Aleksandar Radić, vojni analitičar, za “Blic” kaže da je opcija o povlačenju SAD sa Kosova sasvim moguća i da će jedan od prvih zadataka što se tiče Evrope biti prisustvo SAD u Kforu.
.ice-box { –ice-box-color: #c00; }
– Oni su još krajem prve dekade 2008. i 2009. godine to najavili. Tada je postajao snažan entuzijazam oko bezbednosne situacije na Kosovu, a po ugledu na razvoj situacije u BIH. Ali, s obzirom na to da je usledilo podizanje tenzija, odlučili su da zadrže snage koje znače nešto više od podizanja zastave. Sada su došli do prisustva lake pešadije, nema teškog naoružanja.Trenutno su na Kosovu pripadnici nacionalne garde, koju čine ljudi iz rezerve, nenaoružani su, koriste komercijalna terenska vozila i to je više pokazivanje – kaže Radić.
Dodaje i da prisustvo SAD u Kforu nosi političku poruku.
– To je potvrda prisustva Amerike, a odlazak SAD bi značio poruku da Balkan nije bitan i da im nije u fokusu – napominje Radić.
O svemu ovome se priča nakon što je nalog o rezanju troškova stigao sa vrha, od novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa. Ubrzo je američki ministar odbrane Pit Hegset naložio Pentagonu da izradi planove za smanjenje od osam odsto budžeta za odbranu u svakoj od narednih pet godina.
Sredstva će se preusmeriti na druge programe u resoru kojima bi američki predsednik dao prioritet, a zamenik Hegsteta, Robert Selesis, izjavio je da prioriteti uključuju bezbednost granica, izgradnju odbrambenog sistema Gvozdene kupole za SAD i okončanje vladinih programa različitosti, jednakosti i inkluzije.
Sirija, Nemačka, Kosovo?
Lavina je pokrenuta, mediji su objavili da Ministarstvo odbrane razvija planove za povlačenje svih američkih trupa iz Sirije nakon što je američki predsednik nagovestio da je zainteresovan za to.
Zatim je stigla slična najava, a potpredsednik SAD Džej Di Vens sugerisao je da bi mogli da preispitaju svoje vojno prisustvo u Nemačkoj.
Da li je Kosovo takođe opcija?
Nemački list “Bild” objavio je da u velikom delu Evrope vlada velika zabrinutost zbog američko-ruskih pregovora oko Ukrajine, i da postoji mogućnost da se američka vojska između ostalog povuče i sa Kosova.
Istočnoevropski bezbednosni zvaničnik rekao je za “Bild” da se, prema informacijama, to odnosi na zahteve ruskog predsednika Vladimira Putina 2021. godine, koji podrazumevaju povlačenje američkih trupa iz svih zemalja NATO koje su se pridružile Severnoatlantskom savezu nakon 1990. godine.
Pentagon je u odgovoru na upit bio suzdržan, ne potvrđujući niti demantujući izveštaje o mogućem povlačenju trupa sa Kosova.
– Nemamo danas nove najave u vezi sa rasporedom američkih trupa u Evropi – navodi se u odgovoru medijima.
Ali, ubrzo je stigla reakcija NATO gde su istakli da su američki zvaničnici jasno stavili do znanja da su posvećeni prisustvu Alijanse, uključujući prisustvo SAD u Evropi.
– SAD nastavljaju da igraju fundamentalnu ulogu u Kfor, kroz svoj dugoročni doprinos, koji trenutno iznosi više od 600 vojnika – ističe se u odgovoru NATO.
“Nije realno”
Marko Savković, viši savetnik ISAK fonda, kaže da bez obzira što Trampova administracija “češlja” budžetske rashode u ovom trenutku ipak nije realno da bi SAD mogle da povuku svoje trupe iz sastava Kfora.
– Pretpostavljam da Trampova administracija užurbano prolazi sve rashode koje ima u sistemu odbrane. Imaju novog sekretara odbrane koji je takođe dosta zanimljiva i drugačija pojava od političkih lidera koje smo do sada viđali, i sigurno da ono što njih opterećuje jeste taj ogroman trošak trupa koje su po celom svetu, vojnih baza koje su svuda otvorene…- rekao je Savković za “Kosovo onlajn”.
Dodaje da je veliko je pitanje da li je Evropa u središtu pažnje Trampove administracije.
– Meni deluje da nije. Bez obzira na celu ovu priču i prepucavanje oko Grenlanda. Zapravo je i tu fokus na jednom drugom delu sveta – kaže Savković.
Vučević: To je za nas veoma opasno
O tome se oglasio i predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević,ocenivši da bi eventualno povlačenje SAD iz Kfora u AP KiM moglo da usloži bezbednosne uslove u pokrajini.
Naglasio je da je prema Kumanovskom sporazumu Kfor zadužen za bezbednost svih građana u AP KiM, posebno kada je reč o srpskoj zajednici i da je apsolutno neprihvatljivo da tzv. kosovske bezbednosne snage zamene Kfor u srpskim sredinama.
– To je za nas veoma opasno, a da li će Amerika vršiti drugačiju raspodelu svojih oružanih snaga u Evropi ne znamo. Pratićemo i procenjivati šta to znači po pitanju bezbednosti Republike Srbije i Srba na KiM – rekao je Vučević.
Prema zvaničnim podacima Kfor, u ovoj misiji UN trenutno učestvuje 4.302 vojnika iz 29 zemalja. Najbrojniju misiju ima Italija sa 855 vojnika, a SAD su druge sa 598 pripadnika. Mađarska ima 365 pripadnika, Turska 325 a Nemačka okruglo 300 vojnika.