Isključenje Rusije iz vlasničke strukture NIS-a će se definitivno dogoditi, samo je pitanje ko će njihov udeo kupiti – da li država Srbija kao što predlaže opozicija, ili neki strani partner sa Zapada. Uporedo sa vestima o sankcijama NIS-u zbog Rusije stigle su najave o tome da Srbija započinje strateški dijalog sa Amerikom što bi moglo da ukazuje da se naša zemlja sve više usmerava prema Zapadu.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
Zečević: Sasvim je logično da strateške rezerve držimo u svojim rukama
Slobodan Zečević iz Instituta za evropske studije kaže da je okretanje Srbiji ka Zapadu nakon uvođenja sankcija NIS-u i najave strateškog dijaloga sa Amerikom “jedina logična odluka”.
– Mi smo evropska zemlja koja je delimično integrisana u Evropsku uniju i sasvim je logično da strateške rezerve držimo u svojim rukama. Mislim da sankcije NIS-u ne moraju nužno da budu loša vest. Kada Zapad normalizuje odnose sa Rusijom mi ćemo biti u povoljnijoj početnoj poziciji, ali i tada smatram da strateške resurse treba da držimo u svojim rukama – ocenjuje za “Blic” Zečević.
Kako kaže, potreba građana je da se Srbija u potpunosti integriše u EU.
– Recimo, da možemo još lakše da putujemo nego do sada. Ne treba zaboraviti da već praktično život određujemo prema evru, sve što obračunavamo obračunavamo u evru. Zbog toga ovo može da bude pozitivan signal da uđemo u neku vrstu kompatibilnosti sa drugim članicama EU – navodi Zečević.
“Ne možemo da se vraćamo u devedesete i vreme sankcija”
Dodaje da su potezi Srbije nakon uvođenja sankcija NIS “odraz realnosti”.
– Svako ko negira tu realnost platiće cenu. Mi ćemo, doduše, platiti nešto manju cenu pošto ćemo Rusima platiti vlasnički udeo u NIS-u. Ali, ne možemo da se vraćamo u devedesete godine i vreme sankcija – objašnjava Zečević.
I otpočinjanje strateškog dijaloga sa Amerikom Zečević vidi kao zdravu logiku.
– SAD je presudna sila na svetu naročito u našem regionu iako smo imali relativno loša iskustva. Bez Amerike se ništa ne rešava na Zapadnom Balkanu u praksi. Bez obzira na to što smo u prethodnom periodu mi držali balans sa Rusijom, bez Amerike se ništa ne može rešiti u praksi na terenu – zaključuje Zečević.
Novaković: Biće dosta nestabilnosti narednih meseci
I Igor Novaković, direktor Centra za međunarodne i bezbednosne poslove (ISAC fond), smatra da “postoje naznake da se Srbija okreće Zapadu”.
– Naznake toga postoje ako se ima u vidu da se time pomera ključna praktična poluga ruskog uticaja u Srbiji. Međutim, ne treba zaboraviti da je jedan od efekata multivektorske politike i odnos sa Kinom. Tako da mislim da će se nastaviti i dalje, samo sa možda većom orijentacijom prema SAD – ocenjuje Novaković.
Naš sagovornik očekuje da će naredni period biti veoma izazovan za Srbiju.
– Ključno pitanje biće pitanje Kosova. Situacija je pod tolikom tenzijom da će biti mnogo izazova u sledećih nekoliko meseci. Pitanje Kosova neće se rešavati nužno, ali biće dosta nestabilnosti – navodi Novaković.
“Srpsko-američki odnosi se bitno popravljaju”
Kada je reč o strateškom dijalogu Srbije i Amerike Novaković kaže da je “svaka zemlja koja ima takav dijalog ima određenu vrstu strateške važnosti za SAD”.
– Poljska je jedan od ključnih američkih partnera u okviru EU i na samoj je granici sa Rusijom, Egipat je bitan zbog pozicije Izraela, Grčka zbog odnosa sa Turskom. Sad je malo nejasno u ovom momentu zbog čega je Srbija, ali evidentno je da se srpsko-američki odnosi bitno popravljaju na određeni način u poslednjih četiri-pet godina i da je prvi korak u tome bio onaj strateški energetski sporazum koji je potpisan u septembru – analizira Novaković.
Dodaje da će se koristi meriti u ekonomskom smislu.
– Ako se oslanjamo na prethodni energetski sporazum, čije detalje barem ja do kraja nisam uspeo da pronađem, vrlo verovatno je da će to otvoriti čitav niz novih mogućnosti vezanih pre svega za ekonomiju, a onda i za saradnju u drugim sektorima, a onda i podizanje političke saradnje na jedan viši nivo – zaključuje Novaković.