Đurić je na TV Hepi podsetio da je Tramp porodično vezan za naš region, ali i da zna šta znači biti nepravedno optužen i proglašen krivim bez krivice.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
Navodeći da Srbi kao narod drže do sebe i podržavaju one za koje smatraju da će da ga tretira sa više poštovanja, kao i da imaju veliki apetit za kvalitetnijim odnosima zasnovanim na međusobnom poštovanju sa SAD, Đurić je podsetio da su se Srbi u Americi ovoga puta pred izbore dobro politički organizovali.
Prema njegovim rečima, Srbija i region nisu uobičajeno prioritet američke spoljne politike, pogotovo ne američke unutrašnje politike što znači da je potrebno lobiranje za teme koje su nama od posebnog interesa.
“Susret Trampa i Putina bi bila enormna vest”
Na pitanje da li je do predsednika Trampa stigla ponuda Srbije i predsednika Aleksandra Vučić da Beograd bude mesto susreta Trampa i predsednika Rusije Vladimira Putina, Đurić je rekao da bi taj susret bio ”enormna vest” za čitav svet gde god da se desi, a da je Beograd po prirodi stvari mesto za susrete.
Ukazao je da je Srbija ima izbalansiranu multivektorsku spoljnu politiku, čija je prednost to što, kako kaže, ima fantastične odnose sa zemljama daleko izvan svog kontinenta i da istovremeno ima otvoren pristup evropskom tržištu i da želi da postane članica EU do kraja decenije.
Istakao je da je Srbija fokusirana na to da sa novom američkom administracijom izgradi “sjajnu neposrednu komunikaciju” vezanu za bilateralne odnose i da predstavnici nove administracije uskoro dođu u Beograd.
Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine tokom prvog mandata Trampa, Đurić je podsetio je da je tada premijer privremenih prištinskih institucija bio Avdulah Hoti koji, kako dodaje, nikada nije dobio poziv za susret sa Trampom jedan na jedan i nije se sastao sa njim.
Dodao je da su u Trampovom timu bili veoma čvrsti pregovarači, a da je inicijalna ponuda koja je došla na sto ispred srpske delegacije bila veoma teška i nepovoljna za nas, predsednik Aleksandar Vučić je bio spreman da izađe sa tih pregovora i odbio je uspevajući da izdrži pritisak dok se nije došlo do teksta koji je bio povoljan za nas.
“Opozicija greši”
Navodeći da se nada da će Tramp doći u Beograd, Đurić kaže da kada se pogleda realnost i trenutna situacija u svetu, između ostalog kako u Americi tako u Evropi, nije realno očekivati da će se to desiti tako brzo.
Ukazuje da sa Trampovom administracijom moramo da budemo ambiciozniji, Đurić navodi da moramo da pokažemo spremnost da se borimo za naše Ciljeve i da predstavimo da je to i u američkom interesu, a ne samo u srpskom.
Rekao je i da je opozicija dovela do stanja povišenih tenzija i incidenata u društvu i ukazao da greši ukoliko misli da međunarodna zajednica na političke aktere gleda dvojako.
– Greše ako misle da gledaju kroz prizmu onih koji su za vlast ili onih koji su protiv vlasti. Oni na nas sve gledaju jednako. I mi kad je reč o međunarodnoj areni, moramo da se ponašamo kao odgovorno i zrelo društvo i tu ne bismo smeli da se delimo – poručio je Đurić.
(Tanjug)