– EU želi da podseti da je uspostavljanje ZSO neispunjena obaveza Kosova koja proizilazi iz Sporazuma o dijalogu iz 2013. godine, jedinog sporazuma o dijalogu koji je ratifikovala Skupština Kosova dvotrećinskom većinom. Dakle, to je jasna zakonska obaveza za Kosovo prema međunarodnom pravu. Nažalost, od 2013. godine, Kosovo nije preduzelo potrebne korake ka uspostavljanju ZSO, a samim tim i ka povećanju zaštite prava pripadnika nevećinskih zajednica – naveo je Stano, prenosi “Gazeta ekspres”

Stano je podsetio da bi prema sporazumima iz 2013. i 2015. godine trebalo izraditi Statut za osnivanje ZSO o kojem bi se raspravljalo u dijalogu. To, prema njegovim rečima, znači da u vezi svakog predloga mora da se razgovara sa Srbijom i posrednikom EU i da bude u skladu sa sporazumima iz 2013. i 2015. godine.

– U oktobru 2023. godine, u nastojanju da unapredi proces normalizacije, EU je uz podršku svojih država članica i partnera kao što su SAD predstavila nacrt evropskog statuta za stvaranje ZSO zasnovanog na modelima i najboljim evropskim praksama, koji su obe strane u principu prihvatile. Evropski savet je u zaključcima iz decembra 2023. pozdravio spremnost Srbije i Kosova da prihvate nacrt statuta koji je stranama predstavio izaslanik EU. Ovo je formalno priznanje dokumenta od strane svih 27 država članica EU – rekao je Stano.

Sporazum obavezan za obe strane

EU je pozvala Kosovo da krene dalje sa uspostavljanjem ZSO u skladu sa Nacrtom statuta EU bez daljeg odlaganja.

– EU takođe želi da podseti da je Sporazum o putu normalizacije važeći i pravno obavezujući u celini i za Kosovo i za Srbiju. Od Srbije se očekuje da ispuni svoje obaveze koje proizilaze iz Sporazuma o putu normalizacije, paralelno sa Kosovom da krene dalje ka uspostavljanju Asocijacije na osnovu Nacrta evropskog statuta, u skladu sa planom implementacije koji je predložio Fasilitator EU – rekao je Stano.

(Kosovo online)