalne grupe koja je planirala ubistvo svedoka saradnika Nebojše Joksovića, ušlo je u završnu fazu, a tužilaštvo traži kaznu od 15 godina zatvora za narko-bosa. Osim ovog slučaja, protiv Šarića se trenutno vode još dva postupka, dok je jedinu pravosnažnu presudu dobio 2020. godine, kada je osuđen na 15 godina zatvora zbog šverca kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu. Pored toga, ostali postupci, koji se odnose na najteža krivična dela, uključuju ubistva i pranje novca, još uvek čekaju svoj sudski epilog.

U završnoj reči pred presudu, postupajući tužilac je naveo i da tužilaštvo smatra da je dokazano da je Šarić iz pritvora uspeo da organizuje kriminalnu grupu.

Tužilac Goran Jović je detaljno ispričao kako su pripadnici ove grupe, nakon što je otkazana Drinska regata, gde je primarno bilo planirano ubistvo Joksovića, nastavili planiranje njegovog ubistva, pričajući o oružju koje će koristiti NN osoba.

Darko Šarić je u jednoj od poruka na kriptovanoj aplikaciji „Skaj“ napisao da će dati i milion za njega, i da ne žali šta god treba za to „govno“, za šta tužilac navodi da je očigledno da je reč o Joksovićevom ubistvu.

Tužilac je detaljno opisao kako su pripadnici grupe postavili eksplozivna automobil Gorana Nikolaševića, i za to okrivili Joksovića.

Suđenje će se nastaviti 3. marta, kada je zakazano iznošenje završnih reči od strane odbrane, nakon čega sledi i izricanje prvostepene presude.

Brutalna ubistva u Grčkoj 

Darko Šarić se, osim za organizovanje kriminalne grupe i planiranje ubistva svedoka saradnika Nebojše Joksovića, tereti i za brutalna ubistva u Grčkoj – 19. januara 2020. u Atini i 23. jula iste godine na ostrvu Krf. 

Ova likvidacija, prema optužnici Javnog tužilaštva za organizovani kriminal, bila je deo sukoba kriminalnih klanova, a Šarić je označen kao jedan od glavnih naručilaca.

Pripremno ročište, koje će biti zatvoreno za javnost, zakazano je za 27. i 31. januar.

Prema navodima optužnice, uz Šarića, kao organizatori kriminalne grupe označeni su Veljko Belivuk i Radoje Zvicer, državljanin Crne Gore, kome se tamo i sudi. 

Iz Tužilaštva je saopšteno da je optužnica rezultat zajedničkog rada pravosudnih organa Srbije i Grčke, a na njoj se nalazi 19 imena.

Kako se sumnja, Šarić, Zvicer i Nikola Spasojević su kao naručioci i finansijeri likvidacija isplatili ukupno dva miliona evra za četiri ubistva. 

Žrtve su bili Igor Dedović i Stevan Stamatović, ubijeni u Atini, te Alen Kožar i Damir Hadžić, koji su stradali na Krfu.

Na osnovu podataka iz zaštićenih aplikacija „Skaj“ i „Amon“, utvrđeno je da je Zvicer za likvidacije izdvojio milion evra, Šarić 750.000, a Spasojević 250.000 evra.

Operativna saznanja ukazuju na to da su direktni izvršioci pripadnici kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića, od kojih su neki, u međuvremenu, i sami ubijeni. 

Predstojeće suđenje trebalo bi da rasvetli Šarićevu ulogu u ovim ubistvima.

Pranje para 

Pored optužbi za šverc kokaina i naručivanje ubistava, Darku Šariću i njegovim saradnicima sudi se i za pranje novca stečenog prodajom droge.

Šarić je prvostepeno osuđen na devet godina zatvora, dok su njegovi saradnici dobili kazne od dve do sedam godina. Međutim, Apelacioni sud je 2022. godine ukinuo presudu i naložio novo suđenje, uz obrazloženje da prethodna odluka nije bila dovoljno jasno utemeljena.

U ovom postupku, koji traje više od 14 godina, Šarić i još 17 optuženih terete se za pranje oko 22 miliona evra, koje su kroz privatizacije, kupovinu hotela i poljoprivrednih preduzeća ubacivali u legalne tokove. 

Apelacioni sud, zgrada, ulaz

Članovi grupe novac su ubacivali u legalne tokove kroz ugovore za fiktivne poslove i pozajmice koje su sklapale njihove firme, često skrivajući vlasništvo iza ofšor kompanija, utvrdilo je tužilaštvo. U svemu su im pomagali advokati, bankari i ekonomisti.

Suđenje je od početka obeleženo čestim odlaganjima i promenama sudskog veća. 

Samo završne reči odlagane su deset meseci, a postupak je za više od decenije prekinut čak 27 puta. Nakon što je Apelacioni sud ukinuo presudu, proces je 2022. godine vraćen Višem sudu u Beogradu i suđenje je u toku.

Osuđen zbog međunarodnog šverca kokaina

Jedini okončan postupak protiv Darka Šarića do sada odnosi se na trgovinu kokainom. 

Šarić je 2020. godine osuđen na 15 godina zatvora kao organizator grupe koja je krijumčarila ukupno 5,7 tona kokaina iz Južne Amerike u Zapadnu Evropu tokom 2008. i 2009. godine. U kaznu je uračunato i vreme provedeno u pritvoru od 18. marta 2014. godine, dok je prethodno bio u bekstvu pet i po godina.

Međutim, 2022. godine Apelacioni sud u Beogradu smanjio je kaznu Šariću za godinu dana – po novoj presudi osuđen je na 14 godina zbog međunarodnog šverca kokaina. 

Nakon 12 godina trajanja suđenja za međunarodni šverc kokaina Darku Šariću izrečena je nova, šesta presuda u ovom slučaju.

Sudija je prilikom izricanja presude naglasio da je tročlano krivično veće jednoglasno donelo odluku. Prvobitnu presudu, kojom je Šarić bio osuđen na 20 godina zatvora, Apelacioni sud je ukinuo u junu 2016. godine i naložio ponavljanje suđenja. 

Šarić nije prisustvovao izricanju presude, kao ni prvoj presudi, jer je, kako je saopšteno, odbio da bude doveden u sud.