Dragiša Mijačić, koordinator Radne grupe Nacionalnog konventa o EU za Poglavlje 35 smatra da će ova runda dijaloga više biti formalni sastanak i da nije realno da na njemu dođe do bilo kakvog pomaka, tim pre što je na Kosovu u toku predizborna kampanja.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; }

– Obično se pred božićnu pauzu napravi neka vrsta sastanka između predstavnika Beograda i Prištine i tu će se razmatrati sva pitanja koja su već duže vreme na stolu. Nisam siguran da možemo očekivati bilo kakav napredak, čak ne verujem da će doći do trojnog sastanka, a ako ga bude nisam siguran da može doći do bilo kakvog dogovora – kaže Mijačić.

Što se tiče tema koje će se naći na dnevnom redu, on navodi da će na stolu biti sekvencijalni plan, odnosno plan primene briselsko-ohridskog sporazuma, koji je tema od kada sporazum usvojen.

Poslednji koji organizuje Lajčak

– Pitanje je da li je ovo poslednji sastanak koji organizuje Lajčak, pošto je Kaja Kalas došla na mesto visokog predstavnika za spoljnu politiku i postavlja se pitanje da li će Lajčak zadržati svoju poziciju ili će verovatno otići. Ukoliko ode, što će biti verovatno u januaru ili februaru, to znači da je ovo verovatno jedan od poslednjih sastanaka ako ne i poslednji sastanak koji organizuje Miroslav Lajčak – navodi za Kosovo onlajn Mijačić.

Miroslav Lajčak

“Trojni sastanak neizvestan”

Poslednji sastanak na nivou glavnih pregovarača Beograda i Prištine Petra Petkovića i Besnika Bisljimija, u okviru kojeg je došlo i do trojnog sastanka sa specijalnim izaslanikom EU za dijalog Miroslavom Lajčakom, održan je 24. oktobra u Briselu.

Pre toga sastali su se 17. septembra, ali tada nije održan trojni sastanak u okviru dijaloga, koji se vodi uz posredovanje EU. Petković je tada izjavio da do trojnog sastanka sa Prištinom nije došlo jer je to odbio Bisljimi zbog toga što je delegacija Beograda insistirala na temama kao što su ZSO, poštanske usluge i pitanje primene sporazuma o mostu na Ibru u Kosovskoj Mitrovici.

Stefan Surlić, docent Fakulteta političkih nauka u Beogradu, kaže da u dijalogu Beograda i Prištine nema prostora za dogovor po bilo kom pitanju do kraja godine, jer na Kosovu predstoje izbori u februaru zbog čega u političkom interesu Prištine nije da pokaže bilo kakav ustupak prema Beogradu.

– U ovom momentu se očekuje nova agenda od strane Evropske komisije i da se vidi da li će Miroslava Lajčaka kao posrednika zameniti nova ličnost ili će na Kaji Kalas, visokoj predstavnici EU za spoljnu i bezbednosnu politiku, ostati da bude dominantna osoba i pregovarač u odnosima Beograda i Prištine. Čak i za ono što je već dogovoreno u dijalogu, u predstojećem periodu neće biti naznaka da će biti primenjeno – kaže Surlić.

“Moguće razmene optužbi”

Na pitanje treba li očekivati da tema bude napad na kanal Ibar-Lepenac, Surlić kaže da je moguće da će doći do razmene političkih optužbi po tom pitanju koje neće doneti pomak.

– Na kraju će se sve svesti na zaključak da to mora da se istraži i da nadležni organi daju svoj sud. Beograd je vrlo otvoreno ponudio i međunarodnu istragu, ali ovo neće neće biti predmet dijaloga Beograda i Prištine, kao što nije bio ni slučaj Banjska. Svi incidenti na terenu pre svega moraju da imaju konačan sud nadležnih organa i da onda vidimo ko stoji iza toga i ko podriva mir između Srba i Albanaca – istakao je Surlić.

Privremene prištinske institucije su od početka godine povukle brojne jednostrane poteze koji su dodatno otežali položaj Srba na KiM: od 1. februara Priština je zabranila upotrebu dinara u pokrajini, u maju je zatvorila ekspoziture Poštanske štedionice, početkom avgusta su zatvorene filajale Pošte Srbije, a krajem avgusta srpske institucije na severu KiM. Nedavno se desio napad na kanal Ibar-Lepenac.