Rampa na prelazu Merdare zvanično je podignuta za srpsku robu i proizvode 7. oktobra i od tada je najviše uvezeno srpske hrane i građevinskog materijala, prema podacima Carine Kosova. Priština se na taj potez odlučila pošto joj je Nemačka uslovila ulazak u CEFTA otvaranjem barem jednog administrativnog prelaza za transport srpske robe i proizvoda.

Aljbin Kurti, kosovski premijer, pravdao se da je rampa podignuta samo na Merdaru jer samo tamo postoje prelazi dok drugi prelazi čekaju te uređaje. Mesec dana kasnije, vidljivi su prvi rezultati.

Roba na severu KiM u istim količinama kao pre otvaranja Merdara

Zoran Savić iz NVO Aktiv kaže da je roba u prodavnicama na severu KiM prisutna “u istoj meri kao i pre povlačenja zabrane, a da je Kosovo nagrađeno jer sada samo sebe predstavlja u CEFTA”.

– To je paradoks koji se desio. Kosovo je nagrađeno za odluku koju je donelo pre godinu dana i koja je u direktnoj suprotnosti sa Ceftom, a nakon godinu dana ukinuo ju je tek delimično. Problem je takođe i narativ koji se servira godinama unazad pre svega od strane kosovske vlade i najviših kosovskih zvaničnika i kampanja koja traje godinama protiv srpskih proizvoda. Bilo je čak i protesta po Prištini, studenata, da se bukvalno izbegava srpska roba, što je takođe u totalnoj suprotnosti sa sporazumom Cefta – navodi Savić.

Srpske robe na severu Kosova nema u većim količinama iako je prelaz Merdare otvoren

Kako kaže, najskandaloznije od svega je to što je “odluka o zabrani uvoza srpske robe bila usmena i što dokument o uvođenju zabrane tako i o njenom ukidanju ne postoji ni dan danas”.

– Mediji izveštavaju da je kolona na Merdaru ogromna, da roba i dalje ne prolazi, prema svedočenju vozača, kamioni čekaju po četiri, pet dana. Ogroman problem je to što je odluka o zabrani ukinuta samo za prelaz Merdare. Koliko je već prošlo od te odluke, a na drugim prelazima i dalje nema protoka, čekaju se navodno skeneri iz Nemačke, a Kosovo je nagrađeno da samo sebe predstavlja u CEFTA – zaključuje Savić.

Srpske robe i dalje nema u Severnoj Mitrovici

Građani Severne Mitrovice ne kriju razočarenje jer, kako navode, srpske robe i dalje nema na policama marketa u ovom gradu.

Jedna starija stanovnica ističe da nije primetila srpske proizvode na rafovima prodavnica i da bi njoj značilo da ih ima.

– Značilo bi, šta da radimo? Moramo nešto da kupujemo i da jedemo i pijemo. Velika je razlika u robi, velika – kaže ona za “Kosovo online”.

Sa njom je saglasna i njena sugrađanka, koja navodi da je razlika u kvalitetu prisutna, jer je, prema njenom mišljenju, srpska roba daleko kvalitetnija.

– Nisam primetila da ima srpske robe po prodavnicama niti da dolazi. Idemo u bošnjačku prodavnicu da kupujemo šta nam treba jer ovde nema ništa. Razlika je jer je naša roba kvalitetnija i bolja. Sve što kupiš je kvalitet, što kupiš u bošnjačkoj je samo jedan dan i posle pranja je nikakvo – žali se starija Srpkinja.

U Gračanicu počeli da stižu srpski proizvodi

S druge strane Srbi iz enklava južno od Ibra odnosno u centralnom delu KiM primećuju da srpske robe ponovo ima na rafovima.

U Gračanicu su počeli da stižu srpski proizvodi

– Počela je srpska roba da stiže na Kosovo, ali ne u velikim količinama, malo nešto. Ovde se malo primećuje, ali kažu da u Mitrovici ima više. Videla sam neke mlečne proizvode, mleko, pavlaka, ali sasvim malo – poručuje Zagorka Zdravković iz Gračanice.

Njena komšinica Jagoda kaže da su u lokalnom marketu stigle neke „sitnice“.

– To su bombone i čokolade. Drugo ništa nisam primetila nigde. Nema ulja, nema praška. Ima makedonskih proizvoda, a srpskih nema – navodi Jagoda.