Slobodanka Gutović, sudija Višeg suda u Novom Sadu, koja je krajem novembra bila član vanpretresnog veća, koje je ukinulo pritvor bivšem ministru Goranu Vesiću u postupku za obrušavanje nadstrešnice i pogibiju 15 osoba na novosadskoj Železničkoj stanici, odlukom Visokog saveta sudstva (VSS) unapređena je i izabrana za sudiju Apelacionog suda. Ista sudija je pre nekoliko godina preinačila osuđujuću presudu Osnovnog suda u Novom Sadu i oslobodila krivice vlasnika narko-plantaže “Jovanjica” Predraga Koluviju, kog je tužilaštvo teretilo za nedozvoljenu trgovinu – odnosno šverc kivija.
Kako „Nova“ saznaje, na Prvoj redovnoj sednici VSS, koja je održana 16. januara, sudija Gutović je prva na spisku od petoro novih sudija koji su izabrani za Apelacioni sud. Pored nje, na spisku je još troje sudija Višeg suda u Novom Sadu Nikola Petrović, Branka Stanković i Duška Simić. Peta na spisku za nove sudije Apelacionog suda je sudija Osnovnog suda u Novom Sadu Leona Ruskovski Doroghazi, što je posve neobično, budući da se u Apelaciju uglavnom „napreduje“ iz viših, a ne osnovnih sudova.
„Sudiji Gutović nije ostalo mnogo godina do penzije, pa je u poslednje vreme na sve načine, pokušavala da se dokopa mesta u Apelacionom sudu, gde je čekaju drastično veća primanja, pa samim tim i bolji prosek za budući penzioni dohodak. Poslednjih meseci dokazala se kao sudija koja pomno osluškuje glasove koji dopiru od izvršne vlasti i u skladu sa tim donosi odluke“, kazao je za „Novu“ dobro obavešten izvor.
Da je sudija Gutović bila u tročlanom vanpretresnom veću, koje je na zaprepašćenje, kako laičke tako i stručne javnosti, donelo odluku da Goranu Vesiću ukine pritvor, za „Novu“ je ranije zvanično potvrđeno iz Višeg suda u Novom Sadu. U dopisu koji je 4. decembra dostavljen „Novoj“, a koji je potpisala predsednica suda, sudija Tijana Jakovljević, navedeno je da su uz sudiju Gutović, članovi vanptretresnog veća bili i sudije Srđan Savić i Vesna Ermin Đorđević.
Njih troje postupali su po žalbi Vesićevog branioca, a obrazloženje odluke da se bivši ministar nadalje brani sa slobode, koje su zajednički potpisali, pravnička javnost ocenila je tada kao kontroverznu i dosad neviđenu u srpskom pravosuđu. Naime, ovo troje sudija ocenilo je da tužilaštvo nije predstavilo dokaze „osnovanosti sumnje da je Vesić počinio krivično delo“, a u daljem obrazloženju iste odluke, otišli su korak dalje, baveći se ispitivanjem celokupnog postupka, koji je u tom trenutku bio tek u fazi sprovođenja naredbe za pokretanje istrage.
Brojni pravnici su ocenili da je ovo troje sudija, svojim obrazloženjem odluke o uklidanju pritvora, istovremeno stavilo i tačku na kompletno dalje krivično procesuiranje Gorana Vesića, što je donekle i potvrđeno mesec dana kasnije kada je optužnica podignuta. Ono što je tužilaštvo nastavilo da ceni kao „osnovanost sumnje“ u krivicu Gorana Vesića, sud je nastavio da ignoriše, čak i kada je bivši ministar osvanuo na optužnom aktu – kao prvookrivljeni. Tužilaštvo je ponovo tražilo da se i njemu i njegovim saradnicama koje su dobile nanogice odredi zatvorski pritvor, ali je to, iz dva navrata, Viši sud odbio da prihvati, te ostavio Vesića na slobodi.
Sve to je doprinelo još jednoj nezabeleženoj pojavi u sudskoj praksi, a to je da od 13 optuženih sa iste optužnice u pritvoru nalaze svi, osim prvookrivljenog – to jest Gorana Vesića.
„Nova“ je nedavno upitala i VJT u Novom Sadu, kao i Viši sud, ko je učestvovao u donošenju poslednje odluke da se Vesiću, nakon podizanja optužnice, ipak ne odredi pritvor, ali odgovore nismo dobili.
Slučaj „Kivi“
Kako je za „Novu“ otkrilo više izvora, sudija Gutović je pre izvesnog vremena preinačila presudu osnovnog suda u Novom Sadu i vlasnika narko-plantaže „Jovanjica“ oslobodila krivice za nedozvoljenu trgovinu, odnosno – šverc kivija. Zbog ovog postupka, koji je javnosti gotovo u potpunosti ostao nepoznat, OJT u Novom Sadu, zajedno sa Osnovnim sudom u tom gradu neprekidno su trpeli pritiske da se optužbe protiv Koluvije odbace.
Tužilaštvo pak, nije nameravalo da odustane od svoje optužnice, što je rezultiralo osuđujućom presudom. Ista je međutim, tokom žalbenog postupka preinačena u oslobađajuću, a kako „Nova“ saznaje, potpisala ju je upravo sudija Gutović. Pitanja u vezi sa ovim slučajem, postavili smo Osnovnom sudu u Novom Sadu, ali do zaključenja teksta, odgovore nismo dobili.
Takođe, sudija Gutović ostaće upamćena po tome što je nakon maratonskog postupka protiv vođe neonacista Gorana Davidovića zvanog Firer, a koji je nedavno najavio grupisanje sa drugim ekstremističnim grupama, osudila na minimalnu kaznu zbog napada na učesnike antifašističkog skupa u Novom Sadu, a koju je apelacija kasnije ukinula. Osudila je takođe aktere afere za duplu prodaju stanova u Novom Sadu, pre nekoliko godina, dok je u poslednje vreme uglavnom postupala kao sudija za prethodni postupak.
Impozanta imovinska karta
Kako za „Novu“ otkriva više izvora iz novosadskog pravosuđa, sudija Gutović važi za „situiranu“ sudiju, sa impoznatnom imovinskom kartom. Na sajtu Agencije za sprečavanje korupcije, poslednji izveštaj o njenoj imovini i prihodima datira iz juna meseca prošle godine. U tom izveštaju navedeno je da kao sudija Višeg suda ostvaruje dohodatak od 177.000 dinara, kao i još 55.000 iz Pokrajinske vlade AP Vojvodine kao ispitivač na pravosudnom ispitu.
Takođe je navedeno da je vlasnik stana od 61 kvadratnog metra do kog je došla kupovinom, kao i da je vlasnik skupocenog automobila „mercedes GLA“, starog osam godina, a kojim je zamenila „nisan kaškai“. Zanimljivo je da u izveštaju iz 2021. nije imala upisano nijedno vlasništvo nad nekretninom, dok je u izveštaju iz 2018. imala prijavljeno vlasništvo nad stanom od 58 kvadratnih metara koji je stekla kupovinom , kao i suvlasništvo u petosobnom stanu površine 118 kvadrata, do kog je došla prodajom imovine.