Rešenje Višeg suda u Beogradu, kojim je poništena odluka Advokatske komore Srbije o potpunoj obustavi rada, doneta je, prema mišljenju mnogih, u rekordnom roku. U roku od četiri sata odluka je osmišljena, koncipirana, izdiktirana, pregledana, otkucana i ekspedovana, kazao objavio je na svom X nalogu sudija Apelacionog suda Miodrag Majić.

„Jedno se ne može osporiti. Jedna od najefikasnije donetih odluka u istoriji pravosuđa. U roku od četiri sata podneta je tužba, odluka je osmišljena, koncipirana, izdiktirana, pregledana, otkucana i ekspedovana! Čak je prošla i sudsku praksu imajući na umu da suprotna odluka u istoj stvari postoji. Ako se uzme u obzir da samo kucanje odluke od devet stranica traje oko dva sata, možemo sa zadovoljstvom da istaknemo da je reforma pravosuđa više nego uspela! Od ovoga zaista ni u Japanu ne može brze, bolje i efikasnije“, napisao je na svom nalogu sudija Miodrag Majić, a zatim dodao:

Jedno se ne može osporiti. Jedna od najefikasnije donetih odluka u istoriji pravosuđa. U roku od 4h podneta je tužba, odluka je osmišljena, koncipirana, izdiktirana, pregledana, otkucana i ekspedovana! Čak je prošla i sudsku praksu imajući na umu da suprotna odluka u istoj ⬇️ https://t.co/wbRTlKjhE0

— Miodrag Majic (@misamajic) January 20, 2025

„Da ne zaboravim… Ako još ne shvatate kakav je uspeh ovakvo donošenje odluke, imajte na umu da pored dva sata za njeno kucanje, treba izdvojiti i barem sat vremena za njeno diktiranje čak i ako se samo čita napisano. Sad dodajte vreme za smišljanje, pregled, greške, ekspedovanje, vožnju predmeta po hodnicima, proučavanje zakona i ranijih odluka u istoj stvari i sve to u nepunih četiri sata! Možda ćete tada shvatiti da ne umete da cenite pravosuđe koje imate!“

Da ne zaboravim… Ako još ne shvatate kakav je uspeh ovakvo donošenje odluke imajte na umu da pored 2h za njeno kucanje, treba izdvojiti i barem 1h za njeno diktiranje čak i ako se samo čita napisano. Sad dodajte vreme za smišljanje, pregled, greške, ekspedovanje, ⬇️

— Miodrag Majic (@misamajic) January 20, 2025

Na identičan način je privremenu meru Višeg suda u Beogradu komentarisao i advokat Miloš Pavlović.

„Tužba je podneta jutros! Posle tri sata, sudija već napisala odluku na devet strana. Kao advokat kažem da je to kriminal“, naveo je na svom X nalogu advokat Miloš Pavlović.

ТУЖБА ЈЕ ПОДНЕТА ЈУТРОC❗️

ПОСЛЕ 3 САТА,

СУДИЈА ВЕЋ НАПИСАЛА ОДЛУКУ НА 9 СТРАНА❗️

Као адвокат кажем да је то КРИМИНАЛ❗️👇👇👇 https://t.co/9TXBEuukqF

— Милош Павловић (@PavloviMilo) January 20, 2025

Podsećanja radi, Viši sud u Beogradu usvojio je predlog advokata Gorana Petronijevića za određivanje privremene mere kojom se obustavlja od izvršenja Odluka Skupštine Advokatske komore Srbije (AKS) u delu kojim je određena potpuna obustava rada.

Advokati su, podsetimo, obustavili svoj rad u znak podrške studentima i njihovim zahtevima.

Obrazloženje Višeg suda u Beogradu

O ovome se i zvaničnim saopštenjem oglasio Viši sud u Beogradu, u kom je obrazložio donošenje ove privremene mere.

„U obrazloženju rešenja kojim je usvojen predlog za određivanje privremene mere, između ostalog, navedeno je da Kodeks profesionalne etike advokata propisuje da advokat treba da izvršava odluku nadležnog organa advokatske komore o protestnom obustavljanju ili ograničenju rada advokata, pod uslovom da je ustanovljen minimum rada neophodan za zaštitu osnovnih prava i interesa klijenata i stranaka. Međutim, predmetnom odlukom Skupštine AKS je određeno trajanje potpune obustave, ali ne i eventualni izuzeci, bilo uz opšte navođenje dužnosti obezbeđenja minimuma procesa rada, bilo uz taksativno navođenje takvih izuzetaka, a koji bi podrazumevali ostvarivanje minimuma procesa rada u korist stranaka, odnosno pobrojane radnje koje bi advokati morali preduzimati za vreme obustave rada“, naveli su u saopštenju i nastavili:

„Reč je o radnjama koje advokati preduzimaju u cilju pružanja pravne pomoći, a koje ne trpe odlaganje, jer mogu proizvesti značajne posledice usled njihovog propuštanja. Ovde se pre svega mora imati u vidu interes maloletnih lica u pogledu krivičnopravne zaštite, zatim odbrana okrivljenih koji su lišeni slobode u krivičnom postupku, kao i, jednako važna, zaštita stranaka u građanskim i drugim postupcima, u kojima je predviđena hitnost u postupanju“.

Naime, sud je našao da Skupština Advokatske komore Srbije, u skladu sa zakonom može doneti legitimnu odluku da iz određenih razloga oročeno obustavi rad, ali samo uz ispunjenje određenih zakonskih uslova, naveli su.

Za istu stvar pre tri godine bili nenadležni

Da je današnja odluka Višeg suda u Beogradu, da po tužbi Gorana Petronijevića, advokata bliskog režimu, odredi privremenu meru i ukine odluku Advokatske komore Srbije o stupanju u štrajk, krajnje sumnjiva, potvrđuje odluka koju je isti sud, postupajući po gotovo identičnom tužbenom zahtevu, doneo pre tri godine.

Naime, postupajući po tužbi koja je krajem decembra 2021. podneta protiv Advokatske komore Beogarad, a koja je stupila u štrajk zbog tada najavljenih izmena Zakona o parničnom postupku, Viši sud u Beogradu oglasio se apsolutno nenadležnim za postupanje u ovom slučaju. Istom odlukom, sudija Jasna Lozuk je tada ukinula sve sprovedene radnje i odbacila tužbu. To međutim danas, iz nepoznatih razloga, nije bio slučaj sa odlukom koju je donela sudija Marijana Nikolić Milosavljević.