Ministar spoljnih poslova Marko Đurić u svom obraćanju je rekao da međunarodni principi moraju da se poštuju jednako i dosledno.

.ice-box { –ice-box-color: #c00; }

Đurić je izjavio da se danas u Savetu bezbednosti UN na sednici o KiM čula istina možda glasnije nego bilo kada ranije, čak i od država koje su priznale jednostrano proglašeno nezavisno Kosovo, i ocenio da 26 godina nakon napada na našu zemlju i 17 godina od jednostrano proglašene nezavisnosti tzv. Kosova može da se kaže da u međunarodnoj zajednici sazreva svest o tome da je ono što se desilo na KiM opasan presedan.

Đurić je, u izjavi posle sednice SB UN na kojoj je razmatra šestomesečni izveštaj o radu UNMIK-a, rekao da to nije jedini razlog zbog koga Priština nema previše razloga za radost i ukazao da se istina čula i od predstavnika nekih od stalnih članica SB UN, na primer od Francuske.

8.4.2025. Njujork – Izjava Marka Đurića

“Mogli smo direktno da čujemo osudu jednostranih poteza i upada prištinskih snaga u srpske institucije 15. januara. Mogli smo da čujemo od predstavnika Pakistana, zemlje koje je snažan podržavalac i jedna od prvih koja je priznala nezavisnost Kosova, osudu napada na srpsku crkvu i srpske manastire. Mogli smo da čujemo i od Velike Britanije rezerve vezano za pojedine poteze Prištine, iako naravno da neke od tih zemalja pružaju primarnu podršku Prištini”, kazao je Đurić.

On je istakao i da je izaslanica Aljbina Kurtija, koja je sednici prisustvovala kao gost UNMIK-a, Donika Gervala uspela da napadne tu misiju i UN u sedištu Ujedinjenih nacija.

“To nije, niti će doneti podršku ni simpatije svetske organizacije, niti će delovati uverljivo i kredibilno drugim državama koje se oni trude da pridobiju i šarmiraju i prevedu na svoju stranu. Situacija je teška i ozbiljna, a iznošene su i neargumentovane i neutemeljene optužbe protiv Srbije”, rekao je šef srpske diplomatije.

Đurić je naveo da Savet bezbednosti svakoga dana trpi posledice u različitim regionima sveta od opasnog presedana koji je uspostavljen jednostranim proglašavanjem nezavisnosti Kosova.

Brutalni napadi na predsednika Vučića

Govoreći o Gervalinim napadima na Srbiju, Đurić je istakao da je ona uputila i brutalne napade na predsednika Aleksandra Vučića.

“I sada je potpuno očigledno da je on lično i da je njegova politika trn u oku Kurtijevom režimu. I mogli smo da čujemo i nastojanja Gervale da se meša u naša politička dešavanja, što sam ja, iako se ne slažem ni najmanje sa njom, pozdravio zbog toga što ona kao naša građanka ima pravo da izražava svoj politički stav. Samo sam je pozvao da to ne čini pred Savetom bezbednosti, već da se uključi u institucije. A indikativno je, naravno, i to koga je podržala na političkoj sceni”, naveo je Đurić.

On je istakao da se danas u Savetu bezbednosti mogla čuti istina o teškom položaju Srba na KiM, o ugrožavanju kolektivnih ljudskih prava, ali i Gervalina opravdanja na primedbu Srbije što patrijarhu SPC Porfiriju nije dozvoljeno da poseti KiM.

Đurić je naveo da je Gervala rekla da postoje određeni datumi kada je vrlo osetljivo, kada na KiM ne može da se slobodno kreće, kada to nije dobro, kao da, kako je primetio, drugih datuma nije tako.

“I to je nešto što su ljudi ovde u neverici slušali. Mogu da kažem da je u nastavku zasedanja ona u političkom smislu nanela samoj sebi znatnu štetu pred članicama Saveta bezbednosti”, dodao je Đurić.

On je naveo da je šefica UNMIk-a Karolin Zijade predstavila veoma detaljan i ozbiljan izveštaj o dešavanjima na Kosovu i Metohiji koji je veoma optužujući za prištinske vlasti i koji detaljno izlistava sve napade na Srbe i srpske institucije.

On je nakon sednice istakao da je ubeđen da nema alternative dijalogu.

“Srbija će uvek biti na strani dijaloga, ali ne smemo zaboraviti da dijalog znači učešće dveju strana”, rekao je Đurić.

Od Gervale nismo čuli ni reč o posvećenosti dijalogu

Đurić izrazio je na sednici Saveta bezbednosti UN zabrinutost i žaljenje zbog toga što se od ministarke spoljnih poslova privremenih prištinskih institucija Donike Gervale nije čula ni jedna jedina reč o posvecenosti dijalogu ili primeni do sada postignutih sporazuma u okviru dijaloga uz posredovanje EU.

Đurić je, replicirajući na govor Gervale, rekao da je umesto toga ona iznela niz optužbi na račun Vlade Srbije i UNMIK-a.

“To je neprihvatljivo i zapravo šalje veoma lošu poruku o odnosima prema Misiji koju su tamo poslali generalni sekretar UN i ovo veliko telo”, istakao je Đurić.

Donika Gervala

On je dodao da privremene institucije u Prištini ponovo koriste priliku da se obrate članicama Saveta bezbednosti optužujuci Srbiju za navodni genocid na KiM i istakao da je to narativ bez osnova koji Priština često koristi u dnevnopolitičke svrhe.

Ističući da pojam genocid ne treba zloupotrebljavati nigde i nikako, Đurić je naveo da ga posebno ne bi trebalo koristiti u političke i senzacionalističke svrhe.

On je naveo da su takva retorika i tvrdnje bez ikakvih dokaza, da su neozbiljne i neutemeljene u stvarnosti.

Marko Đurić

Đurić je istakao da, ako se govori o etničkom sastavu na Kosovu i Metohiji devedesetih godina 20. veka i danas, sada je Srba veoma malo, a većinsko je albansko stanovništvo, a Srbi koji su ostali svakodnevno trpe napade, diskriminaciju, pretnje, što je sve zabeleženo u izveštajima UNMIK-a i drugih međunarodnih organizacija.

On je ukazao da se ne sme dozvoliti jednoj strani da negira zločine i žrtve u srpskom narodu i podsetio na stradanje Srba u Starom Gackom, zatim pobijenu srpsku decu u Goraždevcu, žrtve kod Radonjickog jezera i u Klečkoj, kao i na 200.000 Srba koje je tzv. OVK proterala sa Kosova i Metohije.

Đurić je naglasio da je samo 1,9 odsto od proteranih Srba uspelo da ostvari održiv povratak, a da ostali ni danas ne mogu da se vrate na KiM.

Šta je ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio na sednici Saveta bezbednosti UN o položaju Srba na KiM, možete pročitati OVDE.