Poseti je trebalo da prisustvuje 50 mladih ljudi iz različitih gradova Srbije, kako bi nastavili da čuvaju svest o zločinima koji su vršeni protiv našeg naroda.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; }

Nažalost, poseta je onemogućena od strane nadležnih institucija Republike Hrvatske.

HtmlCode

“Smatramo da je sećanje na žrtve zločina u Jasenovcu pitanje univerzalnih ljudskih vrednosti i civilizacijske odgovornosti, a ne prostor za politizaciju i uskraćivanje prava na pijetet. Ovaj čin smatramo duboko razočaravajućim. Ne postoji granica koja može stati između nas i istine. Ne postoji zabrana koja može izbrisati sećanje. Upravo zbog toga nastavljamo još odlučnije – da negujemo kulturu sećanja, da govorimo istinu, da branimo dostojanstvo žrtava Srbije”, navodi se u objavi Fondacije.

Podsetimo, poslednji preživeli zatočenici ustaškog koncentracionog logora Jasenovac počeli su proboj 22. aprila 1945. kako bi se spasili iz te “fabrike smrti”, najveće na jugoistoku Evrope.

U proboj je iz logora tog 22. aprila 1945. krenulo oko 600 od 1.073 koliko je tada preostalo logoraša. Tog dana, ili prethodne večeri, pošto je postalo nesumnjivo da ih očekuje neizbežna smrt, jedan broj logoraša se odlučio na proboj. Od 600 koliko ih je krenulo, preživelo ih je najviše 169.