Kako je rekao, ono što je najvažnije od svega je da “postoji javna blasfemija nasilja nad ženama”.

– Da postoje javna moralna osuda za sve one koji učestvuju u bilo kojem obliku nasilja nad ženama. Nemoguće je da bilo koji sportista, da bilo koji radnik u kulturi, zdravstveni radnik ili političar koji je provodio nasilje nad ženama, sutra može potpuno normalno da nastavi kao da se ništa nije dogodilo i da se svi ponašamo kao da pričamo o dobrom, običnom i normalnom čoveku. A to nam se inače dešava zato što delimo neka druga uverenje sa njim ili dugujemo nešto nekome zbog onoga što je učinio u prošlosti. Nasilnicima ne dugujemo ništa – naveo je Vučić.

25.11.2024. Konferencija "Jednake. Sigurne. Osnažene."

Imao je još jednu poruku za nasilnike nad ženama.

– Onima koji misle da je moguće da se iživljavaju na ženama, da pokazuju svoje najgore osobine, a da za to ne snose odgovornost, nisu krivi samo oni, već smo krivi i mi, ukoliko se sa njima po tom pitanju saglasimo. Zato, jedan od mojih političkih zahteva za vladu Srbije biće nulta tolerancija prema onima koji su sprovodili nasilje nad ženama i za koje postoji bilo kakav osnov sumnje da su provodili nasilje nad ženama, što znači da za takve nema mesta na visokim pozicijama u javnim institucijama – rekao je Vučić.

“To nije pitanje političke pripadnosti”

I dodao da “to nije pitanje političke pripadnosti, nekih drugih ideala, nekih drugih verovanja”.

– Jer ako neko misli da postoji način da se fizički obračunava sa ženama, a da to prođe nekažnjeno ili da se pozove na neke druge svoje zasluge, gde može da sačuva i zadrži isto ili da bi još bolje mesto u hijerarhiji, da tako nešto nikada ne učinimo – kazao je Vučić.

Konferenciju otvorila Tatjana Macura

Konferenciju je organizovao Kabinet ministarke bez portfelja zadužene za rodnu ravnopravnost, sprečavanje nasilja nad ženama i ekonomsko i političko osnaživanje žena Tatjana Macura, a u uvodnom delu obratila se i potpredsednica Skupštine Elvira Kovač, predsednica Skupštine Ana Brnabić i ministarka bez portfelja Tatjana Macura.

Na panelu “Jednake” planirano je da govori ministarka Macura, stalna koordinatorka UN u Srbiji Matilde Mort, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Plamena Halačeva i ambasadorka Kraljevine Švedske Šarlot Samelin.

Na panelu “Sigurne” moderator će biti ministarka Macura, a obratiće se ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, ministar zdravlja Zlatibor Lončar, ministarka pravde Maja Popović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović i ministar za ljudska i manjinska prava društveni dijalog Tomislav Žigmanov.

Na panelu “Osnažene” obratiće se poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Aleksandar Marković, direktor kancelarije za IT i EUpravu Mihailo Jovanović, javni tužilac OJT Niš Darko Trajković i Jelena Hrnjak iz NVO Atina.

U Srbiji je 2017. donet Zakon o sprečavanju nasilja u porodici

U Srbiji je 2017. donet Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, 2016. godine u Krivični zakonik uvrštena su, kao posebna krivična dela, proganjanje, polno uznemiravanje i prinudni brak, 2018. godine usvojen je Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, a 2021. godine Zakon o rodnoj ravnopravnosti i izvršene izmene i dopune Zakona o zabrani diskriminacije.

Uoči Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, Ministarstvo je 22. novembra organizovalo Međunarodnu konferenciju “16 dana aktivizma – Svet bez nasilja”, na kojoj je, o ovoj važnoj temi, govorio veliki broj uglednih predstavnika institucija u zemlji i regionu.

Globalna kampanja kojom će se tokom 16 dana skretati pažnja na važnost jedinstvenog angažovanja svih društvenih struktura u cilju eliminacije nasilja prema ženama i nasilja u porodici u Srbiji i u svetu trajaće do 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava.