Govoreći na panelu “Evropa: preživljavanje (i napredovanje?) u geopolitičkom dobu” na Beogradskoj bezbednosnoj konferenciji, Trokaz je rekao da je 2004. godine 10 država je ušlo i to je bilo veliko priključivanje drugih zemalja EU.

Istakao je da pri ulasku u EU sve zemlje moraju da imaju uravnotežene stavove. Na pitanje o Evropskoj političkoj zajednici, koja je ideja francuskog predsednika Emanuela Makrona, Trokaz je rekao da to nije politička institucija već fleksibilan format, porodični u kome lideri razgovaraju u veoma otvorenoj atmosferi, jer pripadaju istom kontinentu i dele iste probleme.

– Ponekad se slažemo, ponekad ne, ali barem razgovaramo. I nudimo, kroz ovaj okvir, neku vrstu kišobrana za sve nas da vidimo šta nam je zajedničko i kako možemo da se suočimo sa izazovima – rekao je Trokaz i dodao da je to institucija stara tek dve i po godine. Dodao je da iz regiona Zapadnog Balkana raste interesovanje za taj format.

Na pitanje o dijalogu Beograda i Prištine, Trokaz je istakao da je Francuska pokrovitelj najnovijeg sporazuma između dve strane, ali da obe strane ne čine mnogo na sprovođenju tog sporazuma, briselskog sporazuma koji je bio od prošle godine.

– Moramo da se normalizujemo situaciju, radimo sa obe strane kako bismo olakšali dijalog. Zbog toga upravo Evropska unija ima takozvani sporazum Brisel-Ohrid, koji je okvir u kome dve strane, uz pomoć EU, razgovaraju o prevazilaženju poteškoća. Znamo koje su to teškoće. Dakle, ono na šta pozivamo je da se obe strane uzdrže od bilo kakvih štetnih jednostranih mera – poručio je Trokaz.