Neretko se događa da izbor predstavnika za Pesmu Evrovizije podeli publiku do te mere da dobije i političku konotaciju, a isto je prethodilo skandalu na “Evrop(j)esmi” 2006. godine.
I dan danas se prepričava kako je prepun Sava Centar te 2006. skandirao „hoćemo Flamingose“ i bacao flaše, dok su voditelji proglašavali pobedu crnogorske grupe „No Name“.
Izrevoltirani Beograđani napuštali su salu, dok su pojedini članovi srpskog žirija izašli na pozornicu i obratili im se. Jedan od njih je bio frontmen grupe „Neverne bebe“, Nenad Đurđević koji je rekao da je neophodno da „neko kompetentan preispita sve što se desilo“.
Podsećanja radi, „Evrop(j)esmi“ su prethodile srpska „Beovizija“ na kojoj su pobedili „Flamingosi“ sa pesmom „Ludi letnji ples“, i crnogorska „Montevizija“ na kojoj je pobedila grupa „No name“.
Takođe, „Flamingosi“ su bili ubedljivi favorit publike, a u prilog tome i govori činjenica da su od publike dobili najveći broj glasova. Drugi favorit publike bila je Ana Nikolić sa pesmom „Romale, romali“, dok je po glasovima publike grupa „No name“ bila tek na trećem mestu.
Međutim, kako bi osporili favorite, crnogorski deo žirija je odlučio da „Flamingosima“ daju nula bodova, dok je srpski deo nagrađivao „No name“ visokim ocenama.
Ono što su mnogi zaboravili, jeste da se ovaj scenario dogodio i godinu dana ranije. Kako je skandal na „Evrop(j)esmi“ 2005. godine prošao bez burnih reakcija, ostao je u senci, ali je situacija već bila „podgrejana“ za sukob.
Ona se tada održavala u Podgorici, a ubedljivi favorit bila je Jelena Tomašević sa pesmom „Jutro“, koja je prethodno odnela pobedu na Beoviziji. Jelena je tada bila na samom početku karijere, ali je publiku odmah oduševila neverovatno zahtevnom izvedbom koja se i danas prepričava.
Međutim, u Podgorici je dobila nula poena od crnogorskog žirija, te su i tada uspeli da sabotiraju našeg predstavnika. Umesto nje, za pobednika je proglašena grupa „No name“, ista koja je godinu dana kasnije uzela titulu i „Flamingosima“.
Ipak, kako se „Evrop(j)esma“ ovog puta održavala u Beogradu, bilo je očekivano da će domaća publika burno reagovati na ovakav skandal.
Kontra udarac našeg dela žirija bilo je povlačenje bodova crnogorskoj grupi, pa su ostali izjednačeni sa ubedljivim favoritom publike.
Mnogi smatraju da je ova podeljenost i uplitanje politike, samo dodatno rasplamsala ionako problematičnu situaciju u zemlji. Takođe, delovalo je i da Crna Gora namerno provocira pesmom „Moja ljubavi“, koja je rodoljubivog karaktera, s obzirom na to da je Evrovizija trebala da se održi samo dan pred referendum o nezavisnosti Crne Gore.
Ovaj skandal se danima prepričavao, a pričalo se o svemu, samo ne o muzici. Prepucavanje je otišlo toliko daleko, da su se televizijske emisije bavile ovom temom, a grupa građana se okupila na protestu „Samo muzika“.
Kako su svi rokovi probijeni, a predstavnici RTS-a odbili da potpišu dokument upavnog odbora Udruženja javnih televizija Srbije i Crne Gore, u kome je stajalo da neregularnosti nije bilo, Srbija i Crna Gora je te 2006. ostala bez predstavnika na Evorviziji, a ubrzo i „bez države“.
Naredna 2007. bila je naša i Marija Šerifović je pobedila na Evroviziji sa numerom „Molitva“, a sledeće 2008, Jelena Tomašević je dobila priliku da predstavlja svoju državu sa pesmom „Oro“, osvojivši osmo mesto.