Od kada je Nenad Zimonjić odlučio da završi karijeru (iako nikada nije zvanično rekao zbogom, pa je tako trebalo da nastupa i u Banjaluci pretprošle godine) Srbija ima ogroman problem da pronađe pravi par za dubl. Zbog toga je povučen jedan potez koji bi sada mogao da dođe na naplatu.
Zimonjić je u bogatoj karijeri svojevremeno bio i najbolji dublaš na ATP listi, ali je u reprezentaciji uvek igrao sa nekim kome to nije specijalnost – poput Novaka Đokovića, Ilije Bozoljca… Ipak, od kada je on prestao da igra za reprezentaciju to zvanje najboljeg dublaša je preuzeo Nikola Ćaćić sve dok i sam nije završio karijeru sredinom prošle godine. Onda se postavilo pitanje ko dalje?
Na to pitanje smo dobili odgovor u trenutku kada je svet bio u panici zbog pandemije koronavirusa, tada je TSS povukao potez koji bi sada mogao da dođe na naplatu. Matej i Ivan Sabanov su odlučili pre četiri godine da nastupaju za Srbiju.
Možda je do sada trebalo već uveliko da budu oslonac u dublu, ali… Bolje ikad nego ikad.
Iako imaju 32 godine oni bi barem nekoliko godina mogli da budu uzdanica u dublu (naravno, sada bi već trebalo rešavati pitanje šta posle njih) i njihova uigranost bi mogla da bude nagazna mina za Dance.
U dublu je često mnogo, mnogo bitnije kako dva igrača sarađuju i kako se pokrivaju nego koliki su im igrački kvaliteti. Uostalom, mnogi vrhunski singl teniseri se nikada nisu slali u dublu. Taj poseban način operisanja i funkcionisanja bi sada mogao da bude velika prednost blizanaca koji mogli da donesu potencijalno presudni poen „orlovima“.
Tokom prethodnog perioda su se u dublu uigravali Miomir Kecmanović i Dušan Lajović, ali sada ni Lajovića neće biti u Danskoj, pa je ova alternativa otpala i pre nego što je uopšte mogla da bude razmatrana.
Ko su zapravo braća Sabanov?
Predstavili su se domaćoj javnosti na najbolji mogući način. Osvojili su 2021. godine Serbia open iz serije 250, a onda na ivici suza govorili o tom trenutku. U karijeri su stigli do 30 titula zajedno (uključujući i čelendžere, fjučerse i ITF turnire).
„Ovako kako smo dočekani ovde nećemo biti dočekani nigde ni na jednom turniru, pa verovatno nikada“, rekli su Sabanovi.
Zatim otkrili deo njihove priče.
„Naši roditelji su bili uz nas i kada nismo imali novac, verovali smo da možemo da ostvarimo snove. Hvala im najlepše na tome, nastavićemo da radimo kao i do sada, daćemo sve od sebe. Hvala svima, svim navijačima znam da neki nisu mogli da budu tu, ali svi koji su bili tu. Hvala im od srca“, kazala su tada braća Sabanov.
Sa terase je njihovo finale posmatra i Novak Đoković, koji je kako su otkrili odigrao veliku ulogu u njihovim karijerama.
„Novak nam je dao sve. Dao nam je najbolje moguće uslove. Podrška Novaka Đokovića nešto je što se ne može opisati rečima. On je naš uzor oduvek i osoba kojoj se divimo tokom naših karijera. Njegova podrška znači nam jako puno. Svaki njegov savet izuzetno je vredan za naše karijere i velika nam je čast što imamo prilike da učimo od takvog tenisera. Trenirali smo kod njega, pružio nam je najbolje moguće uslove i to je ono što nam je zaista trebalo“, rekao je Matej Sabanov za „Jutarnji list“.
Za Nova.rs su ranije tokom 2021. godine govorili o počecima, a jedna od najvećih pobeda stigla je u Hjustonu kada su srušili Džeka Soka i Nika Kirjosa.
„Rođeni smo u Subotici, tamo nam je deda izgradio teren u dvorištu, pa smo počeli da igramo već sa pet, šest godina. Igrali smo i u TK Palić, a onda smo sa 15 prešli u Osijek kada smo završili osnovnu školu. Mama nam je radila u Osijeku kao profesorka u gimnaziji pa smo se preselili da bi smo bili sa njom, a i zato što u Subotici zimi nije bilo zatvorenih terena. Prvenstveno smo zbog tenisa i prešli tamo jer su imali bolje uslove, tamo smo završili gimnaziju i počeli da igramo profesionalne turnire. Mama je sada otišla u penziju, pa smo se svi vratili na Palić“, otkrio je Matej Sabanov za Nova.rs.
Malo je poznato da veliki broj srpskih igrača poznaju iz detinjstva, pa su čak na turniru u Beogradu igrali sa ustupljenim reketima.
„Sa Krajinovićem, Dušanom Lajovićem i Ćaćićem smo zajedno odrasli. Igrali smo turnire do 10, 12, 14 godina svi zajedno. Sa njima smo i danas gotovo najbolji drugari. Filip nam je dao svoje rekete, moj brat igra sa Filipovim, ja igram sa reketima Lasla Đerea jer nemamo ugovore za rekete“, pričali su tada.