Zbog štrajka dela prosvetnih radnika u Srbiji, u velikom broju škola, drugo polugodište počelo je, kako se i završilo prethodno, u blokadama. U većini škola, kako u Beogradu, tako i u celoj našoj zemlji, u kojima je juče bilo obustave nastave, štrajk prosvetnih radnika se na neki način nastavlja. Ili se ne ide u školu ili su skraćeni časovi, a do petka se očekuje da se uđe u generalni štrajk, kažu za N1 u Nezavisnom sindikatu prosvetnih radnika Srbije.
Ako se održava nastava, časovi su najčešće skraćeni na 30 minuta, ističu iz sindikata.
Članica Upravnog odbora ovog sindikata Dijana Sretenović navodi da još nema preciznih podataka o broju škola u Srbiji koje nemaju nastavu ili su časovi skraćeni na 30 minuta.
„Za ovo jutro nije tako precizan broj, s obzirom da je od jutra do danas izuzetno malo vremena da bi se kolektivi potpuno odlučili za potpunu obustavu nastave. Ovo je danas samo vreme gde će se kolektivi, bez obzira na sindikate, odlučiti i organizovati svoje skupove da bi mogli da odluče i priključe se generalnom štrajku. Jučerašnja odluka sigurno nije jednostavna toliko da tek tako svi stanu. Neke škole jesu, gimnazije u Beogradu su u obustavi, neke gimnazije i van Beograda su potpuno u obustavi. Osnovne škole mislim da će ići na 30 minuta zakonskog štrajka, dok se ne odluče na koji način će to da se provedu“, rekla je Sretenović za N1.
Najvažnija stvar je, kako navodi, da postoji podrška roditelja, ali i učenika po srednjim školama, gimnazija – gde su učenici stali ispred svojih profesora.
„Tako da u ovoj situaciji koja se menja iz sata u sat najvažnije je da su prosvetni radnici svi stali jedan uz drugoga i juče se pokazalo da smo jedno, da nećemo dozvoliti da nas plaše, ne želimo da budemo uplašeni, ni mi, ni đaci, ni roditelji, nego da se uredi sistem da možemo da radimo“, istakla je Sretenović i dodala:
„Mi podržavamo studente, želimo da uđemo u generalni štrajk, znači do petka kad su oni to apelovali na nas da uradimo i mislim da će sve škole to sprovesti“.
Na podsećanje N1 da se u internim grupama nastavničkih kolektiva u brojnim školama juče najviše govorilo o dolascima prosvetne inspekcije u škole i pitanje u koliko škola se prosvetna inspekcija danas već najavila, odgovara:
„Najavila se u Beogradu, znamo na četiri mesta lokacije gde su se roditelji dogovorili da stanu u zaštitu svojih prosvetnih radnika“.
Dodaje da su pravi primer su prosvetni radnici u Zrenjaninu, tačnije prosvetna inspekcija u Zrenjaninu koja je odbila da uradi kontrolu škola, što „znači da razume u stvari i zašto se ovo sve dešava“.
„Stalno smo mi neko ko se proverava, nije to suština“, dodaje.
U Petoj beogradskoj gimnaziji direktorka je dala i ostavku posle upozorenja koja je uputila svojim nastavnicima da će morati da sprovede neke disciplinske mere protiv njih.
Upitana da li postoji strah među nastavnicima i profesorima zbog dolaska prosvetne inspekcije i da li postoji strah i da neko ostane bez posla zbog blokada i štrajka, kaže:
„Taj strah je normalan kod svih, kod prosvetnih radnika, kod nastavnika, učitelja, tetkica, računovođa, znači svi koji smo sastavni deo prosvete. Znači, normalno se, prirodno se plašimo otkaza ili nekog disciplinskog postupka. I direktori se plaše toga. Ali sada je stvar obraza i časti na koji način ćemo to da uradimo. Fenomenalna je stvar i retko se dešavalo u poslednje vreme da svi stanemo jedan iza drugoga“.
Sretenović navodi i da postoji indicija da u slučaju jednog nastavnika – ako bude represije, pretnje otkazom, svi nastavnici će da daju otkaz.
„Znači, istog trenutka…Mislim da nismo baš svi zamenjivi u istom trenutku, to nama nije cilj, ali mislim da mora da se uredi sistem, mora da se uredi i reprezentativnost sindikata, mora da se uredi administracija koja je sve veća i veća, bespotrebno, da bi bilo lakše i učenicima i nama sutra, ali i studentima, prvenstveno studentima, mi moramo da budemo uz njih“, rekla je članica UO sindikata.