Kevin Durent je u na startu nove NBA sezone stigao do brojke od 29.000 poena u karijeri i time dokazao zašto je jedan od najboljih strelaca svih vremena.

On je tom brojkom dopseo do osmog mesta svih vremena, ali što je zanimljivije pokazao da živimo u doba kada godine predstavljajju samo broj.

Nama na ovim prostorima dobro je poznata ta šriča zbog dugotrajnosti Novaka Đokovića, ali je i na nivou NBA lige sve češći trend da igrači igraju vrhunski i kada zagaze duboko u tridesete godine života.

Prošle godine je pretekao Šakila O’Nila i stigao do prvih 10. Ako ubaci preko 2.000 poena ove sezone bi mogao da prestigne i Vilta Čemberlena na 7. mestu, a za to mu treba u proseku oko 25 poena po meču što je za njega umereno dobra sezona.

A čovek je napunio 36 godina života.

Da, ova era staraca je drugačija od svih do sada.

Ako pogledamo, u NBA je u toku smena generacija već uveliko i ligom dominiraju igrači kao što su Nikola Jokić, Luka Dončić, Šaj Gildžeus Aleksander i drugi.

I oni bi po logici stvari trebalo da budu najveće zvezde, ali gomila staraca i dalje je najveći magnet za široke narodne mase.

Stephen Curry

Lebron Džejms, Stef KAri Kevin Durent, Džejms Harden Harden, Demijen Lilard, Džimi Batler… Svi oni su i dlaje alfe i omege u sovjim timovima.

To je svedočanstvo napretka u kineziologiji, tehnologiji i medicini. Međutim, više od svega, to je ilustracija koliko vole igru. Njihova posvećenost zanatu i takmičarski duh.
Veličanstveno manijačni, rekli bi neki.

Neki od njih su zadržali besprekornu formu i mogu da trče sa ovom novom vrstom zvezda. Neki od njih ismevaju modernu kulturu treninga sa starom školom, a treba im samo nekoliko meseci da dođu u formu.

Gotovo svi oni napreduju u elitnim veštinama, iskustvu koje su stekli odrastajući u ligi, gledajući i boreći se sa Kobijem Brajantom. Svi oni dele čvrstinu koja definiše njihovu generaciju. Igrali su napolju pili su vodu iz creva i  u restoranu u tržnom centru. Odrastali su igrajući napolju, po letnjoj vrućini na betonskim terenima.

Lebron je napunio 30 godina tokom sezone 2014/15. Pre te sezone, NBA je imala prosek igrača sa 25 poena po sezoni ili više 334 puta tokom 68 sezona. Od toga, 18 su to postigli igrači stariji od 33 godine.

Dakle, 5,4 odsto igrača bilo je starije od 33 godine.

Ali od sezone u kojoj je Lebron napunio 30 godina, igrača koji su u proseku postizali najmanje 25 poena po utakmici je bilo 128 puta, od toga 13 igrača od 33 i više godina. što je 10,2 odsto. Skoro dupla veća stopa.

Prošle godine, osam igrača u 30-im godinama je u proseku imalo 23 ili više poena. Desila se to drugu sezona zaredom, čime je oboren prethodni rekord od sedam u sezoni 2020-21. Pre toga, najviše je bilo šest igrača.

Sezone 1995/96, su to bili Majkl Džordan, Hakim Olajdžuvon, Karl Meloun, Dejvid Robinson, Čarls Barkli i Mič Ričmond. Najstariji je bio Hakim sa 33 godine.

Ove sezone bi nekih 10 do 12 igrača u ovoj starosnoj dobi moglo da bude u proseku sa najmanje 20 peona po meču. Pored pomenutih to su još Pol Džordž, Demar DeRozan, Kajri Irving, Klej Tompson, Nikola Vučević i Si Džej Mekalum.

Lebron Džejms jeu međuvremenu postao najbolji strelac svih vremena i na pragu 40. godine koju puni u decembru postiže 22,2 poena u proseku.

Demijen Lilard je među njima na 26,2 najbolji strlac na početku nove sezone,,a Kevin Durent je na proskeu od 25,8.

DeRozan postiže 25,3, , Kajri Irving 24,6, a preko 20 ubacuju i Džejms Harden i Nikola Vučević.

Možemo samo da se nadamo da će nova generacija dati onoliko sebe koliko stare zvezde. Da buduća lica NBA nauče dragocenu lekciju.