Subotić je priveden je u subotu, sat vremena iz ponoći, nedaleko od glavnog mosta na Ibru, nakon što je, kako sam kaže, pri povratku sa proslave razgrnuo kese sa javne površine kod novootvorene prodavnice “Mehana“, kako bi prošao dok se vraćao kući sa suprugom.

Odveden je u policijsku stanicu gde je, po sopstvenom svedočenju, doživeo policijsku torturu. Kaže da su ga policijski službenici vezanog udarali u prostoriji bez kamera, ali i da su pokušali da mu na silu uguraju uređaj za alkotestiranje u usta, nakon što je on odbio alkotest. Sve to u jaknama, sa prekrivenim identifikacionim bedževima.

– Ko se normalan ne bi uplašio u takvoj situaciji za svoj život. Mene je pogodilo iživljavanje, nehumano ponašanje. Sve vreme dok su me udarali prolazili su i drugi policijski službenici, neki su se čak i smejali na to što se dešava ovamo u sobi. Soba je bila bez kamera, policajcima su bili pokriveni bedževi da se ne bi mogle videti njihove službene identifikacije. Nisu mi dali pravo na advokata, nisu mi rekli koji je razlog zašto sam uopšte i priveden. Govorili su mi čak i da ne smem da se kreće oko 11 uveče ako popijem. To je non sens, ja sam bio u pratnji svoje supruge – kaže on.

Napominje da policijski službenici nisu hteli da mu prevedu prijavu na srpski jezik, te da zato nije znao za šta je optužen sve dok mu drug Albanac oko 6-7 ujutru nije preveo dokument na srpski.

– Bukvalno su mi rekli da nemaju šta pametnije da rade pa će da mi prevode na srpski. Nisam ni znao za šta sam optužen dok mi drug Albanac u 6-7 ujutru nije preveo. Nisam znao. A to je slučaj s mnogima na severu Kosova, prekomerna upotreba sile, abnormalno mnogo je policije… Pretresanje, stres, potpuno nam je život doveden do kolapsa. Ne znam ni kako da se postavimo. Ovo ne liči ni na šta, ovo ne liči na život – opisuje naš sagovornik život svojih sunarodnika na severu Kosova.

Podneo prijavu Policijskom inspektoratu Kosova

Prebijanje su iz Kosovske policije demantovali, a Petrit Fejza iz policijskog regiona Sever pozvao je Subotića da prijavi slučaj, što je na kraju i uradio i to Policijskom inspektoratu Kosova.

Na prebijanje Subotića reagovale je kolektivno nekoliko nevladinih organizacija – Aktiv, CASA, ACDC, InTER i Nova društvena inicijativa, koje su i zbog „kontinuiranog ćutanja lokalnih policijskih savetnika EULEKS-a i čitave misije“ na bespravno ophođenje Kosovske policije. EULEKS je, pak, reagovao dan kasnije, i to na upit Radija Slobodna Evropa, tražeći hitnu istragu povodom optužbi. Kontaktirali su ga i UN odeljenje za ljudska prava i Evropska komiisija.

Ovaj pravnik ponašanje Kosovske policije prema Srbima na severu Kosova vidi kao političku odluku, poručujući da je na severu KiM uspostavljen policijski protektorat. Nakon što je u javnost izašao sa svojim slučajem Subotiću su počeli da se javljaju i drugi građani koji su imali problema sa pripadnicima Kosovske policije.

Smatra da se Srbi mogu braniti jedino “ovako individualno, nenasilnim akcijama i otporom“ kako bi se stavilo do znanja i međunarodnoj zajednici kroz šta prolaze. Subotić poručuje da u suprotnom sve ostalo vodi odlasku srpske zajednice sa Kosova.

(Kossev)