Nakon što je direktor sektora za ljudske resurse u fabrici “Linglong” sankcionisan jer je polno uznemiravao koleginicu, ponovo se u fokusu javnosti našla firma “Linglong” i svi problemi koji su u njoj isplivali od otvaranja do danas.
Pitanje prava i bezbednosti zaposlenih u kompaniji „Linglong“ koja se bavi proizvodnjom guma i nalazi se u Zrenjaninu više puta su pokretana kada bi neka od informacija uspela da izađe iz inače prilično zatvorenog sistema. Poslednji u nizu je skandal koji se dogodio oktobra prošle godine, koji je portal Nova.rs otkrio, kada je direktor sektora za ljudske resurse G. A. na radnom mestu polno uznemiravao koleginicu.
Slučaj je prijavljen, protiv osumnjičenog je pokrenuta istrage povodom krivičnog dela polno uznemiravanja, ali je ona početkom januara ove godine odbačena, što su za naš portal potvrdili iz Osnovnog javnog tužilaštva u Zrenjaninu.
„U krivičnom postupku koji se vodio protiv G.A. iz Zrenjanina, zbog krivičnog dela Polno uznemiravanje iz čl. 182a st. 1 KZ, imajući u vidu visinu zaprećene kazne za navedeno krivično delo – novčana kazna ili zatvor do šest meseci, u odnosu na osumnjičenog je primenjen institut odlaganja krivičnog gonjenja. Naloženo mu je da u humanitarne svrhe uplati novčani iznos od 80.000,00 dinara, te nakon što je osumnjičeni postupio po naredbi. Ovo tužilaštvo je 3.1.2025.godine donelo rešenje o odbačaju krivične prijave podnete protiv imenovanog, na koji način je okončan krivični postupak“, navodi se u saopštenju.
Pitanja o ovom događaju smo uputili i samoj kompaniji „Linglong“, a pored ostalog nas je interesovalo i da li je G. A. udaljen sa radnog mesta. Međutim, odgovori nisu stigli, što ne čudi, imajući u vidu o kojoj je kompanij reč i na koji način se i ranije odnosila prema javnosti u Srbiji.
Optužbe za trgovinu ljudima
Početkom 2024. godine 14 radnika kineske građevinske kompanije China Energy Engineering Group Tianjin Electric Power Construction, u okviru koje posluje „Linglong“, dalo je punomoćje nevladinoj organizaciji ASTRA za podnošenje krivičnih prijava nakon što su se radnici iz Indije žalili na teške radne i životne uslove, nedostatak hrane i medicinske podrške, da im kompanija duguje novac, ali i da kod sebe većinu vremena nisu imali pasoše, objavio je BIRN.
Prethodno se 2021. godine ova kompanija našla u centru optužbi za trgovinu vijetnamskih državljana u svrhu radne eksploatacije.
Snimke iz kampa u kom su boravili vijetnamski radnici objavio je N1 i na njima se mogu videti nehumani uslovi u kojima su ti ljudi živeli.
„Mi ovde nemamo nikakvu medicinsku pomoć, niti pristup lekaru. Pre mesec dana smo skoro svi imali bolove u stomaku i verovatno neki virus, ali nikome nije ukazana pomoć. Svaki dan se neko razboli, ali to njih nije briga”, ispričao je ranije za Nova.rs radnik iz Vijetnama po imenu Dži koji je boravio u kampu.
Prema njegovim rečima, svi oni su “preko noći” dovoženi po grupama od njih pedesetak, a da praktično nisu znali ni gde dolaze, ni u kakvim uslovima će raditi. To potvrđuje činjenica da je većina od 500 radnika od garderobe imala svega par majici, japane i radne kombinezoni u kojima su spavali.
„Želim da se vratim kući kao i dosta mojih kolega. Ovde sam od letos i za četiri meseca primio sam svega jednu platu. Stalno moramo da se bunimo da bi nas platili, a oni nas nekad poslušaju, a nekada ne”, priča on.
Dži je 20 dana pre nego što je razgovarao sa novinarima portala Nova.rs pobegao iz pakla „Linglonga“ i pokušao da sa grupom migranata uđe u Mađarsku, međutim carinici su ih uhvatili prilikom ulasku i vratili u Srbiju. Na njegovim rukama su još bile vidljive rane nastale prilikom pokušaja da preskoči bodljikavu žicu. Vest o njihovom statusu u Srbiji je stigla do Vijetnama, gde su njihove porodice takođe organizovale proteste, kao što su oni to učinili u Srbiji.
Počeli proizvodnju bez upotrebne dozvole
Uprkos tome što je već godinu dana radila, kineska fabrika guma u Zrenjaninu je zvanično otvorena 13. septembra 2024. godine, samu gradnju su pratile brojne optužbe, od toga da je kompleks izgrađen na državnom zemljištu koje im je praktično poklonjeno. Radio slobodna Evropa je tada objavila da je, iako je uveliko proizvodila gume za teretna vozila i autobuse, nije imala upotrebnu dozvolu, što je pokazala dokumentacija iz baze građevinskih dozvola Agencije za privredne registre (APR).
Uticaj na životnu sredinu
Linglong je, tokom probnog rada, bio u obavezi da Agenciji za zaštitu životne sredine dostavi izveštaje o merenju emisije zagađujućih materija u vazduh iz pogona u kojem je pokrenuta proizvodnja.
Sumnje da će fabrika, smeštena u gradu u kom je godinama na snazi zabrana upotreba pijeće vode i smeštena u blizini rezervata prirode Carska bara, su bile opravdane jer je, kako je objavilo udruženje Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI), Upravni sud je 2024. poništio rešenje Gradske uprave Zrenjanin, po kom je kineskoj kompaniji data saglasnost na studiju o proceni uticaja na životnu sredinu za izgradnju proizvodnih pogona u okviru fabrike.
„Sud je odlučivao po tužbi RERI-ja i Građanskog preokreta i ta presuda potvrđuje da je Linglong izgradio značajan deo fabrike na osnovu nezakonito sprovedenog postupka procene uticaja“, naveli su u saopštenju koji je objavio Forbes.