Saga oko dopinga Janika Sinera iz dana u dan donosi nove zaplete, a pitanje koje se nameće jeste – da li italijanskom teniseru preti ozbiljnija kazna od puke suspenzije?
Siner je, podsećamo, u martu mesecu bio pozitivan na supstancu klostebol, koja je najčešći uzrok pada italijanskih sportista na doping testovima.
#related-news_0
Ta informacija u javnost je dospela tek u avgustu, Siner je prema prvoj presudi od strane Međunarodne organizacije za integritet tenisa (ITIA) bio oslobođen, da bi u septembru Svetska antidoping agencija (WADA) donela istorijsku odluku da se žali na prvobitnu odluku, pa je slučaj dospeo pred Sud za sportsku arbitražu (CAS).
I dok je trenutno pitanje kada će CAS doneti odluku, nedoumica koja se javlja jeste i da li ceo slučaj može da ode korak više?
A prema zakonima Italije (art. 9, Disposizioni penali), čini se da može.
Naime, od 14. decembra 2000. godine, doping može da bude označen kao kriminalna aktivnost u jednom od tri slučaja – ukoliko direktno utiče na zdravlje sportiste, ukoliko je žrtva dopinga maloletno lice, ili ukoliko je taj čin počinjen od strane osobe koja je zaposlena u Italijanskom olimpijskom komitetu (CONI) ili nekoj organizaciji koju CONI priznaje ili koja radi pod njegovim pokroviteljstvom.
Kako je Siner nastupao za Dejvis kup reprezentaciju Italije, samim tim spada pod treću stavku.
Dalji razvoj situacije u mnogome zavisi od presude CAS. Ukoliko ona bude pozitivna po Italijana, teško da bi dalji razvoj situacije mogao da ide u tom pravcu.
Ukoliko, pak, CAS presudi protiv Italijana, a daljom istragom bude utvrđeno da je u pitanju organizovana šema (što nije teško pretpostaviti s obzirom na broj sportista iz Italije koji su bili pozitivni na klostebol), ne bi bilo baš toliko čudo i da sankcija bude znatno oštrija od čiste sportske – tri meseca do tri godine u zatvoru.