Vlada Srbije je od februara povećala akcize na gorivo, alkoholna pića, kafu i duvanske priozvode. Mada je ovo poskupljenje bilo očekivano, dodatni udar na novčanik je uvek neprijatan, a ekonomisti nemaju dileme da će novi iznosi ovog državnog nameta dodatno opteretiti sve tanje budžete prosečnog potrošača u Srbiji. Od 1. januara poskupela je i voda, parking, porez na imovinu…

Mada je svako povećanje izdataka građanima uvek negativno iznenađenje, odluka Vlade Srbije da poveća akcize je očekivana, pošto je zakonski propisano da se one uglavnom početkom godine usklađuju sa prošlogodišnjom inflacijom.

Inflacija u Srbiji je na kraju 2024. godine bila 4,3 odsto, tako da je bilo jasno da će doći do rasta akciza, a ekonomisti nemaju sumnje da će njihovo povećanje pogurate na gore cene proizvoda na koje se ovaj državni namet odnosi.

Goran Radosavljević, profesor FEFA fakulteta, očekuje da će rast akciza uticati na cene i dodatno opteretiti kućni budžet.

Kada je su pitanju kafa, alkohol i cigarete, očekuje da će cene automatski porasti. Ističe da su to proizvodi koji imaju neelastičnu tražnju kada je u pitanju tržište Srbije, odnosno kupuju se u relativno istom obimu bez obzira na cenu, pa su zato značajni za punjenje budžeta, a država veoma retko odustane od usklađivanja akciza sa godišnjom inflacijom.

“S obzirom da se cena naftnih derivata kod nas utvrđuju netržišno, odnosno da država svake nedelje utvrdi iznose cene za narednu nedelju, teško je govoriti kako će tačno ovo povećanje uticati na cene goriva. Mi ne znamo tačno na osnovu kojih čega oni to utvrđuje, jer imaju jednu prilično arbitrarnu formulu, pa mogu da utvrde i jedno i drugo”, ocenjuje Radosavljević za Nova.rs da li će doći do povećanja cena goriva posle povećanja akciza.

Akciza na gorivo ima posebnu težinu

Ekonomista Saša Đogović saglasan je da će rast akciza većine proizvoda opteretiti dodatno kućni budžet. On, međutim, nema dilemu da će povećanje ovog državnog nameta pogurati na gore i cene goriva.

“Gorivo ima posebnu težinu, jer njegovo poskupljenje može da utiče i na cene nekih drugih proizvoda, posebno transportnih usluga. Povećavaju se i troškovi prevoza, pa se to može odraziti i na recimo, cene na zelenoj pijaci, ali i na brojne druge privredne delatnosti. Važno je ako je gorivo skuplje recimo za špeditere ili za građevinske mašine, sve to vuče povećanje cena u celim tim delatnostima”, objašnjava Đogović.

On naglašava da je februarsko povećanje akciza planirano i da je kao takvo ukalkulisano u projektovanu inflaciju za ovu godinu na 3,5 odsto.

Kada su u pitanju alkohol i cigarete, Đogović podseća da je akciza na ove proizvode ima za cilj da delom odvrati građane od toga da ih kupuju, jer su u pitanju proizvodi štetni po zdravlje.

“Bez obzira na tu meru, tražnja za tim proizvodima kod nas je neelastična, zbog povećanje anksionznost koja postoji već više od tri decenije u našoj zemlji. Naši građani se, na žalost, više odriču zdravstvenih usluga ili potreba za kuturom nego cigareta i alkohola. To su te loše navike iz lošeg sistema vrednosti”, ocenjuje Đogović.

Za koliko su otišle akcize

Prvog februara povećane su akcize na gorivo, alkoholna pića, kafu, tečnosti za punjenje elektronskih cigareta, nikotinske vrećice, duvanske prerađevine, prirodni gas za krajnju potrošnju i komprimovani prirodni gas.

Akcize na olovni benzin porasla je sa 71,47 na 74,54 dinara po litru, zatim na bezolovni benzin sada iznosi 70,11 dinara po litru, a bila je 67,22.

Ovaj namet na gasna ulja otišao je sa 69,12 na 72,09 dinara po litru, kerozina sa 80,58 na 84,04 dinara po kilogramu, tečnog naftnog gasa sa 52,49 na 54,75 dinara po kilogramu, biogoriva i biotečnosti sa 62,54 na 65,23 dinara po litru.

Kada je reč o alkoholnim pićima, akciza na jaka alkoholna pića porasla je sa 53.746,20 na 56.057,29 dinara, na niskoalkoholna pića, gde spada vino i slični proizvodi, sa 26,89 na 28,05 dinara po litru, a na pivo sa 30,72 na 32,04 dinara po litru.

U konkretnom slučaju, važno je znati da se akciza na jaka alkoholna pića, prema zakonu, računa na osnovu koju čini hektolitar čistog alkohola na temperaturi od 20 stepni, a obračunava se tako što se množi broj koji označava zapremninu alkohola izraženu u hektolitirima u gotovom proizvodu.

Akcize na neprženu kafu je 112,71 dinar po kilogramu, a bila je 108,06 dinara. Na prženu kafu skočila je sa 135,07 na 140,88 dinara po kilogramu.

Akciza na nikotinske vrećice porasla je za 4.842 na 5.050,21 dinar po kilogramu. Iznos akcize na cigarete iz uvoza i one proizvedene u zemlji od 1. januara je 103,65 dinara po paklici, a od 1. jula ove godine ponovo će porasti na 105,40 dinara.

Nova akciza na prirodni gas za pogon vozila iznosi 1.231,32 dinara po megavat-času, a za grejanje 71,04 dinara po megavat-času. Ove akcize prošle godine iznosile su 1.180,59 dinara po megavat-času, odnosno 68,11 dinara po megavat-času.

Šta je još poskupelo od Nove godine?

Od Nove godine poskupelo je parkiranje i u garažama i na parkiralištima. Takođe su izmenjene i cene mesečnih pretplata u stanarskim garažama, kao i vrednost vremenske parking pass kartice. U garaži „Obilićev venac“ cena sata parkiranja od januara je povećana sa 120 na 150 dinara. 

Od 1. januara cena za isporuku i odvođene vode uvećana je za 17,5 odsto.

Grad Beograd odlučio je da poveća poreza na imovinu za 2025. godinu. Objavljen je Nacrt odluke o utvrđivanju prosečnih cena kvadratnog metra odgovarajućih nepokretnosti na teritoriji grada Beograda za utvrđivanje poreza na imovinu za 2025. godinu.

„Najznačajniji uticaj ima porast cene električne energije, zatim porast cena drugih energenata, hemikalija i pratećeg materijala. Takođe značajan uticaj ima i Odluka o povećanju minimalne cene rada za 13,7 odsto od 01.01.2025. godine, koju je donela Vlada Srbije, jer će to dovesti do povećanje troškova zarada zaposlenih, odnosno uticaće na ukupne troškove JKP BVK“, pisalo je na njihovom sajtu.